Pitääkö tämmöisen ihmisen laihduttaa,jonka mitat ovat 167/90? En pidä itseäni kovin lihavana,mutta vähän kuitenkin on ylimääräistä massaa. Sanokaa ihan rehellinen mielipide.
lihavuus
joku
6584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä sun pitää laihduttaa. Olet huomattavan ylipainoinen. Sun painoindeksi on yli 32 ja 25 on normaalipainon yläraja. Jos oikein muistan, niin yli 30 indeksi on huomattava ylipaino. Käy katselemassa esim. painonvartioiden sivuilta, mikä olisi sulle sopiva paino ja ota sieltä myös ruokailumuutos vinkkejä tai liity painonvartijoihin.
Olen itse 163cm ja painoin 6 vuotta sitten 85kg ja olin mielestäni läski, todella läski. Laihdutin 25kg ja voi että oli hyvä olla. Tuli niin mahtavat fiilikset elämästä, etten koskaan aio lihoa enää. Päin vastoin, toisen lapsen jälkeen pudotin vielä muutaman kilon ja hyvältä näyttää. Muotojakin jäi sopivasti.
nyt vain tuumasta toimeen ja lykkyä pyttyyn!!!
olen 167/66kg,lääkäri kehotti n.10kg painon pudotukseen!!
Minä olen 160cm ja 79kg ja lääkäri sanoi, että kymmenen kilon painonpudotus riittää terveyden kannalta, siis ennaltaehkäisemään sairauksia. Vielä en ole painostani kärsinyt, mutta tulevaisuus kannattaa pitää mielessä. Olisit haistattanut pitkät tommoselle lekurille!
Pelkät mitathan eivät sinänsä kerro vielä paljoakaan, kuten ei painoindeksikään. Jos olet ns. "laihaläski" eli tuo mainitsemasi paino koostuu lähinnä nahasta ja ihrasta, on tuo lääkärin suosittelema 10kg olla ihan paikallaan.
Jos olet punttiäijiä niin olet normaalipainoinen, sohvaperunaksi taasen olet auttamattomasti liian lihava.
Susku von .............
pois niin näyttää paljon paremmalta.