On se perkele että työttömiä alle 30 vuotiaita naisia ei saa enää työvoimatoimiston kautta määrättyä töihin,kotonaan makaavat ja lihovat käyttäen vain tukia,joihinkin haistanpaskan kursseihin vain laittavat ja taas saavat maata puolivuotta tuilla,mitä helvetin hyötyä koko mol toimistosta on kun yhteiskunta vaan maksaa.Palkkais edes kaupunki ruohoalueitaan ja puskiaan hoitamaan tai talvella lumitöihin kotoa makailemasta,verot nousee mutta kaupungin herrat vaan jakaa rahaa haistapaskan hankkeisiin.Itse olen eläkkeellä ja seuraan vain sivusta tuota meininkiä.Kaupungin onkeksittävä noille loisille jotakin työtä ja heti.Eikä minun eläke riitä edes kotiavun palkkaamiseen,mutta näköjään mol sivuilla nois ees jotain tarjota noille makkaajille.
TYÖTTÖMÄT TÖIHIN
Ylikylän guru
2232713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 223
Vanhimmat
minä teen lapsia aina 3 vuoden välein, niin suan kotona niitä hoitaa ja maata ja lihoa, elämä on heleppoo kun sen oikein ymmärtää:)
Minä tuas makkoon kotona ja juon kalljjoo joka päevä.
Aeka kulluu akkoo naijessa ja ryypätessä. Ee kää aeka pitkäksi kun melekeen joka peävä akan kanssa otallettaan yhtteen, sitten sovittaan riijat naemalla!
Meikeläinen ee jaksa nousta ylös ennen kello 11 millonkaan, sitä kun tulloo valavottuu ja kateltuu pornnoo telekkarista, siinä kaljottelun lomassa!
aivan oikein kaikki kurssit mitkä eivät johda suoraan työllistymiseen ja tuottavaan työhön tulisi lopettaa.
Kukin voi sitten tutkiskella itseään omalla vapaa ajalla ja omalla kustannuksella jos haluaa.
Kaiken maailman työnhaku kurssit täyttä paskaa, ei siihen mitään kurssia tarvita kun hattu kourassa töitä mennään kysymään. Jos ei osaa töitä hakea ilman kurssia sitä tuskin saa sen kurssin jälkeenkään.
Ei se työnteko tänä päivänä kannata.... tukija kiskova kapitalisti maksaa niin nuukasti ja kenkänpohjat kulluu.... halavemmaksi tullo makailla uuninpankolla kun ahnetta ja kieroo kapitalistii katella....
luuloo vielä jotta kukkaa ee ällyy kun itköö työvoimatoimistosta ilimasta työntekijöö ..... kle
minä lähen pilikille kuhan alakaa tareta uuninpiältä laskeutuu....
olin minnää männä talavena työvoima toimiston vai mikä piru se nykyjään on.... hyvällä avustuksella
opiskelemassa työnhaku tieteitä...... vuan ee muuta jiännä mieleen kun kahvitauvot joita oli usein...
hoh hoijaa.... pittää nousta uunin piälle lämmittelemään......
Tuet vain pois kaikilta työttömiltä. Asunto kun lähtee alta, niin viimeistään silloin nämä yhteiskunnan loiset ryhdistäytyvät töihin tai koittaapi nälkäkuolema. Kumpikin vaihtoehto sopisi oikein hyvin.
Noo,sitten täytyy harkita jos möis perämetät poikkeen.Ja nälkä kuolema tuskin tulee ku metät on täynnä riistaa ja järvet kaloja.
Taijat olla pösö..... ottasit vaekka kaverilta leipäpalan suusta kun niin oot ahne .....
katohan kun ne ansiosidonnaiset on ite tienattu..... vaen sulla pösö taitaa juosta tuet veroeuroilla...
pösö luuloo jotta joka uamu on jono ilimasii työttömii oven takana töitä kyselemässä.....
pösön ahneuven takiahan sitä työttömänä ollaan, se kun on suanna piähäsä tiettee yhellä ihmisellä kolomen työt... hoh hoijjaa ....... kuhan aurinko alakaa lämmittee kevväämmällä niin tiijä vaikka pilikille
lähtis....
olisin sitä mieltä ,että kasvatus peri aate on nykyään liian lepsu.
Pallauttanut Alkon kautta joka rovon valtiolle .
Soini hoitaa asian Huuhtikuussa kuntoon .
Työvoima pellet tarjoo näitä yli 50-reppanoita töihin .
Muka palkka tuella . Sekintulee kalliiks ajan oloon ei käy.
Missä on nuoret pätevät tehokkaat ahkerat tekijät ,
Vai kortistoako kikkaillaan tällä tyylillä .
Mitäs ne EU-tuet on voisihan pilkata vähän sitäkin pummi porukkaa,
Ylikylän malliin kai sikoja sielläkin on ?
Ee ne kaikki yli 50 kymppiset oo vielä reppanoita.... paksu niskanen konjakin pöhöttämä
ökö halluusi ottoo nuoren naisen töihin jotta ...llun kiilto silimissä saisi kähmii...
sammoo mieltä minnää, katotaan vaalien jäläkeen miten suu pannaan, PERUSSUOMALAISET laitta asiit kuntoon !!!
olkaa te vain,olkaa te hyv't ihan
Joillakin sitä rahaa tuntuu löytyvän työttömyydestä huolimatta...
http://keskustelu.jatkoaika.com/showthread.php?t=45142
Tässä maassa on paljon mälsää ja mamut juhlii
ATRIAN kaveri sai potkut ja 700.000 euroa ero rahaa kun ei osannut hoitaa hommia tavalla että olisi saanut lihan syömisen takaisin nousuun !
Kyllä saa töihin kun lupaa aluksi 700,sadan erorahan jos
Työssä tulee ongelmia, tunkuu on Atriaan .
Atria Boikottiin kun tuntuu olevan rahaa tuhlata pomon,
Pakko lomaan se 700000,sat .tuh. e.
On siinnä katetta kun ostat Lihavalmiste eines paketin
kaupasta Kinkkuna10 , e kiloh. ja tuote on tehty jopa
Kanan nahasta ?
Vaikka kyllä ennen kinkku oli Sikaa .
Maksaneetko edes euroa kilosta tuottajalle
Siitäkin puolet EU.tuk.
Asiat ovat hieman monimutkaisempia Suomen ruokahuollossa nykyään kuin vain näiden potkujen saanti.
Ala on niin keskittynyttä että parilla lehmällä ei juuri kukaan tule nykyään enään toimeen !
Firma joka palkitsee vaikka hommat eivät etenisikään ?
Miten olisi oma teurastamo ?
Sekin oli mutta sama pulju lopetti .
Ostimpa 100,% sika kinkuu 150. gr. 3,egua
Oli aitoo kamaa HK.
Onko teurastamoiden perustaminen tehty jo liian vaikeaksi ? Jos joku saa 700.000 lihan myymisestä niin onko EUn kilpailu silloin ollut onnistunutta ?
Ajatteleeko kukaan enään teurastettavia eläimiä ollenkaan ?
Vain tuotanto bisneksenä .
Teho maataloudessa
Lyhyttä matikkaa 70000,e Sikaa noin 35 ton, tuot,hinta
10 kg porsas eli tuhansia possuja paloi tässä
Tulos pörssissä joku voi laskee tarkemmin .
Todella harmi että kaikki maatalous on nykyään tehomaataloutta. Ennen ihmiset saivat kaiken lähes omilta tiloiltaan ja siten olivat omavaraisia.
Talot lämmitettiin omilla puilla ja hevoset veivät kylille ja takaisin.
Jokaiselle porsaita ja kanoja kotiin joten työtä saa siinä samalla kuin kotona kasvatettua ruokaa.
Liian monet työt on ulkoistettu ja siten työttömillä ei ole enään mitään tuottavaa tekemistä.
4-Hoo voisi järkätä Kannabis kasvatus kurssin ?
Kunnon vanhanajan töitä pitäisi saada lisää.
Joku Pilotti projekti olisi hyvä jossa näytettäisiin miten tehdään halvalla ruokaa ja säästetään tekemällä mahdollisimman paljon itse.
Moni ulkolainen tuote kaupoissa on ihan turhia - kun monen tapa tehdä ruokaa poikkeaa niin paljon muutenkin.
2011.
Kessunkasvatuskurssi osat 1-2.
(kasvata omat tupakkisi kätevästi ilman ulkohuusin taustaa)
Pannaanko sikkoo kurssi. osta 1-6.
(kätevästi halpaa ja maukasta perusruokaa ihan ite tehden, halvoista aineksista)
Ilmoitellaan kevään aikana!
Koulutuksen järjestäjä: Guksinata oyj.
Tiedustelut: Kyrpä-Jooseppi. Kiimavaarantie 87.
Jos vielä junailet Pontikan keiton alkeet 1-10.
Eu tuella niin homma vetää .
Viinan vaaroista kannattaisi kertoa jo nuorille...
Huumeet sitten vievät rahat paljon lyhyemmässä ajassa mitä sallittu alkoholi.
Kannattaisi perustaa vanhanajan raittiusseura ja siten antaa nuorille tekemistä sekä uusia ajatuksia.
Pakkasten takia jäätyi Savikylänkin ravitallihuumekasvihuone, ei kannata sekään lamaaikaan.
Nuorten oliisi hyvä itsekkin aktivoitua ja hakea mitä työtä tahansa.
Kaikkien kannattaa tehdä itsestään CV ja siinä kertoa että mitä töitä on aikaisemmin tehnyt ja millaisia kouluja käynyt.
Jos haluaa jollekkin tietylle alalle niin on hyvä laitaa myös palkkatoivomus.
Minuakin painostettiin tekemään cv,sanoin etten halua kuvaani nettiin toisten kyylättäväksi,enkä tietojani luettavaksi.Jos joku haluaa tehdä niin tehköön,mutta pakollista se ei ole,vaikka olisi kurssilla tai muulla vastaavalla.
Jep,ei kannata.Jos työkokemusta tai koulutusta takana.Koska työn antajat pyytävät sen jälkeen ilmaiseen työ harjoitteluun,ja työkkäri käskee menemään tai muussa tapauksessa kolmen kuukauden karenssi.Jos lopetat harjoittelun kesken voi seurata viiden kuukauden työ velvoite.Että vetäkää ne ceeveet wceehen.
Vanha viisas ja hyväksi havaittu keino on vaikeuttaa,varastaa tai aiheuttaa vahinkoa työharjoittelu paikassa.Eli kyseessä olevan pakko lain ikeeseen virastohenkilöiden ja työn antajien puolesta alistettu henkilö, voi ja on suorastaan velvollinen vetämään asiat päin VITTUA.
Kovasti yrittävät duuniin vain 200,otetaan hakijoita vähän enemmän
Arkadian mäen teatteriin ?
Kannattaa liittyä Facebook ryhmään ja koettaa sieltä saada uusiakin ideoita joita voisi tehdä ja pelata myös kotoa käsin.
CV on hyvä tehdä ja kertoa että mitä töitä on tehnyt jo opiskeluaikana jos nyt on työttömänä.
Koulukavereilta on myös hyvä kysyä neuvoa että miten
he ovat päässee eteenpäin.
Eikö jo kouluissa opetetaa tekemään CVtä ?
Kyllä kouluissa pitäisi opettaa miten nettiä käytetään ja siinä samalla miten töitä haetaan www.mol.fi sivuilta.
Minusta kaikissa kouluissa olisi aloitettava atk taitojen opettaminen !
Nykyään esim. ei minuakaan vanhemmat ihmiset pärjää ilman atk taitoja kun kaikki palvelut ovat siirtyneet verkkoihin.
Luulen että koulujen atk opetus menisi lähinnä eri pelien pelaamiseksi ja siten siitä ei olisi koko perus koulutukseen nähden mitään hyötyä.
Nuorilla kun ei ole mitään uusia ajatuksia niin on ehkä parempi että vasta kotona oppivat käyttämään eri koneita.
Jos tartet naista.Kokoomus hommaa niitä halvantyövoiman maista.
Katainen Stub,voihan lup.
Minusta Nurmeksen kannattaisi panostaa matkailuun ja siten saada tänne lisää matkailijoita.
Muualla kun alkaa karhut heräämään niin puhelin alkaa soimaan ja porukat haluavat tilata ajan jotta näkee karhuja luonnossa niitä kuitenkaan häiritsemättä.
Ennen kaikki karhut ammuttiin petoina - mutta nyt muutama pioneeri on alkanut näyttämään niitä matkailijoille. On paljon ulkolaiisa jotka eivät koskaan ole nähneet karhuja luonnossa saatikka sitten omissa maissaan edes vapaina.
Olihan Saksassa parivuotta sitten karhu, mutta sehän armeijan ja ilmavoimien sekä metsästäjien toimesta saatiin lopultakin hengiltä!
Olisi pitäneet sen hengissä vaikka jossain häkissä, niin olisi saaneet töllistellä turvallisesti sitä ! Meillä Itä-Suomessa pitäsis kaikilla olla omat karhut, sitten olisi karhukanta viherpiipertäjien mielestä lähes normaali, mutta ei ihan riittävä vielä!
Muistan kun tapahtuma oli valtaisa media spektaakkeli !
Keski euroopassa ei ole ollut karhuja vapaana sitten 1800 luvun ja ovat siten täysin vieraatuneita luonnosta ja sen eläimistä.
Facebookissa oli varmaa 10.000 vapaaehtoista jotka halusivat auttaa ja koetta siten välttää ettei sitä vain tapettaisi.
Voisiko valtio tuoda jonkun omista hommistaan tänne Uudeltamaalta niin ettei siitä tulisi kuluja paikallisille.
Esim. jonkun NESTE pääkonttorin pitäminen maksaa jo niinpaljon että koko kunnan menot - tulot menisivät talojen rakentamiseen ja toiminnassa pitämiseen.
Kyllä siellä aluepolitiikka toimii huhun mukaan
Kaikki pakolaiset ohjataan Lieksaan ja Nuseen
Ovatko somalit siis helsinkiläisiä paluumuuttajia ?
Joo,,,ja Lieksaan mahtuu, vapaita asuntoja on, kaikki pelaa!
Ei käy täällä on iso Laamilan koulu tyhjänä
sinne sopii plutoona Somaleita
Eikö ole myyty kyläyhteisölle ?
Johan vitsin murjaisit siinnähän on itua
Valtio maksaa korjaukset ja kulut 3, vuotta ainakin .
Älkää nyt kaikkia mamuja Lieksasta viedä, kauounkin haluaa rikastua heidän kustannuksellaan! On meilläkin rahaa remontteihin, esim. Kuhmontien rahat voisi käyttää pakolaiskeskuksen rakentamiseen! Ja sitten taas ollaan rikkaampia!
Nyt kannattaisi miettiä että otetaanko Japanista taikka Libyasta pakolaisia ja siten pantava paikat kuntoon että saadaan taas ahkeria... ja hyviä tapoja noudattavia kansalaisia.
Kun thai pomijat tulee ens syssynä niin
otetaan ne kylän hoiviin ei lasketa pois
saadaan rautaista työ porukkaa
Voisiko joku järjestää niin ettei kaikki poimijat aina poistu maasta kun marjat loppuvat. Joku asiamies voisi olla ja houkutella tänne asumaan niin ettei kaikissa savuissa ole pelkästään poikamiehiä !
JOO taas ois ens viikolla mentävä mol käynnille laittavat jonnekkin haistapaskan kurssille että saavat tilastoja kauniimaksi,ja Nurmes ei joudu sakkoja maksamaan,milloinkhan tämä nöyryytys loppuu ja sais oikeita töitä,eikä tarviais jotakin kristallia lihottaa 8 euronpäivä palkalla.
Miten olisi opiskelu ? Esim japanin kielen taitajia on Suomessa niin vähän että melkein kaikki osaavat lukea ja kirjoittaa japania !
Oletko ajatellut asiaa positiivisesti ?
Tapaat uusia ihmisiä ja joilla samoja murheita kuin sinulla ja samalla helppoa järjestää arkea helpommin !
Asia on yksinkertainen tyhjästä ei luoda tuottavaa työtä
Muualla kuin Byrokratiassa ja sitähän tämä pelleily on .
NS.3-sektori.
Moni minunki taito on opittua muilta ihmisiltä...
Löysin sienikaverin kursseilta... jonka kanssa käymme hakemassa marjat ja sienet 50% - 50% itse vain maksaen kulut.
Saan myös käydä kaverin mökillä... kun hän ei itse ole siellä.
Teemme myös omia www sivuja yhdessä - hänellä tieto ja minulla kuvia.
Hän myös asuu lähempänä kauppaa ja siten voin käydä kahvilla samalla kun käyn kaupassa.
Onko vaimoista tehty mitään sopimusta marjametsälle ?
Opitko kaiken tämän tupakalla vai jollain kursseilla ?
Joskus kaikenlainen ihmisten välinen kanssakäyminen on vain hyvästä ja täten voi oppia samalla todella paljon. Esim vaimoni osaa ja tietää paljon sellaisia asioita joita eivät miehet saatikka muut naiset tiedä.
Hän tekee melkein kaiken ruuan ja minä taas suhaan autojen ja muiden koneiden kanssa meidä tilalla.
Lapset auttavat tietokone asioissa ja pitävät huolta koira ulkoiluttamisesta sekä ruuista.
Kuka osaisi tehdä Facebook ja muita www.sivuja ?
Tässä olsii nuorille duunia vaikka kuinka... jos vaikka joku bandi taikka
kyläyhteisö / kyläkauppa tarvitsee lisää osaamista !
Kyllä paikallisten koulujen on opetettava sellaisia valmiuksia ja ammatteija mitä alueella tarvitaan !
Asianajajia te tarvitsette kun keskenänne jatkuvasti riitelette. Yliopisto Nurmekseen ja sinne vain ja ainoastaan oikeustieteellinen tiedekunta.
Hyvä olisi jos olisi sellaista koulutusta jota ei muualla saa !
Esim Venäjän kielen opiskelusta olisi varmasti paljon hyötyä jos aikoo tehdä matkoja ja kauppaa Venajän kanssa !
Joku voisi opetella ensiksi miten venäläisten kanssa ollaan normaalisti arjessa ja siten Petroskoissa voisi oppia lisää koulun pekillä.
jes, sanoo työtön ja kääntää lonkkaa.
Sinne jäi pili pali kurssit .
Nyt pitäisi järjestää sellaisia kursseja joilta olisi varmat työnäkymät esim kaivoksilla taikka kriisien hallinnassa.
Turhaa nyt on siivoajia kouluttaa saatikka autokuljettajia.
Ennen ne lähti etelän junaan .Suoraan koulusta .
Olisi kiva tietää kuinkamoni tätänykyä asuun pääkaupunki seudulla ?
Veikkaan 1000, eläkeläistä minimi .Suurin osa on kuollut .
Onko kellään omia sukulaisia etelässä ?
Olisi kiva jos joku virma toisi tänne sellaisia duuneja että saisi hieman eläkettä 30vuoden päästä !
Työttömät ovat kuluttaneet niin paljon ihmisten verorahoja, että voisivat ihan hyvin tehdä palkatta töitä muutaman vuoden, jotta yhteiskunta saa edes osan niistä rahoista takaisin, joita työttömät ovat loisineet itselleen.
Olisiko villisikojen ja kauriinden tarhaus lain vastaista kun ne lisääntyy ilman ihmisen apuja ja valvontaa ?
saa rahansa takaisin jos et pysty kuluttamaan enemmän kuin ennen, ainoastaan työnantajat hyötyy ei yhteiskunta. Yhteiskunta hyötyy vain jos ostovoima lisääntyy. Tietysti jos haluat, että työnantajat saisivat ilmaista työvoimaa niin jokuhan voisi tulla tekemään sinunkin työsi ilmaiseksi. Ei kannata huudella itselleen epäsuotuisaa asiaa liian innokkaasti.
Ei edes vankilassa joudu tekemään ilmaista työtä! Miksi työttömien pitäisi tehdä ilmaista työtä? Jos on työtä tarjolla niin siitä pitää maksaa palkkaa. Onko yksilön vika jos yhteiskunta ei pysty tarjoamaan kaikille halukkaille töitä?
Ennen sotia elämä oli aivan tosenlaista. Itse tehtiin kaikki niin ruuat kuin saunapuut - vaatteet jne jne
Nyt ollaan niin rikkaita paperilla että rahaa riittää jopa Porgutaliin saakka ?
Huomaa että maan hallitus ei tiedä että töitä ei tänäpäiväna kaikilla ja siten rahaa ei riitä edes kaikkeen tarpeelliseen.
Joo kyllä on harkittu pientä viher kasvien kasvatusta talkoilla .
Miten pääsee mukaan ?
Olisko kukaan innostunut ottamaan valokuvia ? Sellaisia joita voisi julkaista netissä taikka kalenterissa.
Moni ei ole koskaan nähnyt kuviä täältä ja sikis olisi hyvä että edes joku olisi kiinnostunut !
Miten olisi ekologinen asuminen ja eläminen siten ettei tarvitse huolehtia bensan hinnan nostamisesta ja ydinvoimasta ?
Ei roskia metsiin ja kaatopaikoille ollenkaan ja siten polttolaitos joka tuottaa sähköä !
Olisiko kukaan kiinnostunut matkailusta ? Voisi toimia alueella matkailun edistmisessä ja siten saada hyvää kokemusta ja näkemystä miten muualla toimitaan.
Etelän siivousvirmoissa saa turpiinsa jos kyselee palkkojaan. Milloinka sivistys saapuu Nurmekseen ?? Huhuja on jo liikkeellä.
Öykkäröinti ja uhkailu on normaalia näin pikkukylässä. Sitä harrastaa työnvälityksen näytteliä virkailia ja pikkuvirmat nimiä mainitsematta.
Vinkkinä voisivat kasvatella viher-lumppua verovapaasti joutessaan .
Vapaille markkinoille .
Moniko työtön on oikeasti viimeisen vuoden aikana käynyt kysymässä töitä?
Minä en ainakaan kertaakaan, koska tuet ovat minulle riittävä määrä rahaa. Parempaakin tekemistä kuin herätä joka aamu jonnekkin, mikä ei kiinnosta yhtään.
Tuo kirjoitus on suoraan työttömän herjausta, päivärahalla ei kukaan tule töimeen tulee ihan jonkun työläisten vihollisten vouhotukselta.
Tekisivät edes jotain!!esim harjotteluun meno tms josta ne työpaikat mahd. poikii!!! Tai vanhuksia ulkoiluttamaaan, jtn antia makaamisen sijaan!
Tyotä vai norkoilua ennen tyotä tehtiin ja siitä sai käyvän korvauksen
Silloin ei ollut työkkärin kikkailuja vielä .
Kukaan ei ollut edes kuullut mistään työ,Harj,Valm .ym.
Humpuukista vaan koulusta suoraan sahalle töihin
tai Etelän junaan .
Nuorten pitäis kylmästi kieltäytyä tukityöllistämisestä. Se olis uskonvarjolla keinottelevan yrityksen loppu, ja on niitä muitakin työttömän hyväksikäyttäjiä, eikun lakkoon.
Lakkoilu ei tule kuitenkaan ilmaiseksi. Työkkäristä usein napsahtaa karenssi, jos kieltäytyy selkeästi. Se tietää sossuun menoa, jossa taas ollaan herkkiä leikkaamaan toimeentulotukea ensin -20% ja sitten -40%. Pahimmillaan jää käteen vuokran ja sähkön jälkeen noin 170e vähemmän käteen. Se on valtava summa, koska 417 euroa jää käteen ilman karenssia kuukaudessa.
Itseäni vituttaa kaiket yhdistykset, jotka suruttaa käyttää työttömiä hyväksi maksuttomana työntekijänä ja käteen jää joku 200 euroa enemmän kuukaudessa kuin olisi työttömänä. Kuka hullu työskentelee jollain 800e kuukausipalkalla? En minä ainakaan.
jos asenne työntekemiseen on tuollainen on hyvin vaikea saada koskaan oikeita töitä.
Palkka nousee nopeasti kunhan osoittaa työnantajalle että on todellakin tekijä eikä vellihousu.
kuka hullu maksaa yli 800€ palkkaa vellihousulle jonka jälkiä saa sitten itse paikkailla.
jos asenne työntekijään on tuollainen on hyvin vaikea saada koskaan oikeita työntekijöitä.
Motivaatio nousee nopeasti kunhan osoittaa työntekijälle että on todellakin oikeaa palkkaa maksaja työnantaja eikä hyväksikäyttäjä.
kuka hullu tekee töitä hyväksikäyttäjälle, jos ei saa yli 800€ palkkaa, mutta silti pitää tehdä samoja töitä kuin oikea palkkatyöläinen?
Sinulla ei taida olla kokemusta palkkatuesta? On niitä hyväuskoisia, jotka puurtavat, koska luulevat saavansa pysyvämpää työtä. Työntekijä kuitenkin lentää pihalle palkkatuen päätyttyä, oli sitten tulokset mitä tahansa, koska muuten työnantaja joutuu maksamaan omasta pussistaan palkkaa ja se ei käy. Uusi palkkatukilainen sisään vaan. Tilastot kaunistuvat.
Tämä kierre säilyy, koska aina on joku hyväuskoinen, joka ei ymmärrä koko kuviota ja tekee hyvässä luulossa saadakseen työpaikan.
Sellainen työntekijä joka valkkaa mitä töitä teen ja mitä en on erittäin epämiellyttävä työnantajalle.
Pääsääntöisesti kaikki työt on tehtävä
kuten sananlasku sanoo: Ei työ tekemällä lopu vaan tekemättä loppuu.
Tuollainen vanhanaikainen asenne ylläpitää riistotyöpaikkoja. Jos työntekijälle on aitoa tarvetta, siitä ollaan valmiita maksamaan. Minä ainakin vältän tuollaisia työpaikkoja niin pitkään kuin mahdollista. Tehkööt lampaat ne tai kuolkoot toiminta siihen jos ei ole haluja maksaa oikeudenmukaista palkkaa.
Alkupalkka on alku palkka. Yleensä TYÖNtekijälle on tarvetta ei venkulalle,
ja TYÖNtekijälle maksetaan ei venkulalle
Mistä .....keleestä nämä ns. työnantajat on saaneet päähänsä että pitää työttömän mennä rukoilemaan töitä....... !!!!!!
Viitsisivät paksuniskat sen verran että laittaa vaikka lehteen ilmoituksen jos tarvii työntekijää !
Vaan kun opittu tukiaisilla keinottelemaan pätkätyöläisiä .... !!!!!!!!!!!!
....kele minä pysyn kyllä mökissä niin kauan kun työnantaja antaa kuulua jos tarvii. Ja rehellisestä työstä kunnon palkka !
.......siiseen työkkärin 9 euron työkokeilut !
Olen ollu sellaisessa työssä jossa kuulema oli edellinen liian nopea ja sitä edellinen liian hidas ? Näin saa uuden tukityöllistetyn kun ei löydy sopivaa !
Et vieläkään ole sisäistänyt palkkatuen ideaa. Siinä ei ole kyse mistään alkupalkasta tai muusta. Siinä on kyse työttömän työllistämisestä niin, että työnantajalle tulee mahdollisimman vähän palkkakustannuksia. Kuka hullu maksaa omasta pussista palkkaa, jos valtio tekee sen puolestasi? Sitten kun palkkatuki loppuu työntekijältä, se heitetään ulos ja otetaan uusi, jolla on palkkatukea jäljellä.
Työkkäri tietää tämän, mutta heidän tehtävänsä on kaunistella tilastoja, ei ratkaista ongelmaa pysyvästi. Heti kun palkkatukesi loppuu, työkkäriltä loppuvat osoitukset, koska kukaan työnantaja ei halua ottaa maksullista työntkeijää. Parempi osoittaa kaksi työtöntä puolella palkalla yhdistyksiin kuin yksi työtön oikeudenmukaisella palkalla oikeaan työhön, koska kaksi työttömyyden katkaisua on tilastoissa aina parempi kuin yksi.
Melko pitkään saat mökissäsi olla.. Kyllä tekijät löytyy muualta et ole ainut.
Kaikki tuet pitäisi asteittain tiputtaa pois sellaisilta joille ei työ maistu. Miksi muiden veron maksajien pitää hyysätä laiskoja?
Pitkään aionkin olla mökissä, en rupea enää kenenkään kusetettavaksi,
tehköön joku lammas joka on helepompi ympäri puhua.
Kyllähän se työ maistuu jos työnantajalle maistuu maksaa palkka.
Ei viiti katella tukiaisilla rikastuvaa paksuniskaa.
Ja taatusti osaan tehdä melkein mitä vaan jos sille päälle satun, töitä meinaan !
JOSPA TUO SOINI SAIS JOTAIN JÄRKEVÄÄ AIKAAN................ HE HE HEEE.........
joopajoo,märkäne vaan mökkiisi, tuskin kukaan yrittäjä tulee sinua sieltä leipäpalasellakaan houkuttelemaan. kyllä nuin kovan ammattitaidon omaavalle kaverille kaikki yrittäjät antaisivat töitä ja ihan kunnon palkalla, kunhan vaan asennettasi korjaisit ja toden näköisesti tuletkin sitä vielä muuttamaan. lopeta tuo 70 luvun uho ja näytä taitos,mihin kykenet. hyvä kello kauas kantaa sanotaan.
Kyllä minä vaan niitä taitoja epäilen.....
Ja jospa sattuisit sitten seuraavassa paikassa sille päälle että meinaat jotain tehdäkkin.
On sitä tehtykin eikä vaan meinattu......
Ja näillä näkymin sitä eläkettäkin täytyy vielä odotella 30 vuotta.
Ottakaa yrittäjät vaikka kiinasta työntekijä sillä leivänpalalla narrattavaksi....
minä pysyn mökissä............
Eiköhän ne 70-luvun hipat ole jo eläkkellä ?
Haisteleppa ylikylänkuru ..kaasi siellä ihan rauhassa vaan ja taidat haistattaa sitä sitä samaa muillakin, JUNTTI(itsekäs ja ajattelematon).
Keppiä vaan eikä porkkanaa työttömiltä kesäksi tuet pois ja marjoja poimimaan jos ei kerta työ maistu.
Mikä työ ei maistu? Jos sulla kerran on töitä tiedossa niin sano se eläkä täällä hauku ihmisiä laiskoiksi.
mikään työ ei maistu jos ei viitsi itse sitä etsiä.
Just niin, mitkä työt ??? Niin tyhmiä ja typeriä nämä työn antajat että
kaiken maailman palstoilla työttömiä haukkuvat......
Eivät osaa sanoa missä niitä töitä on, kerro jos sinulla niitä töitä on ????
Ja marjan keruu perustuu jokamiehen oikeuksiin, MTK ajaa asiaa
että thaimaalaisetkin kohta häädetään metsistä.
Pysyn edelleen mökissä ja käyn torilta ostamassa mansikoita kesällä......
siellä metässä on kiärmeitä ja itikoita ja puarmoja ...............
ostan kaljoo ja mänen kalaan ......................
Laiskottelu on vain niin hauskaa ja rentoa. Minä ainakin otan tuista kaiken hyödyn irti. Mahdoton ajatus edes herätä joskus klo 6-7 aikoihin aamulla. Ei se ole ihmisille tarkoitettu. Herään yleensä vasta joskus klo 10-11. Varsinkin kesällä kaikista vähiten tulisi mieleen sytkiä jonnekkin kun voi nauttia luonnosta ja hiljaisuudesta, koska kaiken maailman metelilähteet ovat töissä tai koulussa. Seesteistä kesää vaan kaikille työttömille!
jos se kerran on niin seesteistä niin mitä sitten valitatte kun on perse auki koko ajan.
en minä ainakaan ole valittanut. tuntuu että persaukiset duunarit on ne, jotka valittaa.
On se seesteistä noilla virkahipoilla ei työt rasita .
Olipa seesteistä tahi ei niin työttömyys tukiin tulee tehdä rajuja leikkauksia jatkossa ja uskon että näin käy.
Ei ennenkään ole laiskoja hyysätty työtä kyllä on metsänraivausta, marjanpoimintaa, polttopuun tekoa, siivoojista pula, lomittajista pula......
Kyllä se nyt vaan on niin että jos työtä ei löydy vika on itsessä
Voi tulla myös korotuksia työttömän tukiin. Sata euroa lisää ei ole pahitteeksi ainakaan minulle. Vihreillä hyvä neuvotteluasemat.
"Vihreät on valmis lähtemään hallitusneuvotteluihin, mutta vain tiukoin ehdoin. Uuden hallituksen on vihreiden mukaan nostettava perusturvaa 100 eurolla kuussa, parannettava ympäristönsuojelun tasoa esimerkiksi ilmastolain avulla sekä luvattava, ettei uusia ydinvoimalalupia myönnetä. "
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vihreät lähtee hallitusneuvotteluihin vain tiukoilla ehdoilla/1135266135466
Takuueläke takaa kaikille työhistoriasta riippumatta riittävän eläkkeen. Terveytensä pilanneet katkerat duunarit paskahommissa tietysti itkevät kaikenlaista itselleen, mutta terve nuoruutensa rennosti ottanut on myös terve vanhana. Silloin takuueläke on täysin riittävä. Voi keskittyä muihin asioihin kuin typeriin pakkopullahommiin.
"Kyllä se nyt vaan on niin että jos työtä ei löydy vika on itsessä"
yhteiskunnassa jos kaikille halukkaille ei löydy töitä!!!!!! Miten voi olla niin vaikea tajuta sitä, että jos on monta sataa työtöntä ja muutama vapaa työpaikka, että kaikille halukkaille ei löydy töitä!!!!???
oottele vaan eläkettäsi ihan rauhassa joopajoo, ja sikiä kuin kani siinä ootellessa ja istuta poikueeseesi sama asenne kuin minkä olet jostain imenyt. todennäköisesti joudut eläkkeelläkin turvautumaan yhteiskunnan tukiin, mitkä ahkerammat työntekijät ovat veroina kustantaneet juuri sisunlaisia luusereita varten.
Minä kun kuittailen sitä "eläkettä" jo työttömyys korvauksina......
saattaa olla että tyhmempi kysetettu ahkera työntekijä ei näe sitä eläkettä koskaan, loppuun rääkätty ihminen kuolee ennen kuin on nostanut ensimmäistäkään eläkettä näillä näkymin liki 70 vuotiaana !!!!!
Totta on että jos joku lupaa 3000 e/kk niin minä lähen sinne risusavottaan.........
nut mänen kalaan............ aurinkoista iltapäivää vaan ................................... he hee ...
Niimpä, hyvähän se on sikiintyä vaan , vaan luulishan tuo et ei ne hedelmätkään kovin kauaa idä..
Entä jos terveys menetetty raskaassa työssä, ei taivu poimimaan niitä terveys pommeja..noh ryömimällä onnaiskos..
Kyllä takuu eläkettä saat odotella aivan rauhassa. Vaatimattomalla työ historialla et tule eläkettä saamaan tulevaisuudessa, yhteiskunnan varat ei siihen riitä
tee sitten eläkkeellä niitä paska hommia.
veronkierto se on mikä kannattaa .
Voi olla mutta Portugaliin pannaan lisää ja riittää
Outo yhtälö Porhoille se on suositeltavaa
Mutta köyhille rikos .
Jokos työttömällä venkulalla rupesi jalka vipattamaan kun tuli maailmanmestaruus?
kyllä minulla ainakin oli fiilikset aamuyöhön asti katossa maailmamestaruudesta. just heräsin ja on vähän hönttö olo. työttömänä kun voi bilettää ja pitää hauskaa kun siltä tuntuu. helvetin kuollutta vain oli pitkin kun lampaat nukku. pienellä porukkalla piti juhlia.
pitikö tilata pikavippi
otin satkun pikavippiä juomiin koska se on ylimääristä tuloa. Maksukyvyttömyyslausunnon avulla satku tulee takas tilille tukena. ulosotossa ei kannata pitää kuin pientä summaa kerralla tai sitä ei makseta ollenkaan. satkun saa joka kuukausi vetää maksamattomana. pitäs kokeilla sitä rajaa nostaa. ilmainen raha kelpaa aina.
Kerropa miten saa tonnin vippiyhtiöltä ilman luotto tieoja ?
Mites tänään mistä satku? Meinasitko vaihtaa autoa pikavipillä kenties?
Niille ketkä on töissä tulee noita satkuja joka päivä? On se niin pieni raha että ei tolla paljon kannata retostella.
Maksoin tänään laskuja 6000€ ei tuntunu pahalta ... sekin raha tuottaa lisää
Elä kehtoo puhuu paskoo kun et taija tietee mitään.....
6000 e laskuun tarviit olla yhden vuoden näillä Nurmeksen köyhien
yrittäjien töissä ennen kun saat jäämään syömisen jälkeen sen kasaan.....
On sitten köyhää porukkaa nämä Nurmeksen tukityöllistäjä yrittäjät.....
laskut koko ajan rästissä ja ulosotossa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niin persaukista porukkaa että........
Joopa joo vuosi pitää olla hyvinkin töissä mutta minäpä en maksanut yksityispuolen laskuja.
järkevästi kuluttamalla kuus tonnii saa kasaan puolessa vuodessa eikä tartte tehdä ees täysiä päiviä tai ylitöitä/iltatyötä/viikonlopputyötä jos on edes kohtuullinen palkka eli siinä kympin tunnilta paikkeilla. täällä on vaan usealla sellainen tapa juoda rahansa ja sit valittaa kun on persauki. itse pyrin tekemään arjesta hyvää enkä polta joka viikonloppu typeryyksiin. helvetin kateellisia sitten ollaan kun joku on säästänyt ja ostanut jotain itselleen.
muutama vuos sitten valtio maksoi korkoa oliko se joku 2,5% vai 3% veronpalautuksille eli täysin riskitön. Ei antanut työnantajalle verokorttia ollenkaan vaan tyytyi 60% palkkaverotukseen. Seuraavana vuoden lopussa sai loput palkasta palautuksina korkoineen. Taisi olla paras täysin riskitön sijoitustapa siihen aikaan. Nyt tiputtivat koron johonkin 0,5% tai jotain. Toki jos viitsii paneutua sijoittamiseen, joku 10% korko voi olla ihan mahdollinen pienen pienillä riskeillä.
Jos osaa vähän keinotella taiteellisesti ,esim suti kourassa saa
kaikkia apurahoja rutkasti kunnilta ja valtiolta .
Jos poliittinen tausta on oikea .
Gurun palsta taas tapetilla . Yli kylän .
Niin kauan kuin Suomella on rahaa laittaa Kreikkaan ja Portugaliin ja ottaa humanistisia pakolaisia niin - onko mitään mieltä mennä ja maksaa toisten laskut ?
Miksei Nurmes voiis alkaa houkutella yrityksiä tänne niin nuoriso saisi tekemistä ?
Viina ja kaljan avulla menee vain terveys ja siten kulut nousee terveyspalvelujen osalta ?
Ei nurmeksen päättäjillä riitä aika kaikkeen asiat tärkeys järjestykseen ja kulttuurihömppä ensin maksoi mitä maksoi
Jos se toteutetaan Hyvärilässä on ehto . eili nuse sippien kehto ?
Ellei maassa olisi 100000,tuh. työttömyys armeijaa niin
politiikoilla ei olisi virkaa edes oppositiossa .
Repikää siitä .
Työttömiä pitää olla nyky suomessa ja paljon koska työttömyys on kova bisnes
kaiken maailman konsultti firmat tahkoaa rahaa hömppä kursseilla.
Te-keskus vain myhäilee kun saadaan siivottua tilastoja, ja ollaan olevinaan tehokkaita vaikka työvoimatoimiston tehtävä on ensisijaisesti välittää työtä ei hömppä kursseja.
Missä mentiin sivuraiteille? taisi olla lipposen hallitus joka sai tämän aikaan.
Nyt on hankalaa saada asioita raiteille koska virkamiehet on korruptoituneita ja tottuneet saamaan palkkansa tekemättä mitään.
Ihmisille täytyisi anataa sellainen kolutus jossa arvioitaisiin koulutettavan " kyky " tehdä vaativia tehtäviä !
Mikko Koivukin käy alokkaana armeijansa vaikka on jo Kapteeni Minnesotassa.
Juuri tuollaiset koulutukset tulisi kieltää lailla. Kyllä se pitää oma nuppi sen verran pelata ettää tietää kykynsä ja jos ei tiedä ei myöskään kykenen muuhun kuin hantti hommiin.
Kyllä siperia opettaa
Lipponen oli suurempi porvari kuin Kokoomus milloinkaan. Nyt todella pitäis työllistettyjen tehdä hiljainen mielenosoitus, tulla keinottelupaikkaan olla tekevinään ja tekee kaikki päin mäntyä, ei siitä työpaikka kuitenkaan irtoa kuin korkeintaan kolmen kuukauden pesti, sitten on taas vapaata riistaa, työkkärin uhkailtavana.
Koulutukset jatkuu koska ministeriön miljoonat pitää saada pelata pois
Ettei niitä turhana peritä pois koulutus kunta yhtymiltä .
Menee bisnes millit hukkaan .koulutuksella ei ole niin väliä .
Ja sitten ihmetellään kun valtiolla on velkaa ja lisää tulee.
Tälläiseen mitään tuottamattomaan hömppään tungetaan rahaa.
Joko asiat menee pikkuhiljaa kohdalleen tai suomella edessä kreikan kohtalo.
Tämäkin ongelma olisi kovin helppo korjata, virkamiehet tekisivät pikkuisen töitä palkkansa eteen ja järjestäisivät oikeaa koulutusta joka johtaa työhön.
Mutta kun ei pitää laiskana istua toimistossa luultavasti vetelemässä näppiin.
Byrokratian motto elä pidä kiirusta ikälisät tulee ajallaan .
Minusta palkkoja on laskettava niin että kaikille riittää töitä !
Ennen oli ihan toinen meiniinki kun kaikilla oli töitä ja lapsia elätettäväna - kaikille annettiin sellainen koulutus että sai lehmät lypsettyä ja halkoja talveksi.
Nykyään tuntuu etteui perusduunareita arvosteta enään ollenkaan ?
Joo kun ei annettu vätyksille kaikkea ilmaiseksi. Mitä sitä työtä tekemään kun ruoka tulee pöytään muutenkin.
Mistähän sinäkin sen työn pieraset, ja pitäis saada palkkaakin elämiseen, vain ostovoimalla maailma pyörii eikä ulkomaalaisilla keinottelemalla. Ajattele vähän ja sitten julkaise mielipiteesi.
Vain Osaran aukiolle ja Metsävakuutukset kunnossa
arvopuut hakattu .
Persujen hakkarainen puhuu asiaa mutta kyllä sinne risusavottaan joutaa myös suomaliset pummit.
koko etelä-suomi täynnä lepikkoa ja vielä valitetaan ettei ole töitä vittu mitä paska puhetta
Ensin pitää opettaa mikä on kirves,saha,kassara,vesuri ?
Työtä on,,kukahan sen kieltää?? Vaan kun rahatta ei pysty elämään muut kuin toisen työllä eläjät??
Korpi raivuu pravo me aloitettiin jo Siperiast, sitten Karjalaann
Kyllä savuist huomaatte kesän mittaan .
Savuista Juhannusta Miljoona hehtaaria palaa Siperiassa metsää
Etenee Karjalaan ennusteiden mukaan ajallaan .
Miten olisi Kylähullut Seuran perustaminen ja sinne kaikki töihin mitä erikoisempiin hommiin ?
Tämä ketjun aloittaja voisi alkaa Kylähullut Seuran vt vetäjäksi ?
Hyviä ideoit on tullut jo paljon ja monella on vain se etti ole yleisöä ja asiakkaita uusien ideoiden testaamiseelle.
Ketjun aloittajaa varmaan korpee se ettei saanut alle 40.kymppisiä naisia
metsän raivuuseen kaverikseen .
Mä voin tulla raivaamaan ilman jos saan viedä kaikki alle 10.senttiset puut .
Runko paksuudeltaan .
Mites velliperseet jatkuuko ryyppääminen vielä näin sunnuntaina?
Jatkuu korvessa pontikan voimalla raivataan aukkoja ja tippuu tippuu.
miksi pontikkaa maistuu paskalle? osta konjakkia pika-vipillä
Etpä ole tainut aitoo luomuu edes maistoo
Muumi lantringit on erikseen .
paskalle maistuu oli mitä oli
Kyllä sen konjakin litkun pitää olla Ranskalaista armanakkia ei mitään paska
VHSP.eetä .
Huomenna tämä rasistinen ketju on poistettava .
hallituksen uusi linjaus 01.06.2011.laki.
Haloo miliisi miksi tämä rasistinen ketju on täällä ?
taitaa ne armanakit ja brandyt olla tisle vesiä kyllä konjakki on parempaa
hei baarimikko mistäs muualta löydät konjakkia kuin ranskasta?
Ruotsin laivoilta myös nuuskaa .
Eiköhän alle 30 naisilla ole perheen perustaminen ja asettuminen jo mielessä ?
Hyviä miehiä on niin vähän että naisten on hankittava perhe sellaisten kanssa jotka eivät ryyppää ja rällää kaikkia rahojaan.
Kaluttu aihe jo 30-luvulla oli suur työttömyys se kuuluu
Kapitalismiseen järjestelmään kuin naula päähän .
Eikä mamutkaan saa työtä jos pitää palkkoo maksoo .
Yli 5-euroo tunnilta.
Maaseudulla on se heikkous ettei siellä ole ihmisiä jotka keksisivät uusia ideoita ja koneita joita voisi kaupungeissakin käyttää ja siten saada rahaa myös virtaamaan maaseudun asukkaille.
Kaupan pitää olla aina kaksipuolista " bi lateraalia " kuten aikoinaan Neuvostoliiton kanssa eli tasapainossa.
Eli ideoita pitäisi olla enemmän ja ajatuksia miten saada rahat takaisin kaupungeista maalle.
Politiikka pakkaa ihmiset kaupungin slummeihin ja siellä ei hilseile kuin
Byrokratia . Mikä tekee yrittämisen miltei mahdottomaksi hajaasutus alueella
Ympäristö normien takia poikkeus maatalous olosuhteiden pakosta mieli
kenenkään syödä mitään .
joo nytkin estetään saamasta rakennuslupia haja-asutus alueelle
se on varmin tapa hiljentää maaseutu
Jos maaseudulle kielletään rakentamasta uutta ja muuttamasta niin se on " rikollinen teko " ja siten tuomittavaa. Mikään hallitus tai politiikka ei puolusta ko asiaa ja siten tämä väite on täyttä potaskaa...
Jos uusia ideoita / rakennuksia / firmoja saada maalle niin sitten on / olisi jonkun lähdettävä isolle kirkolle kertomaan ettei näin voi jatkua enään kauaa...
Voisitko kertoa tarkemmin - mitä ollaan estetty rakentamasta ja minne ?
Maaseudun tulevaisuudessa oli juttu viime viikolla kuinka kaavoitus asiat otetaan
lautakunnilta pois oliko se nyt ely keskukselle.
ja samalla estetään tiettyjen kylä alueiden rakentaminen osaan saa tehdä osaan ei
Työttömät loiset ajavat Suomen konkurssiin. Nurmeksesta olisi hyvä aloittaa, koska täällä on käytännössä yli 20% työttömyys. Eiköhän työt ala maistumaan, kun nukkuu korvessa ja kaivaa ruokansa roskiksesta. Itse sylkäisen jokaista pummia päin. Elävät minun rahoillani ne saamattomat venkulat.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/2011/06/1342915/kl-tyottomat-toihin-tai-suomea-uhkaa-hallitsematon-velkakierre
Minkähän alan keinottelia ja työläisen siivellä eläjä pystyy noin ajattelemaan, ois aika mennä jo nahkurin orsille viimmeistä voitelua odottelemaan, sekin aika voi vielä tulla.
Täma etlan Korkki saa hyvän palkan siitä kun se pistää skeidaa lasiin .
Eipä ukon omat työt paljon rasita .
Miten ois työttömät joukolla vettä kantamaan ämpäreissä
Satamasta Kaarlonkatuu Nurmesjärveen 1, e ja ämpäri
Ei homma ,loppus koskaan ja pomoille 1,5. ämpäri ei olis nekään jouten kun
vahtivat porukkaa jo 10,Ämpärillä sais 10. e tunnissa ja ahkeruudesta
lisää liksaa tulis kerralla kortistot siivottuu -Työssä käynti alue 80. km
Sata hippaa alkuun veden sekoitukseen . Kyllä Älyvapaa keskuksella nyt on rahaa kun se lakkkautetaan Joensuussa .
On se perkele kun näitä yli 60.kymppisiä virkamiehiä,naisia ei saada pois
millään viroistaan .
Eikä nuoret pääse pätemään ?
On se kumma kun tämä täys rasitinen ketju ei poistu Shervin toimesta kyllä
Juusto ketju lopetettiin alkuunsa -
Niin! Alahan Markus mennä töihin ja heitä se Mersun kanssa onanointi!
TähHäH
Metsät täynnä marjoja ja sieniä !
Kukaan niitä keräävä ei kerkiä töihin juuri nyt !
Syksy on työttömälle kiireistä aikaa.Täytyy revetä vähän joka puolelle,on potakan nosto,marjan keräys,sienen myynti,kalanpurkitus,metätys.Vielä pitäsi keretä käymään pimeissä hommissa ja juopotellaTämmöstä se on työttömän arki.Valuuttaa tulee joka kuukausi valtiolta,ruoka on lähes ilmaista,auto pörrää kätevästi polttoöljyllä.Näin syksyllä ois kyllä hyvä olla kaupungissa joku nainen jonka luona vois käydä syömässä ja paskalla.Siitä pääsis myös kätevästi baari työskentelyyn,eikä tarviis täältä salolta kaljoissa ajella.Talvellahan sitä ei tule niin liikuttuakaan kun pakkaa tuo hirvenliha turvottamaan ja televisiosta tulee mukavia sarjoja.
oikein metsään vaan ja tulo on verotonta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9986849
Ei jumankekka,on se perkele jos 115 000 ihmistä tekee töitä ilman palkkaa.Useimmat vielä koulutuksen saaneita.Ja vielä iljetään kiristää kolmen kuukauden karenssilla.
Itseppä olette sdp:tä äänestäneet viimeksi kun oli sdp hallitus tämä temppu työllistämis maailma luotiin olevinaan saatiin työttömyys alas.
Nykyisin kaiken maailman konsultti yritykset jotka järjestävät temppu työllistämis kursseja, ovat kasvaneet sen verran isoksi raha sammoksi joten niiden kitkeminen alkaa olemaan vaikeaa.
Jospa persut saisi asiaan jotain tolkkua
Miten olisi kaupungin aloittavan markkinoinnin Suomen virallisena Erä kaupunkina ?
Luonto on lähellä marjat / sienet sekä hirvet / karhut - ja markkinointia ihmisille jotka asuvat suurien kaupukien löhiöissä.
Hieman uusia ideoita vain tarvitaan ja kaikille on taas töitä ja toimeentuloa !
Niin mutta kun ne erä touhut on juntti hommia, pitäisi olla "korkea" kulttuuria vaikka nyky-taide keskus nurmes, ooppera kylä tai teatteri kaupunki.
Rahasta viis sitä kyllä löytyy.
Miksi muuten skeittareille ei löytynyt kaupungin puolesta työntekijöita ramppien uusimiseen.
Tasapuolisuuden nimissä ei pidä kaupungin osallistua muuhunkaan harrastustoimintaan ei laulu eikä elokuva puuhasteluihin.
Joku on joskus sanonut,Jos omistat valtakunnan rahat omistat koko valtakunan.Se joka näin sanoi oli viisas mies.Se joka omistaa,se myös päättää.Nurmeksen kaupungin omistaa S ketju.Ja Suomen valtion omistaa israil.Kiitos teille vitun housuun paskantajat,jotka äänestitte perussuomalaisia ja kokoomusta.vitun köyhät ja päästänne kehitysvammaiset..........MUTTA PELI EI OLE VIELÄ MENETETTY,VIELÄ perkele TOJOTA KULKEE POLTTOÖLJYLLÄ JA PYSSY TOIMII (pyssyn toiminnalla tarkoitan luonnollisesti,mulkkua).
Jiihaa! Ylikylän Guru on rautaa!
Luin kaikki läpi ja hyvin kommentteja olivat toiset kirjoittaneet ko asiasta !
Yli 200 asiantuntijaa kun pohtii asioita niin silloin saadaan kunnan otanta !
Monenko nimimerkin takana on sama henkilö? :)
Ihan oikeassa kuitenkin osa on. Ne ihmiset, jotka nostavat työttömän tukia, pitäisi tehdä sellaisten summien eteen töitä. Asumiskustannuksista ja sähkö/vesilaskusta riippuen työtön saa puhtaana käteen noin 650-1000e kuukaudessa täälläpäin, josta siis maksaa kaikki laskut ja muut kulunsa. Tuollainen summa vastaa vähintään 20h työviikkoa jossain matalapalkkahommassa.
Siksi ehdotankin, että jos on esim. vuoden työttömänä tukia nostellen, tekee seuraavan vuoden 40h työviikkoa tukia vastaan. Näin kattaa edellisen vuoden loisimisen yhteiskunnalle.
Turha siis itkeä jostain 9e työpäivästä. Sellaiset ovat joko helvetin tyhmiä tai yrittävät piilotella yhteiskunnan hyväksikäyttämistään. Tuet maksetaan verorahoista. Niiden eteen pitää tehdä työtä.
Työttömän vika jos yhteiskunnalla ei ole tarjota töitä? Miksi täällä ei puhuta niistä yrityksistä jotka saavat ilmaiset työntekijät verovaroin? Voivat vielä vuokrata työntekijän eteenpäin ja saavat kaiken rahan itselleen. Onhan se tietysti helpompi potkia yksittäistä henkilöä kuin isompaa organisaatiota. Onko sekään tullut mieleen, että jos on ollut aikaisemmin töissä niin työttömänä ollessaan saa verorahojaan takaisin.
Kyllä ja töitä kyllä löytyy nytkin vaan lehtiä haravoimaan
Maksukykyiset ihmiset käyttävät eniten kelan korvauksia ja Taksi kyytejä, kadehtikaa niitä. Täytyyhän työttömänkin elää ?? Harmaa talous ja työttömien siivellä eläminen. Minimipalkan maksaminen on Nurmekselaisten yritysten häpeä.
oivoi ja oi
Oi oi ja oi,jokainen jo kai tietää sen mitä raha on tai miten sitä tehdään.Yhdyn sinuun rakas yläkirjoittaja(jos olet nainen).Katelkaa yokkarista Paviksen juttu rahasta...Esitän kysymyksen viisainmilleni.Mihin eduskuntaa tarvitaan,mihin tarvitaan demokratiaa,mihin tarvitaan demokratiaa joka ei ole edes demokratiaa.Suomen pitäisi olla kuningaskunta.Se on se asia jolle ala-asteella naureskeli pojat,tytöt,äidit.isät ja opettajat.
http://www.youtube.com/watch?v=G-1RNrWuatk
Venäjän malli niin loppuu kitinät .
Elintaso kuulemma nousee kuhisten Venäjällä, Katumaasturi on yleinen kulkuneuvo ostosmatkailioilla. Ei käy esimerkiksi.
Tulkaa perässä älkää syytäkö valtion varallisuutta ulkomaille esim, Kreikka ,
Näin ne ihanne valtion osat vaihtuu ja politikot haukkaa paskaa
Suvaitsevat Suomalaiset hah,hah.
Yhtä tyhjän kanssa lähteä orjana karensin uhalla 4 tunnin tukityölistettynä raatamaan paskasiin homiin .Yrityksillä ei ole maksaa kunnon palkkaa.Kusessa olisivat jos tukityölistäminen lopetettaisiin.Työttömyys korvaus saman suuruinen.Tämän 4 tunnin käynti vaivan jättän väliin ja nautin elämästä ja lihottain itseäni punkassa ja viisveisaan yhtään mistään maailaman notkumisista.
Nurmeksen työvoimatoimisto ei ole mikään kannustava asiakasta kohtaan.Työnhakukursilla koulutetaan olemaan aktiivinen.Kuinkas kävikään ihmisen omaalotteisuus karenssin uhalla tyrmätään.Näin Ylä-Karjalassa
Ei pidä ajatella omilla aivoilla eikä olla aktiivinen se menee yli byrokratian hilseen
Ajattelin omilla avoilla.En viran haltijoitten aivottomien aivoilla
Muista että nyky Stalinien sana on laki se on vaan verhottu aktivoimis projekteihin
Puolue ja virka hippojen toimesta .
Työn välittäjät hiekkalaatikolle pätemisentarvetta purkamaan .Lapsetkin leikinavulla kehittyy kaivureilla ja kuormaautoilla pöristellessä.