mikä fluienssa?

huono olo jo toista päivää, en muista koska viimeksi ollut näin ikävää..mitä on nyt liikkeellä ja millaiset oireet?
9325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Nyt on liikkeellä flunssaa, "normaalia" kausi-influenssaa ja sikainfluenssaa. Riippuu asuinpaikasta missä mitäkin tautia riehuu. Influenssoihin liittyy yleisimmin korkea kuume, jos on vain vähäistä kuumetta tai ei kuumetta lainkaan ja flunssan oireita, tauti on mitä todennäköisimmin flunssa.

Äänestä
  • helsingissä oon ja kuume 2. päivänä korkeampi, vaikka ulkona ollut vaan tupakalla. Tänään myös huimannut ja särkenyt päätä. Väsyttää/voimat hävinnyt, oksettaa välillä hieman, alusta lähtien ollut lämmin tunne sekä KOVA yskä ja kurkku kipu :(

    Äänestä

  • 37,38 kirjoitti:

    helsingissä oon ja kuume 2. päivänä korkeampi, vaikka ulkona ollut vaan tupakalla. Tänään myös huimannut ja särkenyt päätä. Väsyttää/voimat hävinnyt, oksettaa välillä hieman, alusta lähtien ollut lämmin tunne sekä KOVA yskä ja kurkku kipu :(

    p.s. mitään piikkejä en oo ottanu, enkä ota!

    Äänestä

  • 37,38 kirjoitti:

    p.s. mitään piikkejä en oo ottanu, enkä ota!

    koita juoda kuumaa niin usein kun pystyt ja yskään on tosi hyvä troppi MUCOMYst 200g pore tabletti (jota saa nyt ilman rereptiä)....puhun kokemuksesta itselläni on nuoruudessani todettu keuhkoputken laajentuma ja minulla tuli aina flunssan yhteydessä kova yskä johon keuhko lekuri määräsi tätä lääkettä, ja voin sanoa että tepsii ,lima irtoaa ja minä en ole myöskään piikkejä ottanut ,enkä ota en edes ajattele moista tämän päivän tapahtumien puitteissa

    Äänestä

  • 37,38 kirjoitti:

    p.s. mitään piikkejä en oo ottanu, enkä ota!

    noo... eipä mitkään piikit jo iskeneeseen tautin tepsi. Se vanha vitsi: kestää seitsemän päivää tai viikon. Helsingissä on ollut liikkellä juuri tuollaista ikävää flunssaa. Itse selvisin sen sairastamiselta.

    Äänestä

  • fgh** kirjoitti:

    noo... eipä mitkään piikit jo iskeneeseen tautin tepsi. Se vanha vitsi: kestää seitsemän päivää tai viikon. Helsingissä on ollut liikkellä juuri tuollaista ikävää flunssaa. Itse selvisin sen sairastamiselta.

    tiedän, meinasin vaan että ei tuo mistään sikapiikistä voi johtua, kuten tässä alapuolella joku epäilee..

    Äänestä

  • 37,16 kirjoitti:

    tiedän, meinasin vaan että ei tuo mistään sikapiikistä voi johtua, kuten tässä alapuolella joku epäilee..

    tarvikaan syyttää siitä tänhetkisestä tauist ittiään.... Nyt ykkosen teksti-TV rykäs taas ulos Hini-kauhua herättelevän "uutisen" nääs että Hini kaataa teholle persustervitä jeppejä. Tuohon voi vaan todeta että niin siinä voi käydä jos on vaikka ottanut sikapiikin, kausisikatikun tai molemmat!
    Että kiitos vaan varoittavasta esimerkistä, pitääpä vastakin jättää nuo ala-arvoiset kohupiikit väliin jos sitä kerran niitä kokeiltuaan voi jo PELKÄN sikanuhan takia PERUStervekin teholle joutua.
    Kumma ettei samaan aikaan kolmosen texti-töllö hiiskaissutkaan mitään HINIstä, kun tuntuu että maikkarin jutut on aina vähän "roska"- ja kohuviihdepitoisempia. Miten nyt nois sattui että vain yleensä niin asiallinen YLE lankesi tuommoiseen läpinäkyvään uutisankkaan.

    Äänestä

tai sitten sikakausitikun lyhytaikaiskommervenkkejä. Mullon kuule just nyt pirun inhottava peräpukama tuolla kankun siimeksessä ja voisin vaihtaa sen vaikka puolen viikon influenssaan....
Ja liekö sillä niin iankaikkisen tärkeää väliä, minkämerkkistä influenssaa sairastaa, perseestä ne on kaikki;)

Äänestä

nyt on ainkin liikkellä semmoinen virus pitää kovaa kuumetta minulla ja miehelläni 5 päivää.sitten on kova yskä minulla itselläni irtoo oikein ysköksiä ja henki meni tosi ahtaalle.kävin lääk diaknoosi keuhkoputkentulehdus.paripäivää myöhemmin jouduin meneen uudelleen ja sain lääkekuurin.tautiin kuuluu myös lievää ripulia.nyt pari kuumeetonta päivää mutta yskä kova samoin vatsa vaivaa.jospas se alkais tästä helpotaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


37,56 kirjoitti:

huono olo jo toista päivää, en muista koska viimeksi ollut näin ikävää..mitä on nyt liikkeellä ja millaiset oireet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu