Polttoaine

Onko kukaan muu huomannut tämmöistä juttua. Nyt kun tämä e10 tuli markkinoille niin lopetin silloin sen polttoaineen käyttämisen ja aloin tankkaamaan 98. Olen nyt muutaman tankillisen kerinny ajamaan autolla ja olen huomannu että polttoaineen kulutus on laskenut noin 0.2-0.5 litraan satasella kaupunkiajossa. ajomatkat on ollu samanlaisia kokoajan. Niin auto oli 1.8tsi DSG

4

371

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matikkaa

      0.2-0.5Litran/100km kulutus ero kaupunkinopeuksissa on oletettavasti ihan muista syistä johtuvaa kuin polttonesteen laadusta.
      Kun olet ajanut noin 20-tankillista ja kulutuslukemat pysyy keskimäärin sen 0.2-0.5 litraa alhaisempina kuin ajaessasi 95E polttonesteellä tulee "vähän" vertailupohjaa,mutta vain vähän, kun kaupunkiajossa kulutus vaihtelee niin monesta tekijästä johtuen että ainakin kahden tankillisen perusteella en ole vielä vakuuttunut asiastasi.Mutta hyvä jos olet oikeassa,sitten vaan laskimet käteen ja huomioimaan saavutettu säästö litroina/kilometrit,ja vertailu polttoneste hinnat huomioiden saat tietää onko kannattavaa vai ei.

      • Niin en minä mitään säästöä hae mutta en vaan tankkaa ainakaan vielä puoleen vuoteen tota E10 tankkiin. Seuraan tilannetta mihin se menee alkaako koneet paukkumaan vai tuleeko jotain muuta vikaa autoihin mihin on tankattu E10 polttoainetta.


    • suunta huonoon päin

      Periaatteessa oktaaniluvun nousu ei nosta bensiinin tehoa tai energiaa, mutta muistan nesteen sataoktaanisen green power- bensan, niin kyllä se työnsi autoa ilman kaasua kuin diesel-moottori. Kulutus laski, kun vääntöä oli niin paljon enemmän. Saisi tulla "ysiysit" ja sataoktaaniset takaisin tuon vihenrpiipertäjien etanolisotkun tilalle. Tankillisen ostin ja oli viimeinen.

    • Samara-mies

      Etenkin mökille mennessä kulkee paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 159
      1665
    2. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      73
      1180
    3. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      113
      888
    4. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      93
      770
    5. Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt

      En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si
      Ikävä
      37
      557
    6. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      51
      536
    7. Olen osastolla

      Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.
      Ikävä
      36
      504
    8. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      74
      490
    9. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      37
      439
    10. Poistetut keskustelut

      Käsittelvät usein miesten asioita ja miehenä olemista. Kuten viimeksi poiston kohteeksi joutunut, Miesten tulee alkaa
      Sinkut
      132
      427
    Aihe