Hei. Minulla olsi sellainen kysymys,että voiko rikosilmoituksen tehdä,jos esimerkiksi olen lainannut kaverilta esim.jonkun takin,ja en ole palauttanut sitä? Voiko silloin rikosilmoituksen tehdä? Ja mitä siitä seuraa?
Ja voinko minä tehdä,jos kaveri jätti palauttamatta takin?
Ja voinko minä tehdä,jos kaveri jätti palauttamatta takin?
Vastaukset 10
Vanhimmat
voisiko joku vastata?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Laina
jos on yksiyisten henkilöiden välinen laina???
Mistä sen löysit ettei kauppakaari koskisi yksityisten henkilöiden välistä lainaa? Se on siviilioikeudellinen sopimusrikkomus ja rikos vasta tahallisena/tuottamuksellisena, mutta ei se estä sitä rikosilmoituksen tekemistä.
Tietysti. Kyse on molemmissa tapauksissa todennäköisesti kavalluksesta tai lievästä kavalluksesta, takin arvosta riippuen. Jos kavallus ei ole kyseessä, niin hallinnan loukkauskin saattaa tulla kyseeseen, tai jos takki on hävitetty, niin vahingonteko. Kaikki ne ovat asianomistajarikoksia, joita poliisi ei saa tutkia, ellei asianomistaja vaadi rangaistusta. Poliisi ei yleensä asianomistajarikoksissa sakota, vaan ne ratkaistaan käräjillä.
okei kiitos.
....
Kyseessä on varkaus.
Nyt kyllä isopyörä heittää ja rajusti, vai varkaus. Ei ole sitten harmainta aavistustakaan siitä, miten varkaus ja kavallus eroavat toisistaan.
Ketjun aloitaja kirjoitti, että hän on lainannut joltain kaveriltaan takin, jonka on jättänyt palauttamatta. Jotta kyseessä olisi varkaus, niin hänen olisi pitänyt anastaa takki, kuten varkauspykälässä kerrotaan.
Kavallus taas on rikos, missä rikoksentekijä saa tavaran luvallisesti haltuunsa, esim. lainaa sen, mutta pitääkin sen itsellään.
Hoh, hoijaa näitä palstan tietäjiä.
Entä jos työpaikalta vie käytössään (hallussaan) olleen tavaran pois luvatta?
Varkaus vai kavallus?
Tai vahingonteko, jos poltat autokorjaamon ja se menee sen takia konkurssiin niin tuleeko korvattavaksi vain palon rakennukselle aiheutunut vahinko?
Onko vahingonteko-rikos täyttynyt myös seurauksen eli konkurssin osalta?