Mist mahtaa johtuu??

Johtuukohan se mistä

Mikähän on ollut syynä että BOEING valmistaa koneita joiden mallit ovat 700-sarjaa ja AIRBUS koneita joiden mallit ovat 300-sarjaa?Mistä nuo 300 ja 700 juontavat juurensa?Miksi ei vaikka 500-sarjaa tai 900-sarjaa jne...

4

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7E7

      Boeingilla oli historiallisesti insinöörien keksimä mallinumerointi, joissa numeroilla oli joku merkitys. Kun he alkoivat suunnittelemaan matkustajasuihkukoneita, niille annettiin sen enempää miettimättä 700-sarja. Markkinamiehet pääsivät sen verran väliin, että ensimmäisestä mallista tuli näpsäkämmän kuuloinen 707. Kun siitä vielä tuli menestys, päätettiin 7x7 numerointia käyttää muissakin. Pieneksi poikkeukseksi muodostui harvinaisempi 707:sta kehitetty 720.

      Airbusilla taas heidän ensimmäisen koneen työnimenä oli A300, koska se suunniteltiin noin 300-paikkaiseksi. Jossain vaiheessa vain sitten päätettiin että heidän matkustajakoneet saavat olla sitten 300-sarjaa.

      Eipä noissa sen ihmeempiä merkityksiä ole. Boeingilla ei ole enää kuin 797 vapaana numeroista, tosin heillä on työnimissä ollut kirjaimiakin seiskojen välissä.

    • Usein samasta koneesta tehdään eri kapasiteetin omaavia versioita sekä uudistuksia. Näitä erotellaan sitten eri malleilla.
      Esimerkiksi Boeing 737:
      Original series:
      B737-100 (ensi lento 1967)
      B737-200 (pidennetty -100, ensi lento 1971)

      Classic series
      B737-300 (uudet moottorit ym, 1981)
      B737-400 (pidennetty -300, 1985)
      B737-500 ( -200 mallin korvaava, pidempi toimintasäde kuin -300, 1987)

      Next generation
      B737-600 (-500 korvaava, 1995)
      B737-700 (-300 korvaava, 1993)
      B737-800 (-400 korvaava, jatkettu -700 versio, 1994)
      B737-900 (800 version jatkokehittely 1998)

    • on se ihmejuttu

      sinulta että miksi BMW on 300 sarjaa ja Lada on 2105....Saab 93 ja Volvo V50....eikö ole ihmeellistä?

      • Wai?

        Ei kyllä ole m itenkään ihmeellistä - ainakaan mun mielestä - varsinkaan kun ne on autoja ja tää on lentämistä koskeva keskustelupalsta.Mutta ei kyllä muutenkaan mitään ihmeellistä tossa sun auto jutussasi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      396
      8042
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      114
      5608
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      115
      4664
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      190
      4487
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      33
      4468
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3967
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3863
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3747
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      41
      3674
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3481
    Aihe