hormonit ja hiustenlähtö :(

Vaihdoin yasminelle-ehkäisypillereistä cerazette-minipillereihin, ja nyt parin kuukauden jälkeen hiuksia on alkanut lähteä järkyttävästi. Kevyesti harjaamalla kädessä on kourallinen, lattiani, vaatteeni, joka paikka on täynnä pitkiä hiuksia. Tukka on ohentunut nyt jo lähes puoleen siitä mitä se oli.

Kuinkahan pian tällainen hormonaalinen hiustenlähtö loppuu? Saako sitä mitenkään pysäytettyä? Pelottaa ja masentaa. :/ Enkä todella liioittele turhamaisuuksissani tätä tilannetta, vaan tukka oikeasti tippuu päästä. Ehkäisyä kuitenkin edelleen tarvitsen enkä siksi haluaisi lopettaa pillereitä vielä.. Vaikka pakko kai se on sekoittaa hormonit vielä pahemmin jos ei tämä lopu...
3982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sama ongelma täällä, tosin vaihdoin yasminelle-ehkäisypillereistä Mirena-hormonikierrukkaan kesällä..(eli sama idea kuin minipillereissä hormonien suhteen) Syksystä lähtien hiuksia lähtee jatkuvasti enemmän ja enemmän...Nykyään lähtee ihan tupottain hiuksia...
Aloitin nyt muutama päivä sitten syömään C-Piimaxia (saa ihan luontaistuotekaupoista, apteekeista jne...) ajattelin kokeilla, koska kampaajani sanoi, että siitä voisi olla apua hiustenlähtöön...En tiedä auttaako tosiaan, mutta ainakin on kokeiltu...(Tosin mahtaakohan mistään olla apua hormoonaliseen hiustenlähtöön) Ei ole tosiaan kivaa, että hiukset lähtee päästä ja varsinkin kun niitä on lähtenyt jo niin paljon, että eron huomaa jo peilistä katsoessa...

Äänestä

Itselläni hiuksia alkoi lähteä ja tukka ohentua, kun lopetin pillerit. Valitettavasti tuo hormonaalinen häiriö voi kestää kauankin.

Itselläni aikaa pillereiden lopettamisesta on puolitoista vuotta, eikä taida vieläkään olla ihan asia korjaantunut.
Hiusten lähdön lisäksi sain pillereiden lopettamisen seurauksena myös finnejä (selkään ja kasvoihin, sekä rintaan), joita ei edes teininä ollut niin paljon.
Asiaa kannattaa yrittää olla ajattelematta, niin ei ainakaan itse aiheuta lisää stressiä ja sillä sen, että hiuksia lähtee vielä enemmän.
Tsemppiä

Äänestä
  • Ehkäisypillerit aiheuttavat hiusten ohenemista ja hiusten lähtöä osalle käyttäjistä; tästä ei erikoisesti mainita pillerien käyttäjille. ns. "salattu totuus"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nuori nainen.. kirjoitti:

Vaihdoin yasminelle-ehkäisypillereistä cerazette-minipillereihin, ja nyt parin kuukauden jälkeen hiuksia on alkanut lähteä järkyttävästi. Kevyesti harjaamalla kädessä on kourallinen, lattiani, vaatteeni, joka paikka on täynnä pitkiä hiuksia. Tukka on ohentunut nyt jo lähes puoleen siitä mitä se oli.

Kuinkahan pian tällainen hormonaalinen hiustenlähtö loppuu? Saako sitä mitenkään pysäytettyä? Pelottaa ja masentaa. :/ Enkä todella liioittele turhamaisuuksissani tätä tilannetta, vaan tukka oikeasti tippuu päästä. Ehkäisyä kuitenkin edelleen tarvitsen enkä siksi haluaisi lopettaa pillereitä vielä.. Vaikka pakko kai se on sekoittaa hormonit vielä pahemmin jos ei tämä lopu...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu