eli ei kannata provosoitua kun prvovosoidaan.
"JO VAIN" riehuu provoineen
palstalla..
18257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ja kun niille annattelee niin ne vetäytyy muutamaksi tunniksi ja aletaan taas kokeileen vetääkö provot
On väitetty että vilja kannattaa kyntää maahan.
On väitetty että viljasta saa hyvän hinnan ja se kannattaa ilman tukiakin.
On väitetty että maanviljelijä on ahne.
Jos joku ei noista väittämistä löytä epäloogisuutta on keskikaljan liikakäyttö tuhonnut ajattelukoneistoa.
typerys..
"Epäloogisia väittämiä palstalla
On väitetty että vilja kannattaa kyntää maahan.
On väitetty että viljasta saa hyvän hinnan ja se kannattaa ilman tukiakin.
On väitetty että maanviljelijä on ahne.
Jos joku ei noista väittämistä löytä epäloogisuutta on keskikaljan liikakäyttö tuhonnut ajattelukoneistoa. "
Jos viljan hinta 2009 syksyn tasolla, öljyn hinta "tapissa", märkää vielä osin vihreää vehnää => kannattaisi kyllä kyntää maahan, tulee niin kalliiksi kuivata. Nyt näyttää viljan hinta olevan taas vaihteeksi nousemassa sellaisiin lukemiin että voisi kannattaa meilläkin ilman tukiakin.
pysäytetään, keinolla millä hyvänsä
Kukaan ei ole varmaan huomannut että polttoaineen hinta on noussut viime syksyn 0,70€:sta 1€:on. Myös lantoitteen toimittajat ovat osanneet ottaa omansa viljanhinnan noususta, eihän viljelijälle kuulu jäädä viljanhinnan noususta mitään.
kokopäiväistä aikaa tuntuu olevan
-
-
-
-
-
-
"kyllä viljan hinnan pysäytetään, keinolla millä hyvänsä", nim, "nousu".
"Markkinatalous on talousjärjestelmä, jossa hinnanmuodostus eli hyödykkeiden hintojen määräytyminen on vapaan kysynnän ja tarjonnan säätelemä
Sekatalouden kapitalistisia piirteitä ovat yksityisomistus ja markkinamekanismi. Sosialistisia piirteitä taas ovat muun muassa valtiollinen omistus palveluiden tai muiden tuotteiden tuottamiseen. Laki luo toimintapuitteet taloudelle ja säätelee markkinamekanismia".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Markkinatalous
omakotitaloudet huelehtii fosfori tasapainon jätevesien käsittelyllä, no jussit hoitaa veroeurot omaan koriin.
Jämsän keskuspuhdistamo lopetti keskiviikkona 20. huhtikuuta jäteveden ohijuoksutukset, ja puhdistamo kykenee jälleen puhdistamaan kaiken sinne tulevan jäteveden. Ohijuoksutukset voitiin lopettaa, kun jäteveden määrä laski.
Toistuvien ohijuoksutusten syynä on ollut se, että lumen sulamisvesiä sekoittuu jätevesiin ja puhdistamolle tulee liikaa jätevettä, jotta se kaikki voitaisiin normaalisti puhdistaa.
-
-