moro,
käyttäjien kokemuksia kyselen.
Perinteisesti kesäkäyttöön suunnitelluissa saunoissa lattiassa laudoitus ilman eristeitä. Mitenkä tällainen ratkaisu toimii talvella. Riittääkö lämpöä lattialle asti vai paleleeko varpaat.
Saunan yhteyteen olisi ajatus rakentaa pukuhuone. Kannattaako se eristää. Mitään lämmitystä en laita. Mutta saisihan kiukaan lämmetessä osan lämmöstä avoimen oven kautta pesuhuoneen puolelle. Voiko sen eristää. Miten toimii kun max 1-2 kertaa kuukaudessa lämmitetään ja lopun ajan umpijäässä.
Pihasauna / mökkisauna talvikäytössä
kesällä saunaan
3
2905
Vastaukset
- PesuSaunassa
Miten pesu onnistuu talvella jos pesuhuoneessa on pakkasta.
- löylyvettä kiukaalle
nimenomaan, saunassa pestään ja pukuhuoneessa puetaan. Kirjoitusvirhe yllä, ei siis ole erillistä pesuhuonetta. On vaan sauna ja pukuhuone.
- SaunaanHyväKiuas
löylyvettä kiukaalle kirjoitti:
nimenomaan, saunassa pestään ja pukuhuoneessa puetaan. Kirjoitusvirhe yllä, ei siis ole erillistä pesuhuonetta. On vaan sauna ja pukuhuone.
Kostee saunan lämpö on " tuhoisa" kylmään pukuhuoneeseen .
Minulla sähköpuhallin pukuhuoneessa ( jos talvella tulee lapsia )
Saunassa rakolattia , ei viellä ole jäätynyt ( rakennettu 1988 )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445832
- 475338
- 483718
- 133663
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise943306- 313126
- 592884
- 572740
- 532390
- 381844