Voiko koneessa olla vakoiluohjelma

webnovice

esim. laittoman ohjelman mukana, ilman että edes maksullinen virus vakoilu palomuuri-ohjelma huomaa sitä? Käsittääkseni vakoiluohjelma voi tulla niin, että se ei tule ohjelman asennuksen yhteydessä, vaan ohjelmaan on jätetty aukko, joka jossain vaiheessa hakee netistä vakoiluohjelman, joka asentuu koneelle ja luo koneeseen tietoturva-aukon, josta ulkopuolinen voi saada koneen haltuunsa.

Kysymys siis on: huomaako virus vakoilu palomuuri-ohjelma tällaisen reaaliajassa, vai voiko vakoiluohjelmat varmuudella estää vain sillä, että suorittaa säännöllisin väliajoin koko koneen skannauksen?

4

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laittoman ohjelman mukana voi tietenkin olla haittaohjelma ja niitä nimenomaan levitetään tuollaisten ohjelmien mukana mm. siitä syystä että haittaohjelman tekijä on aika hyvässä suojassa koska laittoman ohjelman ladannut ja asentanut käyttäjä ei halua kertoa omista toimistaan.

      Haittaohjelmat hakevat usein netistä uusia haittaohjelmia ja sen takia saastuneen koneen käyttöjärjestelmä tulisi aina asentaa puhtaalta pöydältä uudestaan. Haittaohjelmat osaavat myös rampauttaa virustorjunnan ja palomuurin jos pääsevät suorittamaan koodinsa järjestelmänvalvojan oikeuksin ja niin että virustorjunta ei vielä tunne haittaohjelmaa eikä sen takia pysty estämään sen ajoa. Maksullisella ja ilmaisella virustorjunnalla ei ole eroa, virustorjuntojen tunnisteet tulevat aina perässä.

      Hyvä keino mitä itse olen käyttänyt onnistuneesti on "vanhentaminen", eli ladataan netistä asennustiedosto (esim. setup.exe, install.exe, install.msi ...jne) johonkin kansioon talteen, mutta ei tehdä sille mitään muutamaan päivään, esim. 3 päivää auttaa jo paljon, ja kun aika on kulunut ja virustorjuntaohjelmaan on tullut useita uusia tunnisteita, niin tarkistetaan se asennustiedosto silloin ennen asentamista.
      Vaikka kyseessä olisi ohjelma joka itsessään ei sisältäisi varsinaista haittaohjelmaa vaan pyrkisi lataamaan sellaisen vasta kun se suoritetaan, niin virustorjunnat yleensä tunnistavat jo latausohjelmankin. Täysin varma keino tämäkään ei ole mutta auttaa jo paljon.

      • sdfsd

        Pakko huomauttaa että tulee niitä viruksia ja vakoiluohjelmia myös laillisten softien mukanakin.


      • sdfsd kirjoitti:

        Pakko huomauttaa että tulee niitä viruksia ja vakoiluohjelmia myös laillisten softien mukanakin.

        Muistan kuulleeni tasan yhden tapauksen kun näin on käynyt. Silloinkin kyseessä oli työntekijän koneelta levinnyt haittaohjelma joka tartutti myytävän tuotteen mukana levitettävän ohjelman.
        Kyse ei ollut tahallisesta haittaohjelman levittämisestä.


      • webnovice

        hyvästä vastauksesta (tyhmään) kysymykseeni. Muutaman päivän odotus ja huomautus siitä, että maksullisetkin virusohjelmat tulevat jäljessä, oli hyvä vinkki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2478
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      2274
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1149
    Aihe