Myyjän romut

uusiasukas123

MItähän tässä pitäisi tehdä, tein asuntokaupat ja asunnon myyjä jätti älyttömän määrän romua ja roskaa, voiko tässä jotenkin vedota kauppakirjan tekstiin jossa sanotaan että kauppaan ei kuulu irtainta????

2

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin meillä

      Joo kannattaa. Me ostettiin kiinteistö, joka myöhemmin osoittautui homekohteeksi ja meni riitaisaksi.
      Myyjä oli jättänyt tontille kaikenlaista romua ja vanhoja huonekaluja ym. Niillä olikin sitten arvoa kaupassa kun alettiin kiinteistön osien arvoista puhumaan. Isäni sanoi jo heti kohteen ostettuamme että ajata heti kaikki aikaisemman omistajan romut pois, mutta en niin tehnyt. Kauppakirjan ja kaupparekisteriotteen mukaan kauppaan ei sisältynyt irtainta ja se on ainut mikä ratkaisee.
      Oikeudessa on turha jälkeenpäin väittää minkään irtaimen kuuluneen kauppaan, jos ei sitä ole kauppakirjaan kirjattu. Siksi ne kirjataan jos niillä vaikutusta kauppahintaan on ollut, eikä kirjata jos ei ole.

      Kaatopaikkamaksut olivat jonkun satasen, onneksi metalliromusta sai pienen maksun kun romuttamo kävi hakemassa.

      • hyvä niin

        Meillä myyjä jätti kanssa huonekaluja asuntoon. Oli puhetta että hän vie ne pois sieltä. Tarjous tehtiin ja se hyväksyttiin sillä ehdolla että itse viemme mööpelit sieltä pois. No hetken aikaa vitutti asia mut loppujen lopuksi olikin ihan hyvä että jättä ne sinne, oli rempan ajan huonekaluja joilla voi lepuutella. Sohvan sain tutulle vietyä ja keittiön tuolit oli parvekkella pitkään käytössä. Loput tavarat oli puuta ja lastulevyä niin ne meni samalla kuormalla energiajätteeseen. Ja hyvän mikronkin jätti sinne että sai sapuskaa lämmitellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      188
      6073
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      150
      5624
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      237
      4209
    4. 224
      3468
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      105
      3336
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      126
      3200
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2956
    8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      9
      2475
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      182
      1974
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1944
    Aihe