Tervehdys,
Ostin vajaa kuukausi sitten Vollen. Auton on S40 vm. 04/05 2.4 140hp Momentum ja manuaali.
Autosta on jo paljon tarinaa ja kysymyksiä, joihin palaan myöhemmin, mutta nyt on akuutimpi tapaus: Apukuskin puolelta ei puhalla kuin kylmää ilmaa.
Oireet huomasin pari päivää sitten kun ihmettelin, miten auto ei oikein tunnu lämpimältä vaikka miten kuumaksi auton ajaa. Kokeilin vain kuskin puolen ilmasuulakkeita, joista tulikin oikein kuumaa ilmaa. Ajattelin vain, että kyse lienee sitten hieman kovemmista pakkasista, mutta tänään ei enää autossa tarjennut ilman hanskoja vaikka lämmöt olivat täysillä, niin kokeilin myös muita puhalluskanavia, jolloin ilmeni, ettei apukuskin puolella puhalla kuin suorastaan jäistä ilmaa joka rööristä.
Kuskin puolen säädöt toimivat normaalisti.
Onko neuvoja, niksetä tai ohjeistusta ko. oireilusta? Onko muilla esiintynyt samankaltaista?
Kaikki namiskoita olen rämpännyt tuloksetta. Lievästi sanottuna ketuttaa ajella jäisessä autossa..
Toivottavasti muuten hauska S40 ei ollut pas*aan polkaisu.. :(
S40N pelkääjän puolelta vain KYLMÄÄ ilmaa??
9
5794
Vastaukset
- karanuba
http://www.vrcf.fi/foorumi/
vaatii tosin rekisteröinnin - V50 - 2010
Terve !
Ei muuta kuin huoltoon. Luultavasti vain piuha kiinni ja läppien kalibrointi niin kuntoutuu. - -v50-
Itellä samoja ongelmia esiintynyt ajoitta vuosimallin 2010 v50:ssä. Pari kertaa käyttäny huollossa, jotain kalibrointia tosiaan tehty. Koitappa sitä, että valitset ilmastoinnin säädöstä pelkääjän puolen ja sitten muutaman kerran laitat lämpötilan valitsimen minimille ja maksimille vuorotellen. Ittellä ainakin on auttanut (vika ilmennyt tänä talvena ehkä kolme kertaa...)
- Dilledolledong
En tiedä mihin viestini on kadonut, mutta siis iso kiitos edelliselle postajaalle. Niksisi toimi ja Volvo on taas lämmin ja säädöt pelaa nätisti. Vika vaikutti vahvasti joltakin ohjauselektroniikkaan liittyvältä, tilapäiseltä ongemalta..
- Myyjällä vastuu
Dilledolledong kirjoitti:
En tiedä mihin viestini on kadonut, mutta siis iso kiitos edelliselle postajaalle. Niksisi toimi ja Volvo on taas lämmin ja säädöt pelaa nätisti. Vika vaikutti vahvasti joltakin ohjauselektroniikkaan liittyvältä, tilapäiseltä ongemalta..
Jos ostit autosi liikkeestä myyjä vastaa, että auto on kunnossa. Mikäli autossasi non muita vikoja sinun pitää keskustella myyjän kanssa ja vaatia, että kaikki on kunnossa. Nyt pitäsi asiat hoitaa, kun auton olet hankkinut, myöhemmin on aina vaikeampaa. Kyllä nyt ainakin 3kk ostosta myyjä on vastuussa. Kysele vaikka kuluttajaneuvojalta.
- volgamies
Myyjällä vastuu kirjoitti:
Jos ostit autosi liikkeestä myyjä vastaa, että auto on kunnossa. Mikäli autossasi non muita vikoja sinun pitää keskustella myyjän kanssa ja vaatia, että kaikki on kunnossa. Nyt pitäsi asiat hoitaa, kun auton olet hankkinut, myöhemmin on aina vaikeampaa. Kyllä nyt ainakin 3kk ostosta myyjä on vastuussa. Kysele vaikka kuluttajaneuvojalta.
itellä autto kun rakensin kuskin ja apukuskin väliin kantavan väliseinän
- astuja123
Äitisi kantaminen meni hukkaan.
- Onkomitäänkorvienvälissä
astuja123 kirjoitti:
Äitisi kantaminen meni hukkaan.
Oletko Hämeestä vai? Ei kestänyt kuin 5 vuotta kun jo havahduit todellisuuteen.
Onnittelut !
ps.Paljon on mennyt näköjään hukkaan jollain toisellakin äidillä. - Anonyymi
Minusta tuntuu että sun äitilläs ei oo pilluu vaan synnyit persereiän kautta, pitääkö paikkansa? Sun isäs taas ei oo ilmeisesti ollu kuvioissa? Sä taisit tiedustella hetki sitten äidiltäs, missä sun isäs on niin äitis näytti ilmakuvaa afrikasta ja sanoi että jossain tuolla. Olit varmasti onnellinen tämän tiedon jälkeen vai mitä afkaani mulatti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324421Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘691080PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832