apua alipainosuuteen...

Noh oon 15v. muija 164/40, oon omast mielest alipainonen.. Mua ällöttää jo oma itteniki, ku luut tulee joka puolelt esiin... Kaiken lisäx oon ihan sairaan lauta... Hyvä ku on rintoi ollenkaan..
oon aina ollu tod. laiha, enkä oo koskaan elämässäni laihduttanut ja syön muutenki ku possu :) Faijan puolen sukulaisetki on kyl aikas laihoja.. oisko perinnöllist??

Mut siis: miten voisin lihottaa itteeni, ees sillee, etten näyttäis ihan luurangolt??

Kiitti vastauksist...
9623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Oon ite ollu kans koko elämäni todella laiha eikä syömällä painoa ole tullu. Isoveli on ihan samanlainen rakenteeltaan ku minä ja kärsiny siitä vielä enemmän. Tällä hetkellä alan olemaan tyytyväinen itseeni ku oon saanu vähän painoa nousemaan tällä hetkellä oon 175/62 (aikasemmin 175/54). Yks todella hyvä keino on mun kohalla ollu punttisali. Siis ei mitään laihdutustreeniä vaan teetin ohjelman itelleni jonka avulla olen saanut lihaksia lisää ja muotoja siinä samalla. Niin ja sit on vielä yks pahe joka pitäis mun saada pois eli röökin polttaminen, se meinaan vaikuttaa laihalla ihmisella aika paljon.

Loppujen lopuks meitä on aika vähän tässä maailmassa jotka on täydellisen tyytyväisiä itseensä. Kun yhen asian saa pois ni tulee jotain muuta. Älä kuitenkaan ota mitään suurempaa ressiä asiasta koska ite otin joskus ja aloin ajatella et mun pitäis syödä koko ajan ja siitähän tuli vaan paha olo. Terveellinen ruokavalio ja liikuntaa, sillä tulee niin laihat ku lihavatkin kuntoon. Tsemppiä! =)

Äänestä

mun mielestä sun kannattais alkaa kasvattaan lihaksia.. mä oon myös alipainonen.. 170/50, tai siis painoin ton verran 2kk sitte.. mut aloin säännöllisesti käydä kuntosalilla niin painoa on jo 2kk aikana kertyny 4kiloo lisää, eli painan nykyään 54kiloa..!! se todellaki auttaa et saa vähän muotoja käsiin ja jalkoihin.. tsemiä.. =)

Äänestä

nii ala laittaa leivän päälle paljon voita ja muutenki syö rasvast ruokaa nii saa persettä ja rintoja. ja sun täytyy sit syödä aina nii tai ne rasvat lähtee ja perse ja rinnat tulee takasi.

Äänestä
  • Elimistö tarvii rasvaa 30& ravinnosta, mutta ei sitä pidä laittaa enemmän sen takia että haluaa lihota..Rasva vahingoittaa hengityselimiä.

    Äänestä

MONI VAIN EI KYKENE PÄÄSEMÄÄN EROON! taitaa olla lapamato tytön mahassa. ime tamppoonia, kyllä se siitä.

Äänestä
  • Jep, kohtalotovereita ollaan. Olen samoissa mitoissa kun sinä, vain kaksi kiloa "painavempi". Ja aina olen ollu tämmöinen hoikka, taitaa kulkea vähän suvussa. :( Eikä alipainosta voi aina päästä noin vaa eroon, jotkut on vaan luonnostaan hoikkia. Miekin voisin alkaa käymään salilla, tai nostella puntteja kotona, että sais vähän tota massaa enemmän. Luulenpa että tuo on oikea keino, eikä mikään rasvan ahmiminen. Tietenkin runsaat ruoka-annokset (terveelliset kuitenkin!) auttavat asiaa. Muista, aamupala on päivän tärkein ateria! ;) Se taitaa olla jotain 30 % päivän ravinnosta tjm.. ;) Että näin.. Onnea sulle!

    Äänestä

Mulla auttoi kun aloin sinisen maidon sijasta juomaan punasta maitoa Paino alkaa hitaasti mutta varmasti nousta. Rinnatkin kasvoi.

Äänestä

Joo mulla oli kans ennen sama ongelma.Olin 185 pitkä ja painoo 65kg. Mut sit rupesin käymää puntilla.. Oon nyt käyny vuoden puntilla ja painan reilu 80kg ja enkä oo kasvanu yhtää. Eipähä tartte olla enää mikää luuranko. Punttisali on ratkasu sun ongelmaan...

Äänestä
  • tää on kyl jo vanha..mutta silti... eiks punttiksella käynti pudota painoa???
    omat mittani ovat 173cm/51kg
    aina olen ollut laiheliini...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luuranko... kirjoitti:

Noh oon 15v. muija 164/40, oon omast mielest alipainonen.. Mua ällöttää jo oma itteniki, ku luut tulee joka puolelt esiin... Kaiken lisäx oon ihan sairaan lauta... Hyvä ku on rintoi ollenkaan..
oon aina ollu tod. laiha, enkä oo koskaan elämässäni laihduttanut ja syön muutenki ku possu :) Faijan puolen sukulaisetki on kyl aikas laihoja.. oisko perinnöllist??

Mut siis: miten voisin lihottaa itteeni, ees sillee, etten näyttäis ihan luurangolt??

Kiitti vastauksist...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu