15-16 tuuman renkaat, kun auto on omilla 14 tuuman renkailla kauhean matala.
Voiko 99 Mondeoon asennuttaa
kysyn kun en tiedä
7382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Esim 195/60/15 käy ja mielestäni tämä pitäisi olla myös alkuperäinen koko ton ikäisessä.
ei anneta vaihtoehtoja 14 tuuman renkaille.
Katso auton käsikirjasta. Siihen on merkitty rengaskoot (korkeus/leveys), joita tuon vuosimallin Mondeossa voidaan käyttää.
Rengaskokoa saa suurentaa tuumalla ilman muutoskatsastusta. Aken sivuilta lisää... http://www.ake.fi/AKE/Katsastus_ja_ajoneuvotekniikka/Katsastus ja yksittäishyväksyntä/Muutoskatsastus/Ajoneuvon rakenne ja varusteet/Renkaat/Kesärenkaat.htm
Eli voit laittaa mondeoon lähes mitkä renkaat vaan mitä YLEENSÄ autoissa käytetään, jos laitat yli 15" joudut muutoskatsastamaan auton, ihan perustoimenpide. 15" saa laittaa heittämällä, vaikka 185 65 15(yleisin koko), joka on esim focuksen 1999 2,0 alkup koko joka sittemmin tuli myös pienempi moottorisiin... Tuo 195 60 15 toimii myös. Mondeossahan käytettiin 16" renkaita GT mallissa ja kaikissa viimeisissä mk1 malleissa 15-16". Tuon sinun auton on uutena ostanut varmasti joku vanhempi ihminen joka on tilannut siihen halvimmat renkaat ja elänyt vielä aikaa kun 13" oli ainoa oikea rengas, olisi varmasti ottanut sen jos olisi saanut.
Auto on tuotu Saksasta Suomeen.
Lähinnä kyselen renkaiden koosta siksi, että haluaisin autoon istumisen helpottamiseksi saada autolle lisää korkeutta, sillä nyt istuutuminen on kuin urheiluautoon laskeutumista, ja se käy jäykällä selällä vaikeasti.
185/65-14
195/55-15
195/60-15
205/50-16
215/45-17
Nämä sopivat ainakin. Ainakin toi 17 versio vaatii muutoskatsastuksen yleensä. Joskin auton korkeus ei paljon muutu millään koolla, kun kokonaishalkaisijan tarvii pysyä suurinpiirtein oikeana.