ovat naisilla rumia. Ei tarvii kengän koko olla ku 39 tai 40 ja jos niihin kanootteihin yrittää ostaa juhlavat kengät, hipoo kärki edessä kulkijan kantapäitä.
Huomasin saman kun ostin pelkästään tennarit, voi kauhia sentään että näytti rumalta.
Pitääköhän se tosiaan paikkansa että joka raskaus tuppaa isontaa jalan kokoa.
On mulla joskus ollu kengän koko 38 vaan ei enää.
Kyllä isot jalat
32
1140
Vastaukset
- zz-zz
Jalan koko on sellainen asia, että siihen ei voi itse vaikuttaa. Samoin on nenän koko.
En ole kuullutkaan, että raskaus isontaa jalan kokoa. Lestadiolaiset naiset ovat sitten isojalkaisia.- lättäjalkainen
Lisääntyvä paino madaltaa jalan holvikaarta, jolloin jalkaterän pituus kasvaa. Ei voi mitään.
Jalkaterään kertyy myös läskiä jos oikein lihoo ja laihtunut joutuukin uusimaan myös kenkänsä. olisi jos ikää myöten jalkojen luut kasvaisivat, mutta kyllä ne muuttuu. Turvotusta ja leviämistä.
Nenäkin muuttuu aikaa myöten tahdoit tai et, mutta siihen ei auta kait ku leikkaus.
- RIMMIR
vaan se että lihoo, niin jalkakin tulee leveämmäksi ja suuremmaksi. Ikää kun tulee, niin jalan muotokin menee erilaiseksi. Eikös ne sano että jalkapöytä, mikä se nyt lieneekin, alenee ja jos vielä vaivaisenluut niin eihän sitä jalkaa millään voi ujuttaa pieniin kenkiin.
Miten lie miehillä onkohan heillä sama ongelma?kuitenkin raskauden jälkeen palautuvat painoltaan normaaliksi, mutta jalat ei. Tai ainakin yksi mun serkku sanoi ettei sen jalat palautunut vaikka muuten palautui samankokoiseksi.
Niin miten lie miesten jalat?- "Jonnin joustava"
Nittaminax kirjoitti:
kuitenkin raskauden jälkeen palautuvat painoltaan normaaliksi, mutta jalat ei. Tai ainakin yksi mun serkku sanoi ettei sen jalat palautunut vaikka muuten palautui samankokoiseksi.
Niin miten lie miesten jalat?aamupäivällä. Etenkin jos olet liikkeellä. Osta iltapäivällä. Silloin jalkojen turvotus/nesteytys on isoimmillaan. Yhden numeron verran.
Kyllä. Meillä miehilläkin. Jos kengät ovat aamulla just sopivat. Iltapäivällä ne ovat numeroa liian pienet. "Jonnin joustava" kirjoitti:
aamupäivällä. Etenkin jos olet liikkeellä. Osta iltapäivällä. Silloin jalkojen turvotus/nesteytys on isoimmillaan. Yhden numeron verran.
Kyllä. Meillä miehilläkin. Jos kengät ovat aamulla just sopivat. Iltapäivällä ne ovat numeroa liian pienet.saman et jalat on turvoksissa iltasella ja tuo oli muuten muillekkin hyvä vinkki.
- äijänänä
se meikäläisenkin jalka on suurentunut sitten nuoruusvuosien vaikken ole raskaanakaan ollut, enkä kyllä lihonutkaan. Kun jalkaholvi laskeutuu, niin tottahan jalkaterään tulee lisää pituutta. Toisilla laskeutuu enempi ja toisilla vähempi.
Mutta mikä ongelma se nyt sitten, niin kauan kun siitä selviää ostamalla suuremmat kengät. Eri asia sitten, jos alkaa olla terveydellistä ongelmaa.
- yks kottarainen
"Pitääköhän se tosiaan paikkansa että joka raskaus tuppaa isontaa jalan kokoa."
Mie en ainakaan tohon usko. Mun serkulla seittemän mukulaa ja kengän koko on vieläki 37, vaikka sillä ikääki jo yli 50.
Nuo kenkien kootkaan ei kyllä nykyään pidä paikkaansa kuin kotimaisissa kengissä. Valmistajasta riippuen mullakin heittelee 38 ja 41 välillä. Kotimaisista menee tuo 38, mut ulkolaisista ei tarvii yrittääkään. Sama on vaatteiden kanssa.se sitten vaan ruumiin rakeenteesta tai siis "geeneistä" Näyttää meinaan että toisilla jalan koko muuttuu ja toisilla ei.
olisi aikas koomisen näköistä jos jollain 175 ja siitä ylöspäin pitkällä ihmisellä olisi kengän koko 37-38, olis varmaan jo tasapaino ongelmia:))))
mutta ei tuo ole vielä mikään kamala pituus ja varpaathan meidät tavallaan pitää tasapainossa. Toista se taitaisi olla jos hipois kahtametriä. :)))
Nittaminax kirjoitti:
mutta ei tuo ole vielä mikään kamala pituus ja varpaathan meidät tavallaan pitää tasapainossa. Toista se taitaisi olla jos hipois kahtametriä. :)))
tyttäreni on pitkä hoikka tyttö, jalat kapeat ja pitkät, mutta on kuitenkin sopusuhtaisen näköinen:))))
Jalan koko ei vaikuta erikseen mitenkään isolta, hänen jalassaan korkokengätkin näyttää silti ihan siroilta, silloinhan jalkakin on eri asennossa, kuin matalissa kengissä:)))sasus kirjoitti:
tyttäreni on pitkä hoikka tyttö, jalat kapeat ja pitkät, mutta on kuitenkin sopusuhtaisen näköinen:))))
Jalan koko ei vaikuta erikseen mitenkään isolta, hänen jalassaan korkokengätkin näyttää silti ihan siroilta, silloinhan jalkakin on eri asennossa, kuin matalissa kengissä:)))olen jos jollain on hoikka jalkaterä. Minulla ku on sellanen lättänä ja leveä. Kokeili mitä kenkämallia hyvänsä, niin näyttää kamalalta.
- Heikunkeikku
Jos jalka on kovin iso ja niihin vetäsee semmoset piikkikärkiset kengät, joissa nokka on pitkällä pötköllä, niin isoltahan se jalka näyttää. Kengän mallista riippuu, vaikuttaako jalka isolta tai vähemmän isolta.
Urheilukengissä on hyvä, kun koot etenee puoli numeroa. Saa presiis sopivan kokoiset kengät. Itselläni sisäpelikengät on muistaakseni 37 ja puoli.
En usko, että raskaus isontaa jalkaa. Vanhetessa jalkapöytä madaltuu ja siten jalka isontuu.
Jos kovin pitkällä ihmisellä olisi pienen pikkuruiset jalat, niin sekin olisi hieman sopusuhdatonta.
Niin ja kovalla tuulella saattaisi olla vaikeuksia pysyä pystyssä.kun on tuo jalka niin kamalan leviä niin ei oikein mitkään kengät näytä hyviltä, kun noi varpaat menis muuten siellä ihan solmuun tai lomittain. Tylpät on meikäläisen varpaat.
- Heikunkeikku
Nittaminax kirjoitti:
kun on tuo jalka niin kamalan leviä niin ei oikein mitkään kengät näytä hyviltä, kun noi varpaat menis muuten siellä ihan solmuun tai lomittain. Tylpät on meikäläisen varpaat.
Meikäläisen alaraajojen loppupäät on kans niin epäsuomalaiset, että on vaikea löytää sopivia kenkiä.
Jalkakaari on niin kaareva, että esim. suomalaiset kengät eivät tunnu hyviltä. Korkokengät istuvat huomattavasti paremmin, kuin lättänäkengät.
Se hyvä puoli näissä mun kintuissa on, että löydän halvalla kenkiä. Kaupan "jätelaatikoissa" on Alessa kasa kauppiaan virheostoksia. Löydän viehättäviä kenkiä, jotka eivät ole muiden kinttuihin sopineet ja meikäläiselle ne sitten ovat passelit. Lähinnä juhlakengistä on kyse.
Jotkut umpinaiset kävelykengät ovatkin sitten ongelma. Monet kengät oon ostanut, joita en sitten ole voinut pitääkään.
- äijänänä
Älä takerru joutaviin pikkuasioihin. Jalat on seisomista ja kävelyä varten, naisillakin. Paremmin pysyy pystyssäkin vähän isommilla räpylöillä. Tuskinpa niillä nelikymppisillä vielä kovin on vaaraksi edellä kulkijoille.
se jos ei millään löydä kivan näkösiä kenkiä itselleen. Meikäläisen jaloissa tuppaa lähes kaikki kengät menemään liian pitkiksi sieltä kärjistä jos haluaa sopivat. Onhan niitä tylppäkärkisiäkin mutta en mie niistä tykkää.
- koipeliini
Älää siekään höpötä. Hyvin mie pysyn pystyssä 34-numeroisilla kengillä. :)))))
- äijänänä
Nittaminax kirjoitti:
se jos ei millään löydä kivan näkösiä kenkiä itselleen. Meikäläisen jaloissa tuppaa lähes kaikki kengät menemään liian pitkiksi sieltä kärjistä jos haluaa sopivat. Onhan niitä tylppäkärkisiäkin mutta en mie niistä tykkää.
häpeäsi pitäisi olla, vaan kenkien valmistajien, kun eivät osaa tehdä ihmisten jalkoihin sopivia kenkiä.
äijänänä kirjoitti:
häpeäsi pitäisi olla, vaan kenkien valmistajien, kun eivät osaa tehdä ihmisten jalkoihin sopivia kenkiä.
lohduttavista sanoista. :)) Miten vaan sitten saisi valmistajatkin tekemään juuri minunlaisilleni sopivia kenkiä. Vai olenko lähes yksin ongelmani kanssa. Enemmistö täällä nyt näyttää olevan kanssani toista mieltä.
- äijänänä
koipeliini kirjoitti:
Älää siekään höpötä. Hyvin mie pysyn pystyssä 34-numeroisilla kengillä. :)))))
semmonen höpöttäjä, vaikken paljon puhukkaan. Mutta onpas sinulla siro jalka, pitänee jo melkeinpä tyytyä lasten kenkämallistoon;)
No en tuota ennätystä riko muissa kuin lenkkareissa ja talvikengissä. Ei ole kiva tarpoa tuolla varpaat jäässä. En ole huomannut jalkojeni kasvavan kuin pohkeista. piti nokialaiset 38 kääntää varret. Tilaa oli terässä muttei varressa.
Kalkani ovat pysyneet samoina raskauksista huolimatta joita on kolme kappaletta, no silloin kun odotin sain jalkaani vain kumpparit kun kaikki maha oli sylissä.muistella mikä oli mun kengän koko oikeesti ennen ekaa raskautta ja se taisi olla 37 tai 38, no siinä main ja joka raskaus ainakin mulla levitti jalkapohtaa yhdellä koolla. No nyt jalka leviää muista syistä. Juu, pohkeet ovat kasvaneet kanssa. Turha kuvitella että samat pitkävartiset saappaat jalkaan kävisi kuin esim nuorena.
Nittaminax kirjoitti:
muistella mikä oli mun kengän koko oikeesti ennen ekaa raskautta ja se taisi olla 37 tai 38, no siinä main ja joka raskaus ainakin mulla levitti jalkapohtaa yhdellä koolla. No nyt jalka leviää muista syistä. Juu, pohkeet ovat kasvaneet kanssa. Turha kuvitella että samat pitkävartiset saappaat jalkaan kävisi kuin esim nuorena.
Mulla on se onni, että jalkaholvi on korkea, olisiko se onnenpotku. Pojallai joka on 192 cm on jalan koko 45, hui kauhea kun pitää sukkia kutoa. No käyttää armeijamallisia kenkiä jotka painavatkin hitosti. Tyttärillä on jalat pysyneet kohtuullisessa koossa paitsi nuorimmalla, on kyllä isompi kuin minä.
- RosaLiiin
En ole kärsinyt siitä että olen isojalkainen. Pitkällä naisella on pituutta jalan koossakin.
Mutta se monesti suorastaan sapettaa kun kenkien valmistajat luulevat, että isojalkaiset naiset eivät pitäisi kauniista ja muodikkaista kengistä. Että heille kenkien mallit ja kuosit pitäisi olla yksinkertaisia ja vanhahtavan näköisiä, pelkistettyjä joka suhteessa. Yleensä kenkäkauppiaat vielä tilaavat niin vähän isoja kokoja, että pitää heti sesongin alussa rynnätä kauppaan jos meinaa parin sieviä kenkiä itselleen löytää.- Kizmir
laajempi valikoima vähän isompiakin kokoja. Itselläkin jalka mallia räpylä, niin ei aina ole helppo löytää sopivia kenkiä. No, purkkarit on hyvät. Ei ahista jalkaa eikä varpaita. http://www.isotkoot.com/kaupat.php?tagi1=6
ei ole tuolla pituudella suosittu, elikkäs olen aika lyhyt, niin huh huh...miltä jalat näyttää.
Vanhahtaviahan ne tuppaa isojalkasille tyrkyttää mikä on sääli.
- .
Maan vetovoima vetää vanhemmuuten puoleensa niin tissit kuin koivetkin.
Ilman raskauksiakin.- Heikunkeikku
firefox58 kirjoitti:
Ja pallit:))
Apua........en kykene hengittämään:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551206
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911189Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171040- 17888
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45793Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 12707
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603