karvaton kohta gerbun niskassa

gebbu

Mistä voi johtua, että toisen gerbuni niskassa on karvaton, paljas kohta. Alue suurenee jatkuvasti. Olisikohan kaveri sukinut sitä niin ahkeraan että karvatkin on lähtenyt? Kun ostin gerbut kumpikin oli kunnossa eikä toisella ollut mitään karvatonta kohtaa siellä niskassa. Mitä siis minun pitäisi tehdä?

6

3359

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diana/Tel'Quessir-gerbiilit

      Karvojen lähtö voi johtua joko: ihottumasta(katso onko iho punainen, haavoilla tai ärtynyt), loisista(tarkista liikkuuko karvan joukossa pisteitä, hanki loishäätö), karvanlähtö-aika(meillä pari poikaa tiputti karvaa aika rajusti niin että tuli kalju läikkä) tai kulunut(gerbiili itse tai kaveri rapsuttanut hiukan liian ahkerasti, varmista onko haavoja kaljussa kohdassa... jos on, desifio. Karvat kasvavat kyllä takaisin. Tarkista terraario onko siellä mitään kohtaa missä gerbiili tykkää kaivella ja samalla kuluttaa turkkinsa)

      Tarkista myös että onko uutta karvaa kasvamassa jo takaisin, jos on niin kyse ei ilmeiseseti ole ainakaan ihottumasta. Loiset aiheuttavat gerbiilille kutinaa ja se saattaa rapsutella itsensä ihan verille asti. Jos uutta karvaa on tulossa eikä kalju laajene niin ei ole syytä huoleen, oota pari viikko niin kaljua ei enää ole!

      • gebbu

        Tarkistin gerbun niskaa, iho on ihan terve eikä mitään ylimääräistä liiku turkissa. Luulenpa että kaveri on sukinut hieman liian ahkeraan toista..Odottelen pari viikkoa, ehkä se siitä!
        Kiitos sulle!


    • gebbu

      Huomasin tämän karvattoman kohdan niskassa omistavan gerbun kaverillakin jo samanlaista läiskää niskassa, samassa kohtaa. Ei ole vielä niin selvästi näkyvillä mutta pieni kolo on jo ilmestynyt. Ihmettelen vain, että mistä tämä voi johtua, että molemmilla on samanlaiset karvattomat kohdat samassa kohtaa??!!

      Voiko johtua stressistä? Ostin gerbat n. 2 viikkoa sitten.

      • Diana/Tel'Quessir-gerbiilit

        Varmaan kummatkin tykkäävät kaivella terrassa samasta kohtaa jossa joku hankaa karvat pois niskasta. Katso terra läpi ja tarkkaile gerbujasi että missä ne mieluiten kaivelevat.
        Järjestä terraario uudelleen, jos se auttaisi asiaa :)
        Onko toisella kasvamassa karvat jo takaisin?


      • gebbu
        Diana/Tel'Quessir-gerbiilit kirjoitti:

        Varmaan kummatkin tykkäävät kaivella terrassa samasta kohtaa jossa joku hankaa karvat pois niskasta. Katso terra läpi ja tarkkaile gerbujasi että missä ne mieluiten kaivelevat.
        Järjestä terraario uudelleen, jos se auttaisi asiaa :)
        Onko toisella kasvamassa karvat jo takaisin?

        No mä olen jo kattellut että onko terraariossa jotain sellaista kohtaa mihin gerbat hinkkaisivat itseään, mutta en ole keksinyt enkä nähnyt mitään mistä se vois johtua...

        toisella ei ole vielä mitään merkkejä siitä että karvat kasvaisi takaisin, että en sitten tiedä...täytyy seurata, kun olen huomannut että karvaton alue leviää sillä jolla huomasin ensimmäisenä karvattoman kohdan..


    • Gerbiina

      Kiinnostaisi tietää mikä löytyi kaljuuntumisen syyksi näin "muutaman" vuoden jälkeen...? :D
      Löysin keskustelun kun meidän tytsyllä ilmaantui pari päivää sitten isohko laikku selkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. 189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe