Palsta ei taida olla oikea, mutta en muutakaan keksinyt. Kysymys on onko kenelläkään antaa hinta-arviota mökkitien rakentamisen kustannuksista, tai paremminkin olemassa olevan tien mutkan oikaisemisesta. Työ on tehty ja laskutettu vanhemmiltani ja lasku tuntuu huijaukselta.
Tien pohja normaalia kantavaa maata, oikaistu osuus noin 40 metriä, paikalla oli kevyttä koivumetsää, tie saa olla 7 m leveä, yksi muovinen tierumpu. Paikalla ollut traktorikaivuri, moottorisahamies ja paikalle tuotu kaksi kuormaa soraa: Käsittääkseni tuolla miehityksellä vajaan työpäivän homma. Laskuja kierrätetty naapurin = tien teettäjän firman kautta, alv lisätty ym ja loppusumma 1400€.
Onko käypä arvo tästä työstä?
Tien pohja normaalia kantavaa maata, oikaistu osuus noin 40 metriä, paikalla oli kevyttä koivumetsää, tie saa olla 7 m leveä, yksi muovinen tierumpu. Paikalla ollut traktorikaivuri, moottorisahamies ja paikalle tuotu kaksi kuormaa soraa: Käsittääkseni tuolla miehityksellä vajaan työpäivän homma. Laskuja kierrätetty naapurin = tien teettäjän firman kautta, alv lisätty ym ja loppusumma 1400€.
Onko käypä arvo tästä työstä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
vaikea sanoa, kun ei nää hommaa, mutta tässä jotain ajatuksia:
- traktorikaivuri 40,-/h; kustannukseen vaikuttaa työn lisäksi matka, eli montako tuntia koneen siirtoihin meni
- soran hinta vaihtelee laadusta riippuen (onko suoraan penkasta vai välpättyä jne), mutta haarukka 4-6 e/t. Oliko kyseessä kasettikuormat vai pelkät nuppikuormat? Nupissa tulee n 15 t, koko kasettiyhdistelmässä n 30-35 t
- moottorisahamiehelle on vaikea sanoa hintaa, mutta 25-30 e/h luulisi riittävän vaikka menis firman kautta kaikkine sotuineen ja alveineen
MJU:ssa maksoi 150 m 10 kuormaa soraa about 1200€ 1998 rumpu kahden mökin ja rampin teko. Ihmeen vähän on mennyt soraa. No meillä oli huono soinen pohja osaksi..
Soralle löytyi lasku vajaa 200€ kuljetuksineen. Soraa oli otettu ilmeisesti myös oikaistusta tien pätkästä. Yritän kerätä useamman mielipideen asiaan ja jos siltä näyttää niin jutella poliisin kanssa asiasta. Rahallisti ei iso juttu mutta se periaate. Eli nyt olisi vielä selvittämättä se 1200€ menoerä, kaivuri ja moottorisahamies.
No ehkä päivässä mene mutta siihen siirrot. Traktorikaivurilla on hidasta varsinkin jos vähänki isompia kantoja. Kyllä se on 300€ per päivä yleensä ja metsuri kyllä tulee 200 e per päivä...
...eritelty lasku?
Jos ei, pyydä sellainen.
Eli mikä on minkin työn ja materiaalin osuus ja tunnit tehtyihin töihin.
Tehtiinkö ko. hommasta alunperin jonkinlainen sopimus ja millä ehdoin? Suullinen vai kirjallinen?
Lähtisin ensin neuvottelemaan. Ehkä asia ratkeaa parhain päin niinkin.
Asiassa on monta muuttujaa. Kyllä suuruusluokka stemmaa. Unohda koko juttu.
Homma vaikuttaa aivan oikealle, mutta tietenkin laskussa pitää näkyä mikä tulee mistäkin !
Monesti vaan mökkiläisillä on käsitys, että kaikki onkin halvempaa kuin onkaan.
Tiedän ettei sellaisia oikaisuja todellakaan tehdä kahdeksassa tunnissa, kuten ns päivätyöaika on !
Tietenkin myös alvi on laskussa asiakkaan maksettavaksi...
Toivottavasti kerrot täällä mikä oli ratkaisu !!!
Älä kuitenkaan mene ensimmäisenä poliisin juttusille, se ei ole heidän heiniään ollenkaan tässä vaiheessa.. Teet itsestäsi helposti hölmön !
Kävin vanhempieni luona illalla etsimässä tarkempaa tieto yksityiskohdista ja löytyihän sieltä tarkennusta:
Moottorisaha ja traktorityötyötä 210€
Sora 200€
Kaivuutyöt 360€
ja sitten tämä mielenkiintoinen osuus:
naapurin "pöytälaatikko" firma: tielinjanraivausta 340€
ja sitten nämä kaikki laskut kierrätetty naapurin pöytälaatikkofirman kautta ja alv (250€) veloitettu kaikista.
Nuo kolme ensimmäistä on luultavasti kiistämättömiä mutta tuo tielinjanraivaus ja laskujen kierrätys aivan kuin tämä olisi ollut pääurakoija ei oikein menee oman mielipteeni läpi.
Kuten tuossa aikaisemmassa viestissä laitoin kiistelty summa on mitätön mutta se periaate.
Traktori ja moottorisahasta on otettu aika hinta.
Metsurin työ on toi tienlinjanraivaus. Näyttäisi että metsuri on laskuttanut kahdesta päivästä.
Kuule laskusta pitää näkyä tunnit eli jos näkyy niin kerro !
Se selventää huomattavasti.
Edelleenkään en näe mitään vääryyttä...
Ja kyllä ehkä paras olisi olla suoraan laskuttajaan yhteydessä ja ihan kohteliaasti kysyä häneltä suoraan.