Kipushokkiko?

sairaalaan lähtö

Sain ns normi päänsäryn, joka mulla on jokaisena aamuna. Sitten sattuikin niin, että aloin heti oksentaa ja kipu kävi sietämättömäksi. Oksensin lääkkeet pois ja n. 7 tuntia kotona kiduttua sain soitetuksi taksin. Menin terveyskeskukseen ja matkalla hävisi näkö osittain enkä nähnyt edes kunnolla hlökunnan kasvoja.

Ampparilla keskussairaalaan ja olin osastolla 12 vrk. Kaikki tutkimukset tehtiin (ct, mangneetti, lumbaalipunktio, verikokeet) EI ONNEKSI PAHALAATUISTA.

Ihmetyttää silti, etten muista kaikesta kokemastani alussa kuin pätkiä. En muista esim että minut on puettu sairaalan vaatteisiin? Olinko siis kipushokissa??
Täsmäksi sain Imigran nenäsumutteen ja estoksi Lamigtal 25 mg. Mitään hyötyä ei ole vielä ollut estolääkkeestä?
Kannattaako silti jatkaa ja nostaa annosta lääkärin ohjeiden mukaan? Onko KUKAAN saanut helpotusta ko lääkkeestä?

Ikää mulla on 55-vuotta ja olen sairastanut migua nyt tasan 50 vuotta ja tuntuu että kohtausten taajuus ja kivuliaisuus vain lisääntyy. Onko tuttua?

5

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos auttaisi

      tämä on tehokas apu.osta e-epaa sinkkiä b-vitamiinia vahvinta,ja vielä mangneessumia alkuun 2 taplettia 350mg,ja sinkkiä 45mg pari viikkoa,sen jälkeen ohjeiden mukaan.
      näillä on jokainen saanut avun migreeniin,joille olen tämän ohjeen antanut,siitä huono kun on säännöllisesti syötävä. vävyllä oli tosi paha migreeni,aurat silmissä ja kova kipu,näistä sai avun,säryt ollut pois vuosia..ei mene hukkaan kokeilu,sinkki nostaa testot..
      kirjoittele auttaako.

    • tietoa, tietoa

      Jos joku ammattilainen lukee tämän, niin voisitko vahvistaa epäilyni kipushokista? Mua vaivaa tosi paljon kun en muista yhtään kuka mut otti vastaan ja minkä sukupuolen edustajia oli hoitsuissa.

      Voisinko käydä tuon keskussairaalan polilla kysymässä asiaa? Mihin muisti katosi muutamaksi päiväksi?

      Kiitos vastauksista! aloittaja

      • SiiliII

        Itse kovassa migreenissä oltuani en muista juuri mitään, esim. koulussa kokeesta tai työpäivän tehtävistä. Suoriudun asioista jollain ihme konstilla jotenkuten, mutta seuraavana päivänä muistan vain yksittäisiä tilanteita. Olen ajatellut, että kivun kanssa selviytyminen vie kaikki voimavarat eivätkä asiat tallennu pitkäaikaiseen muistiin. Harmi, etten osaa enempää auttaa, ehkä joku on viisaampi?


      • P

        Kyllä minusta migreenissä voi käydä juuri noin. Periaatteessa varmaan toimii samoin kuin kipushokki eli suojelee mieltä jälkeenpäin. Mutta migreenissähän on oikeasti aivot "sekaisin", etenkin kun kohtauksesi on ollut noin voimakas. Itselläni pahat häiriöt kehon toiminnassa ovat olleet maksimissaan pari tuntia heti migreenin alkuun. Oma raju kohtauksesi kyllä on hiukan epätyyppinen eli ei ihme, että jäivät tutkimaan noin pitkäksi aikaa.

        Kamalan pitkä historia sinulla migreenin kanssa! Itselläni vasta n. 27 vuotta migreeniä takana ja kiitän kyllä joka kerta täsmälääkkeestä, kun muistan ajan ennen sitä. Äitini migreeni helpotti kivuttomaksi 50 jälkeen, varpaatkin ristissä odotan, että tulisin vanhaksi..


      • Ketjun aloittaja
        P kirjoitti:

        Kyllä minusta migreenissä voi käydä juuri noin. Periaatteessa varmaan toimii samoin kuin kipushokki eli suojelee mieltä jälkeenpäin. Mutta migreenissähän on oikeasti aivot "sekaisin", etenkin kun kohtauksesi on ollut noin voimakas. Itselläni pahat häiriöt kehon toiminnassa ovat olleet maksimissaan pari tuntia heti migreenin alkuun. Oma raju kohtauksesi kyllä on hiukan epätyyppinen eli ei ihme, että jäivät tutkimaan noin pitkäksi aikaa.

        Kamalan pitkä historia sinulla migreenin kanssa! Itselläni vasta n. 27 vuotta migreeniä takana ja kiitän kyllä joka kerta täsmälääkkeestä, kun muistan ajan ennen sitä. Äitini migreeni helpotti kivuttomaksi 50 jälkeen, varpaatkin ristissä odotan, että tulisin vanhaksi..

        Kiitän vastanneita! Samankaltaiselta tuntuu olo, jos kohtaus pääsee täysillä päälle.
        Yritetään mennä eteenpäin kun taaksekaan ei pääse? Jospa lääketiede kehittäisi vielä kunnon konstit koko sairauden estämiseen.

        Tyttärelläni on migu mutta poikani on vapaa siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3785
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3540
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2220
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      108
      1617
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1528
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1272
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      917
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      860
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      733
    Aihe