Ollaan katseltu Aurinkolahtea Helsingissä varteenotettavana vaihto ehtona tulevaksi asuin alueeksemme. Keski-kokoista kaksiota olisi hakusessa. Aika uutta asunto kantaa näyttävät olevan joten hintakin sen mukainen, lisäksi kaunis meri miljöö ja arkkitektuuri nostaa hintaa. Onko kokemuksia eri osista Aurinkolahtea? Kaksio n. 50 m2 haussa jos 200 000e tai alle niin mahtuisi raameihin. Mitä lähempi rantaa sitä parempi, kertokaa parhaat alueet tuolla? Entä kannattaako vanhempi puoli Aurinkolahtea onko paljon eroja?
Kaksio Aurinkolahdesta?
uuteen kotiin
192093
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei se siitä mihinkään muutu.
Neuvoni sinulle luota vaistoosi,rantaudu alueelle esim:kävellen tutkien aluetta,hinnastoja,ja tehdä omia johtopäätöksiä.
Aurikolahden asukaskunta on kirjavaa porukkaa,jota ei aina maisemat voita.
kohde odottaa teitä, katoppa etuovelta leikosaarentie 34 a 2.
Tai oisko näin te odotatte kohdetta,yhtiön arvioitu valmistumis aika on kesäkuussa 2012.
Mutta se ranta 400m päässä.Jostakin täytyy pihistää.
Jep, toi Leikosaarentie 34 on laadukas talo, Lemminkäinen tekee, taloissa paksut paikalla valetut välipohjat ja mm jäähdytyksellä varustettu ilmastointi.
Aurinkolahden alueella muutamassa valmiissakin talossa on paikalla valettu välipohja eli ei siis onteloita katossa, paikalla valuhan takaa paremman äänieristyksen.
Täsä Aurinkolahden alueen talot, joissa paikalla valu, Aivan kanavan rannassa Urheilukalastajankuja 2., Solvikinkadulla on kaksi taloa 1 ja jompi kumpi( 9 tai 11).
Aurinkolahden yrttitarhan korttelissa Maustetehtaankatu 5, 6 ja 9, näissä paikalla valu, samoin Vaniljakuja 3 santeli yhtiö ja sitten Vuosaaren maamerkki Cirrus-torni, josa luonnollisesti paikalla valu ja muut herkut.
Tuo lemminkäisen uudis rakennus on yksi mitä ollaan katsottu vaikuttaa ihan hyvältä tosin voisi olla lähempänä rantaa. Kehys kunnasta muutto kun joku tuolla kyselee mistä, Aurinkolahti on Helsingissä tosi hieno alue ja on hyvä kulku yhteys keskustaan kun metrolla vain 20 minuuttia. Kallioon ei todellakaan kiitos vaikka joku sitä ehti ehdottaa, siellä joudun työn puolesta silloin tällöin käymään mutta mielestäni karsea alue.
mutta ""on hyvä kulku yhteys keskustaan kun metrolla vain 20 minuuttia"" kuka tuommoisen metroajan keskustaan on antanut. Varaudu nyt siihen 60 min. siitä että lähdet kotiovesta ulos niin olet keskustassa.
Kun asuin Herttoniemessä metroaseman vieressä meni se 20 min. Josta 12-13 min metrossa.
Joo esim Aurinkolahden uudesta korttelista Leikosaarentie 34 kävelee tasan 4-5 minuuttia metrolle ja kun aikataulun tietää lähtee metro ajallaan eli 25 minuuttia kotoa -keskustaan ja metro kulkee 10 minuutin välein, tulevaisuudessa jopa kolmen minuutin välein.
Asumalla esim räkäisessä kalliossa, menee 5 minuuttia kävellen raitiovaunuun ja raitiovaunulla 10 minuuuttia keskustaan odotus eli 30 minuuuttia, tietenkin kalliosta voi kävellä metrollekin silloin pääsee nopeammin, mutta kuka niissä vanhoissa huuseissa haluaa asua ja alueella paha narkomaani ja spurgu-ongelma. Sitä paitsi työpikata ovat monesti ihan muualla kuin keskustassa, esim. Itä-helsingissä paljon työpaikkoja ja kuka sinne kallion tenukuppiloihin haluaisi matkustaa vapaa-ajallaan, ne porukat ovat oma lukunsa ja ovat niitä kallion työtävieroksuvia henkilöitä..
...sovit oikein hyvin alueen asukkaaksi.
yhdys sanoista- kirjoituksesi. Etkö osaa kirjoittaa suomen kielellä Kallion Starbu? No siellä Kalliossa jokaisella viiraa jostakin päässä eihän sinne muuten olisi muuttanut.
Hei nimimerkki Uuteen Kotiin, jos tarkoitat "Aurinkolahden" vanhempanan puolena kallahtea eli Hiekkalaiturintien aluetta niin eroja on. Kallahden talot on rakennetu 90-luvulla, ovat hitas-asuntoja ja silloin rakennettiin aika halvalla, niissä ei kummoinen äänieristys, Aurinkolahden talot on rakennettu 2000-luvulla ja ovat rakenteiltaan ja äänieristykseltään jo paljon parempia.
Talojen rakenteesta jo kerroinkin, eli jos haluaa hyvän, kannataa katsoa rakennetta eli paikalla valu tai ontelolaatta, mutta kyllä kaikki uudemmat rupeaa olemaan aika hyviä kun vertaa yli 10 vuotta sitten rakennettuihin.
Mistäs kaukaa sitä oikein muutetaan kun et tiedä että Mustalahti, nykyinen Aurinkolahti on Vuosaarta? Vuosaaressa on Suomen suurin somaliyhteisö, myös romanit ja muut iloiset etniset ryhmät ovat runsaslukuisina edustettuina. Valtaväestöön kuuluvat alkoholistit, narkomaanit ja avohoidossa olevat mielenterveyspotilaat tuovat oman pikantin lisän Vuosaareen arkeen. Nyt heitä ei juuri huomaa kun on talvi ja pakkaset mutta kun kevät koittaa niin kyllä he Aurinkolahden asukkaita tulevat ilahduttamaan.
Hyvin kuvasit Kantakaupungin kallion slummialuetta, siellähän ne narkit ja juopot vaeltaa, siellä lukuisat asuntolat ja etniset yhdyskunnat ja kaupat.
Tekstisi kyllä tunnistettiin kallion Hilda-Rane..
Ei oikeastaan muuta lisättävää kuin tunnin matka stadiin ja räkäiset metroasemat, jonne pitkä matka joka neukkukuutiosta mikä alueella on.
Mitä sinä oikein höpötät, onko lääkkeet jäänyt ottamatta? Mustalahti on nykyään Aurinkolahti ja kumpainenkin on Vuosaarta. Vuosaari on perin kansainvälinen paikka, monikulttuurinen voisi olla parempi sana. Mikä tässä nyt on epäselvää?
Jos nyt mitään edes käsität niin mitäs se on helsinki?keskusta sielähän on kaikenlaisia ihmisiä ja hyvinkin kansainvälistä.
Että tälläistä mistäs kaukaa sitä oikein asutaan ei ainakaan 100km päästä helsinkiä.
Kaikki kuvaamasi hahmot toteutuvat helsingin ydinkeskustasta todella nopeesti.
Että tälläistä se on.Kun asuu jossain peräkammarissa.
Aurinkolahdella eri postinumero kuin Vuosaarella, näinollen oma alueensa!
adjdnajknpoipfojsdiknklsnlknvljnkjpo
näin se on!
akfniknefm,mmpinraenl
En aivan heti ostaisi tuolta. Alueen maine on heikko ja kulkuyhtydet surkeat. Julkisilla kestää helposti tunninkin matkata Helsinkiin.
Se rantahan on kaunis mutta olen siellä asuneelta kuullut, että kauniina kesäöinä siellä saattaa olla isojakin (nuoriso)porukoita varhaiseen aamuun kestävissä karkeloissa.
Mutta onko hyvä paikka?