Whippet vai italianvinttikoira?

Kumpi vai kampi

HeI!

Olemme miettineet mikä rotu sopisi meille ja me sille. Whippet ja italianvinttikoira kuulostavat hyvältä, mutta olen löytänyt siitä varsin vähän tietoa. Mitkä ovat whippetin ja italianvinttikoiran erot? Koira tulisi kotikoiraksi perheeseen, jossa leikki-ikäisiä lapsia ja se saisi normaalien lenkkien lisäksi juosta koirapuistossa päivittäin ja agility tai rata/maastojuoksuakin voisimme alkaa harrastamaan. Tärkeintä kuitenkin olisi, että koira olisi rauhallinen sisätiloissa, hyvä lasten kanssa (ja totta kai opettaisimme lapset olemaan koiran kanssa) ja sille riittäisi liikunta, jota pystymme sille tarjoamaan (ei omaa pihaa). Emme myöskään ole ankaria kouluttajia, vaan enemminkin pehmeitä kasvattajia, joten koira ei saisi olla liian "kova". Meidän ei ole tarkoitus harrastaa tokoa ym, vain normaalit "tänne", "irti", "paikka" ym-käskyt yrittäisimme sille opettaa.

Kiitos, jos joku kyseisistä roduista tietävä viitsii vastata..

12

5053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kumpi vai kampi

      Niin olemme kyllä whippetistä löytäneet tietoa, mutta italianvinttikoirasta aika niukasti.. Whippet vaikuttaa hyvältä, mutta millainen italianvinttikoira on?

      • siivooja x

        Italian vinttari kusee ja paskoo sisälle, vaikka pääsis 4t välein ulos, ja jos yli 10asteen pakkanen, ei edes kuse ulos, vain sisälle, ja haju on kuin sikalassa.

        et semmosii ihanuuksii....


    • hyviä valintoja <3

      Olen tavannut molepia. Ero näiden rotujen välillä on koon lisäksi ilmeisesti melkein vain se, että whippet on >>piikkiriikkisen>> säänkestävämpi (kestää hiukan paremmin kylmää ilmaa).

      • lkk

    • Molempia on ollut

      Whipet ehdottomasti (mielestäni) parempi.Italialainen ainakin meilllä oli aika "sähäkkä" liikkeissään,Whipetit rauhallisempia.Yksilöeroja voi toki olla,mutta Whippet on hieman "rotevampi" lastenkin leikkeihin.
      Muuten molemmat ovat vallan mainioita koti/harrastuskoiria.
      Itsellekin ottaisin uuden Whipetin äskettäin menehtyneen tilalle,mutta kasvattajilla on yleensä liian kovat
      vaatimukset koirien juoksu/näyttelytoimintaan.Itsellä alkaa olla jo ikää sen verran,etten tarvisi kuin mukavan
      kotikoiran ja lenkkikaverin.

      • Vinttifani

        Seurailehan koirapalstoja ja kasvattajien ilmoituksia.. Ota myös aktiivisesti yhteyttä kasvattajiin ja vilkuile ilmoittelua kodinvaihtajista. Kaikki kotia vaihtavat koirat eivät tod. ole ongelmatapauksia! Itse otin kolmevuotiaan, enkä ole katumaan joutunut.

        Kasvattajille syntyy myös pentuja jotka eivät ole näyttelykelpoisia, esim. kivesvikaisia urospentuja, hammaspuutoksia tms. Viat ovat yleensä pieniä "kauneusvirheitä" eivätkä vaikuta koiraan muuten mitenkään.. sellaisesta yksilöstä saa oikein mukavan kotikoiran kaverikseen. ne myös ovat oisinaan kasvattajille ongelmallisia, koska "viallista" pentua ei välttämättä halua kukaan. Rohkeasti siis vaan kyselemään, niin eiköhän se lenkkikaveri löydy!


    • Lolaojjslsdj

      Joo,itselläni oli ihan sama ongelma. Kriteerejä olivat vinttikoira,lyhyt karva,lenkkihalukkuus,metsästysvaisto ja aika pieni koko.No sitten aloin selailla neitistä tietoa ja löysin italianvinttikoiran.´Käväisin kennelissä katsomassa ja lähdin mahd.nopeasti pois. Koirat haukkuivat koko ajan ,piileskelivät sohvan alla ,uikuttivat kosketuksesta já kaiken lisäksi tämä oli suomen suosituin italianvinttikoirakennel.
      No aloin etsiskellä uusia rotuja ja löysin kuvankauniin koiran.Whippetin.
      ¨Kerran kävin kennelissä katsomassa ja seuraavalla kerralla oli minulla(Koirista mitään tajamattomalla)oli mukana kaksi kultaista narttu-pentua.
      Koirat opettivat minulle paljon ja koulutettavuus oli 1 laatua.
      Whippet jyrää ehdottomasti!!!!!!!!

      • weeh wuuh

        Ethän sinä voi tehdä tuollaisia johtopäätöksiä yhden italianvinttikoirakennelin perusteella. Mistä tiedät, millaisia luonnevikaisuuksien (geneettistä: periytyvää) kärkipäitä hänen jalostusyksilönsä ovat olleet. Surkea kasvattaja saa aikaiseksi surkeita koiria.


    • ippevaan

      Italiaanoja on sosiaalistettava aivan samalla kuin muitakin koiria pentuiässä, ettei niistä tule arkoja.
      Mitä sisäsiisteyteen tulee, ei itsku se helpoin ole, mutta vaivannäöllä se onnistuu (asia on yksilökohtainen tietenkin).
      Pakkasasia on myös sellainen, että italiaanojen kanssa monet tekevät virheen ,että pukevat niitä aivan liian aikaisin syksyllä takkeihin. Koirat kyllä karaistuvat viileämpiin ilmoihin ja tarkenevat yllättävän hyvin pakkasellakin ulkona. Ei pidä hyysätä ja pukea liika!

      Italiaanot ovat säpäkämpiä ja vikkelämpiä liikkeissään kuin whippetit, mutta kyllä italiaanot myös aikamoisia sohvaperunoita ovat.
      Lapsiperheeseen italiaanot sopivat kyllä, huomioitavaa on se että osaavatko LAPSET ottaa koirat oikein. Eivät nostele ilman lupaa ja valvontaa jne.
      Vaikka italiaano on siro se ei missään nimessä ole hauras ja heikko.

      Mielestäni kuulostaa pahalta, että whippet sopii paremmin lapsien leikkeihin. Ei koirilla leikitä ja whippet on kyllä kasvuiässään yhtälailla tapaturma altis kuin italiaanokin.

      • hjhjhjhj

        Tietenkään koira ei ole lasten leikkikalu, mutta eivät lapset suoraan synnyttyään kaikkea tajua. Ihmisvauva kehittyy ja älyyntyy aikanaa, samaten kuin eläintenkin pennut, eli ei heti ymmärrä rajoja, mutta oppii ne kyllä kasvaessaan. Minun mielestäni whippet ja italianvinttikoira ovat liian pieniä rotuja perheisiin, jonne on vasta tulossa lapsia. Mitä suurempi koira on, sitä heikommiksi se pienet lapset tuntee, jolloin sen on myös helpompi suhtautua niihin rauhaisasti ja leppoisasti. En kumminkaan tarkoita, että lasten saisi antaa retuuttaa koiria kuinka lystävät, mutta lapsi on lapsi, varsinkin vauvoista puheen ollen. Pieni vauva on pieni pentu, eli kokematon ja tyhmä.


    • tzughjbnm

      Mulla unkarinvinttikoira, vähän isompi noista. Mutta ihana luonne, ei kova, ei arka, kotona superrauhallinen. Ei ole ollut aggressiivista käytöstä. Sisäsiistiksi oppi 5kk ikäisenä(kesäpentu). Päivittäisen parin liikuntalenkin lisäksi ei muuta juuri kaipaa, kun luun järsittäväkseen. Meillä ei ole lapsia, mutta suhtautuminen kaikkiin, niin isoihin kuin pieniin ihmisiin on ollut vain ystävällistä.

    • höbölöbö

      "Käväisin kennelissä katsomassa ja lähdin mahd.nopeasti pois. Koirat haukkuivat koko ajan ,piileskelivät sohvan alla ,uikuttivat kosketuksesta já kaiken lisäksi tämä oli suomen suosituin italianvinttikoirakennel."

      Höpö höpö. Jos et ole saanut haluamaasi koiraa kasvattajalta niin älä tule tänne valheita levittelemään. Tekstistäsi näkee heti että valehtelet tahallaan tai sitten olet vain todella tietämätön.
      Suomessa italiaanopiirit ovat todella todella pienet, eikä mitään suomen suosituista italianvinttikoiakenneliä edes ole, koska koiria on niin vähän ja kaikki koirat viedään käsistä.

      Suosittelisin aloittajalle myös wipukkaa, koska valitettava subjektiivinen kokemukseni/statistiikkani on, että monet italiaanot, jotka ovat lapsiperheissä katkovat useammin jalkansa kuin ne italiaanot jotka ovat perheissä joissa ei ole lapsia. En väitä mitään, mutta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      32
      5207
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      393
      4482
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3799
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      132
      2928
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      11
      2480
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2282
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1998
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1972
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1890
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1449
    Aihe