Onko kukaan muu huomannut tämmöistä juttua. Nyt kun tämä e10 tuli markkinoille niin lopetin silloin sen polttoaineen käyttämisen ja aloin tankkaamaan 98. Olen nyt muutaman tankillisen kerinny ajamaan autolla ja olen huomannu että polttoaineen kulutus on laskenut noin 0.2-0.5 litraan satasella kaupunkiajossa. ajomatkat on ollu samanlaisia kokoajan. Niin auto oli 1.8tsi DSG
Polttoaine
4
317
Vastaukset
- Matikkaa
0.2-0.5Litran/100km kulutus ero kaupunkinopeuksissa on oletettavasti ihan muista syistä johtuvaa kuin polttonesteen laadusta.
Kun olet ajanut noin 20-tankillista ja kulutuslukemat pysyy keskimäärin sen 0.2-0.5 litraa alhaisempina kuin ajaessasi 95E polttonesteellä tulee "vähän" vertailupohjaa,mutta vain vähän, kun kaupunkiajossa kulutus vaihtelee niin monesta tekijästä johtuen että ainakin kahden tankillisen perusteella en ole vielä vakuuttunut asiastasi.Mutta hyvä jos olet oikeassa,sitten vaan laskimet käteen ja huomioimaan saavutettu säästö litroina/kilometrit,ja vertailu polttoneste hinnat huomioiden saat tietää onko kannattavaa vai ei.Niin en minä mitään säästöä hae mutta en vaan tankkaa ainakaan vielä puoleen vuoteen tota E10 tankkiin. Seuraan tilannetta mihin se menee alkaako koneet paukkumaan vai tuleeko jotain muuta vikaa autoihin mihin on tankattu E10 polttoainetta.
- suunta huonoon päin
Periaatteessa oktaaniluvun nousu ei nosta bensiinin tehoa tai energiaa, mutta muistan nesteen sataoktaanisen green power- bensan, niin kyllä se työnsi autoa ilman kaasua kuin diesel-moottori. Kulutus laski, kun vääntöä oli niin paljon enemmän. Saisi tulla "ysiysit" ja sataoktaaniset takaisin tuon vihenrpiipertäjien etanolisotkun tilalle. Tankillisen ostin ja oli viimeinen.
- Samara-mies
Etenkin mökille mennessä kulkee paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614398KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523221Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512455- 1022154
- 241893
- 231642
- 301616
- 1611484
- 351261