jos kukaan on asennuttanut webaston tai eberspächerin jälkikäteen octaviaan automaatti ilmastointi
2,o tdi koneella olevaan autoon,kertokaa hintoja sekä asennuspaikka,toivon asiallisa vastausia
2,o tdi koneella olevaan autoon,kertokaa hintoja sekä asennuspaikka,toivon asiallisa vastausia
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos olet pääkaupunkiseudulta, niin ainakin Uudenmaan autovaruste Konalassa laittaa Webastoja paljon. Siellä laitatin Webaston maahantuoja Kahan suosituksesta.
Suosittelen kellollisella kauko-ohjauksellista olevaa mallia, koska silloin ei tarvitse johdottaa kelloa auton sisään eikä edes maksaa koko kelloa.
Holysmoke Varkaudessa, eberi kaukosäädöllä ehkä Suomen edullisimpaan hintaan! Hintaeroa merkkiliikkeeseen 600 euroa!
Sinulle Holysmoke. Onko se Webasto kytketty auton ajotietokoneeseen?
Takuulla ei ole,joten hintakin on kyseenalaistettava,kun itsellä on tehdasasennettu TT-V 5.0 Kw ja se kaukosäädöllä, et pysty vertaamaan merkkiliike hintaan kun jälkiasennettua ei saa mitenkään alkuperäisillä ominaisuuksilla.
No kysy vaan mitä sitten? Osta molemmat ja vertaa niin saat selville jälkiasennettujen "ongelmat"???
Alkuperäinen kysyjä kysyi lämmitintä jälkiasennuksena. Tarpeetonta alkaa mussuttaa tehdastoimituksista tässä yhteydessä.
kelpaako tällainen? google hakuun kartok ky tai pelkkä Webasto sieltä saat tiedot tarjoukset ja kaiken muun mitä tarvitset,ei tarvitse kysellä tällaiselta palstalta eikä edes kannata.
KARTOK KyEtusivuHinnastoLinkitYhteystiedotWebasto Hinnasto
Hinnat sisältävät arvonlisäveron
Laitteet
Uuden sukupolven lämmitin EVO!
Webasto EVO
MalliTehoPolttoaineHintaTT-Evo4 KwBensa/Diesel650,-TT-Evo5 KwBensa/Diesel780,-TT-Evo 5 KwBensa/Diesel890,- Asennus sarja alk.
Käyttölaite195,-
C -malli
Malli
Teho
Polttoaine
Hinta
C -malli
5.2 Kw
Bensa/Diesel
900,-
Käyttölaite
Ajastinkello
80,-
Webcontrol (GSM)
440,-
Telestart T-91
340,-
Telestart HTM-100
410,-
Asennus
Alkaen
Mahdolliset asennustarvikkeet (polttoaineen ulosotin ja puhaltimen ohjain)490,-
Muuta
Webasto takuu henkilöautolämmitimiin, varusteisiin ja asennukseen 2 vuotta asennuksesta
Takuun edellytyksenä valtuutetun webastopisteen asennus.
Sijaisauto mahdollisuus = kaksi(2)paikkainenHinnat sisältävät arvonlisäveron.
Pidätämme oikeuden hinnan muutoksiin.
Myös jälleenmyyjille
Onko autosi Skoda, VW, Seat?
Katso pakettitarjous asennettuna »
Vastuulauseke
Varoitus: Webasto lämmitysjärjestelmän väärin suoritettu asennus tai huolto voivat aiheuttaa tulipalon tai hiilimonoksidivuodon, joka voi johtaa loukkaantumiseen tai kuolemaan. Webasto lämmitysjärjestelmän asentamiseen vaaditaan valmistajan tai maahantuojan antama koulutus ja tekninen osaaminen sekä erikoistyökaluja ja -laitteita.
ÄLKÄÄ KOSKAAN suorittako Webasto lämmitysjärjestelmän asennusta, jos teillä ei ole edellämainittuja valmiuksia ja työkaluja asennuksen asianmukaiseen toteuttamiseen.
NOUDATTAKAA AINA huolellisesti Webaston asennus- ja huolto-ohjeita sekä varoituksia.
Tehdasasennetuissa taas on ongelmana se, että se toimii aina 'automaattisesti' eikä sitä voi kytkeä kylmillä ilmoilla MILLÄÄN pois päältä. Tuo karstoittaa sen nopeasti ja tehtaan asennuksia saakin olla korjaamassa vuoden välein. Siinä tehtaan edullisempi asennus tulee nopeasti kalliimmaksi.
Aiemmin näin ei ollut kun ECON napilla sai Webaston automaattikäytön pois päältä - nykyisin tuo ei enää onnistu millään.
Jälkiasennetut itsellä ovat toimineet ongelmitta, jos ongelmaksi ei lasketa sitä että tilanteissa joissa edellisen kerran olet tarvinnut jäähdytystä niin seuraavan lämmityksen onnistuminen voi olla ongelmallista mitä tulee sisätiloihin.
Eli jos esim. moottoria sammutettaesa on 15C lämmintä (tai climatronic on muusta syystä 'kylmällä') ja kun alat esilämmittää onkin -20C niin sisätilanpuhallus ei toimi parhaalla teholla.
Tuo tosin on aika harvoin oikea ongelma. Ja silloinkin itse moottori lämpenee jolloin liikeellelähtiessä lämpöä alkaa pukata nopeasti sisäänkin.
Lisäksi jälkiasennettua saa korjautettua muuallakin kuin merkkiliikkeessä -> korjaukset myöhemmin paljon halvempia. Samoin varaosia saa muualta kuin marmoritiskiltä -> paljon halvempia.
Selvitä siis itsekin mikä kannattaa ja mikä ei :)
Sen pakkosyötön kyllä saa omassa autossani katkaistua kojetaulussa olevasta Webaston käyttökytkimestä,varmasti toimii. Minulla on Climatic puoliautomaatti ilmastointi,ehkei Climatronicissa saakkaan pois päältä??? Sääli sinänsä,mutta oma valintasi.
Miksi Webasto merkkistä polttonestekäyttöistä lämmitintä ei saa mielestäsi tarvittaessa korjautettua merkkiliikkeen ulkopuolisessa liikkeessä?
Minun ainakin saa tarvittaessa huollatettua ja korjautettua sen kysyin ennenkuin tilasin tehdasasennetun,merkkiliikkeessä oli silloin autonäyttelyn yhteydessä Webaston maahantuojan tuote esittely ja kaikkiin kysymyksiini sain helposti vastaukset.
Webaston maahantuoja käy esittelemässä autoliikkeissä JÄLKIASENNETTAVAIA lämmittimiä. Tehdasasennettujen lämmittimien korjaus ei onnistu kuin merkkiliikkeissä koska niissä on esim.erilaiset ohjelmat joita ei Webastoa myyvät erikoisliikkeet pysty käsittelemään. Tehdaasenteisen Webaston pakkokäynnistystä et pysty VAG-konsernin autossa estämään,se käynnistyy väkisin vaikka autoa siirrettäessä vaikka auton moottori olisi lämmin.
Autossasi ei mitä ilmeisemmin ole TEHDASASENTEINEN Webasto.
En ole aikaisempi nimim.9 16
www.vagarena.fi/index.php?topic=92.120
Ketjun aloittaja kysyi nimenomaan webaston/eberin jälkiasennuksesta! Ja vastaan samalla tavalla kuin edelliselläkin kerralla, Holysmokessa jälkiasennettu eberi kaukosäädöllä 600 euroa halvempi kuin merkkiliikkeessä jälkiasennettu eberi kaukosäädöllä!!! Ymmärsitkö tehtaalta parempi!
Ja jälkiasennettu eberi/webasto ei ole kytketty auton ajotietokoneeseen, eikä sillä ole mitään väliä kun kaukosäätö on paljon kätevämpi!
Itse harkitsin jälkiasennetun lämmittimen laittamista autooni mutta päädyin tilaamaan uuden auton johon tulee tehdasasennettu lämmitin!
Ja se jälkiasennettu toimii ihan yhtä hyvin kuin tehdasasenteinenkin!
Tuohan on kallis paikka! Holysmokessa saa kaukosäädön jo samaan hintaan!
Climaticillä ja tehdas Webastolla!
Climaticic tai Climatronic ilmastoinnilla ei ole mitään tekemistä tehdasasenteisen Webaston käynnistyksen kanssa.
Webaston käynnistys napista voi ainoastaan käynnistää lämmittimen ennen auton käynnistystä,ei tarvitse mennä ajotietokoneen valikkoon. Auto käynnistettäessä alilämpöisenä niin tehdas Webasto käynnistyy aina
,käynnistymistä ei pysty mitenkään estämään!
Nimimekit 9 16 ja 13 5 ovat oikeassa tehdasas.Webaston käynnistymisessä.Sinä olet väitteinesi täysin hakoteillä,tuskin sinulla on koko autoa,haaveilet vain!
Lisää aiheesta alempaa löytyneestä linkistä,mene sinne esittämään älyttömiä väitteitäsi www.vagarena.fi/index.php?topic=92.120
poistunut viesti johon vastasin.Nnimimerkille:Olen selvittänyt
"Tehdasasennetuissa taas on ongelmana se, että se toimii aina 'automaattisesti' eikä sitä voi kytkeä kylmillä ilmoilla MILLÄÄN pois päältä."
Tuo ei pidä tarkkaan ottaen paikkaansa. Jos säätää Climatronicissa lämpötilan asentoon LO eli aivan kylmimpään asentoon, Webasto ei käynnisty vaikka ulkona olisi 20 astetta pakkasta, mutta sitten ajaa pakastimella. Tätä mahdollisuutta kannattaa käyttää pienissä siirroissa, esim. pihalta talliin. Tehdasasenteinen Webasto, jota myös taukolämmöksi kutsutaan, lämmittää ensisijaisesti kabiinia. Siksi se toimii niin, että jos lämpöä pyydät, sitä myös saat (siihen asti kun paikat muurautuu umpeen).
sitä myös saat (siihen asti kunnes paikat muurautuu umpeen)
Tarkoititko että tehdasasenteinen Webasto tukkeutuu ja on huollon tarpeessa,palopesän uusiminen?
Webasto käynnistyy mutta puhaltaa sisälle raakaa ulkoilmaa,mutta lämmittää moottoria.
Tuota koitin pari kertaa edellisissä autoissa joissa oli tehtaan Webasto ja ei auttanut. TDI malleissa tehdas-Webastokin lämmittää moottoria vakiona ja bensa malleihin sen voi koodauksella muuttaa.
Jos tuo logiikka olisi vain ilmastoinnin päätettävissä niin eikö helpointa olisi laittaa ilmastointi OFF tilaan?
Sitäkin kokeilin ja ei auttanut sekään.
Itsellä on kokemusta tehdas-Webastoista 7 eri yksilöstä ja jälkiasennetuista Ebereistä tai Webastoista 8 eri yksilöstä. Jälkiasennettuja en ole joutunut korjauttamaan ja tehtaan laitteita takuu aikanakin on vaihdettu uuteen ja jotain pientä virittämistä jokaisessa on ollut vuoden välein. TT-V mallissa joka on muissa paitsi T5 ja Tourareg malleissa käytössä niin siinä pahin ongelma on lämpötila-anturi jonka vaihtaminen tarkoittaa puskurin purkamista ja itse laitteen purkamista. Kalliiksi tuli vuoden välein vaihtaa tuota anturia, mutta tulipahan samalla putsattua palopesät p*skasta. Kun vertaa 5v käytettyyn jälkiasennettuun niin tehtaan TT-V ja TT-C mallien palopesät oli todella huonossa kunnossa.
Hulluinta siis että TT-C mallia voi myös jälkiasentaa ja se tuntuu kestävän paremmin jälkiasennettuna kun ei ole sitä idioottimaista automaattikäyttöä.
TT-V mallia ei voi ainakaan toistaiseksi saada jälkiasennusmallina.
Mulla Passatissa tehdasasenteinen taukolämpö omalla akulla toimii juuri noin. Lo-asennossa ei käynnisty ollenkaan, muuten aina. Jopa ohjelmoituna tuuletusasentoon Webasto alkaa lämmittämään jos pyydät lämpöä enemmän kuin ulkona on. Liekö noissa sitten erilaisia asetuksia tehtaalta lähtiessä? Omaa Webastoani säästän lyhyiltä käyntijaksoilta juurikin Climatronikin LO-asentoa käyttämällä. Viimeksi eilen illalla ajoin poikani pihasta omaani n. ½km -29 asteen pakkasessa, ei käynnistynyt Webasto turhaan minuutiksi LO-asennossa.CR TDI
Tehdasasenteisesta webastosta saa tuon automaattitoiminnon kyllä pois päältä! Menet vain merkkiliikkeeseen ja pyydät asentajaa koodaamaan kyseinen toiminnon pois päältä!
Itselleni näin tehty ja aikaa kului operaatioon 10 minuuttia! Nyt webasto toimii vain silloin kuin itse haluan!
Jo neljästi pyydetty ja aina sama vastaus. Ei voi tehdä. Vaikuttaa päästöihin yms. Ei saa tehdä yms.
Itse en enää tilaile noita tehtaan lämppäreitä tämän vuoksi.
Näköjään vaihtelee paikkakunnittain! Mulle tehtiin kun sitä kerran pyysin!