kultismalja

hieno21

haluaisin kultakalamaljan koska saan sellaisen yhdestä liikkeestä tosi halvalla. pistäisin sinne kultakala luonnonmuodon. kysymyksiä. käyttäisin sitä sisustuselementtinä.

14

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgsdfg

      vastatkaa jo

    • ei jaksa

      mitäs tohon sitten vastataan kun ei ole kysymysmerkkiä.. :D

    • Ginte

      Ei missään nimessä.
      KULTAKALAN PITÄMINEN PYÖREÄSSÄ KULTAKALAMALJASSA ON ELÄINKIDUTUSTA.
      Vaikka niitä tehdään niihin ei nykyään ole tarkoitus panna kultakalaa.
      Sitten se kala siellä kituu ja elää alle vuoden joka on vähän sillä kultsit voivat elää 20 vuotta.

      Se joutuu vaan pyörimään koko elämänsä siellä.

      Ja muuten ne eivät ole helppoja lemmikkejä.Oikeanlainen vesi pitää olla.
      Kultakalan pitäminen on sama asia kuin pitäisi jotain eksoottisata eläintä.


      ET MIETI VÄHÄN MITÄ AIJOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • KULTAKALTTTTTTTTTTTT

        kultakalat yleistä käsitystä ja luuloa vastaan kuuluvat juuri niihin kaloihin jotka tarvitsevat ihan oikeasti jättiläismäisen akvaarion, oliko se parin yksilön parvelle nyt jotain 300-400 litrainen. se, että ne viihtyisivät parin litran maljassa, on peräisin leffoista ja sarjakuvista, jotka on luultavasti niiltä ajoilta jolloin akvaariokaloista ei tiedetty mitään eikä niistä välitetty.


    • kalaton

      Kultakala?? Hommaa toki kalamalja, mutta uskon, että saat siitä kalamaljasta paljon hienomman näköisen ja helppohoitoisemman sisustuselementin kun istutat sinne jonkin kasvin.. itse ajattelisin, että pohjalle kukkamultaa rahkasammal, siihen sitten istutetaan jokin kiva kasvi joka ei kasva kovin isoksi ja voihan toki kasvia leikata. Säästyt näin veden kanssa läträämiseltä, kun laitat jonkun tavallisen kasvin ja suihkuttelet sillointällöin suihkepullolla!

    • Kultakalan omistaja

      Ei missään nimessä Kultakalamaljaa! Kultakala tarttee vähintään 120 litran akvaarion. Meillä on 240 litran akvaario jossa on neljä Kultakalaa. Kultakaloille täytyy olla uintitilaa. Mitä suurempi akvaario sitä onnellisempiä Kultakalat ovat. Meiän Kultakalat ovat pärjänneet tuossa 240 litran akvaariossa ja ovat hyvin onnellisia. Jos Kultakala joutuisi elämään koko elämänsä Kultakalamaljassa olisi sama kuin joutuisit itse asustamaan koko ikäsi vaatekaapissa. Joten jos haluat Kultakaloja tai muita kaloja hanki akvaario. Ala ekaksi ottaan kirjoista selvää mitä kaloja voi laittaa yhteen ja mitä taasen ei. Mutta muista 120 litran akvaario on kyllä minimi mihin Kultakaloja voi laittaa. Mutta älä missään nimessä laita Kultakaloja Kultakalamaljaan! Hanki sinne vaikka muutama taskurapu jos välttämättä Kultakalamaljan haluat mutta älä missään nimessä laita sinne Kultakaloja. Kultakalan poikaset saattavat näyttää hellyttäviltä ja pieniltä mutta näistä pienistä simpuista voipi kasvaa jopa 15kg jättejä!!!

    • kultakalat

      Eläin rääkkäystäkö meinasit? kultakalan minimi akva koko on 250-300 l kultakala kirja on vieressä.

      • Kultakalan omistaja

        Jos viestisi oli tarkoitettu minulle niin minun kirjassani kyllä lukee että 120 litraa. Mut ihan sama. Sanoinpahan vain oman mielipiteeni asiasta, ja sen miten minun Huntupyrstöni ovat pärjänneet.


    • Peacock

      Heeranjestas .. haluatko rääkätä kultakalaa? Eikö niitä ole kiduteetu jo tarpeeksi?

      Ensinnäkin: Minkään kalan pitäminen pysyvästi alle 40-litraisessa akvaariossa on LAINVASTAISTA.

      Toisekseen, kultakala tarvitsee HUOMATTAVASTI suuremman akvaarion kuin tuo 40 litraa. Yhdelle yksilölle vähintään 100-200 litraa.

      Kolmanneksi, kultakala on parvikala. Ja parven minimikoko noin 5-6 kalaa, tosin voi viihtyä hyvin myös pienemmässä porukassa.

      Neljänneksi, 5-6 kultakalan parvi tarvitsee VÄHINTÄÄN 400-500 litraa vettä.

      Toivottavasti siinä oli tarpeeksi syitä miksi ei kannattaisi ostaa kultakalamaljaa yhdestä liikkeestä tosi halvalla.

    • Xiphophorus

      Kultakala vaatii 300-litraisen akvaarion!USKOKAA JO!

      • ;))

        En kyllä alle 500 litraan laittaisi, on meinaan aika kakkakone.

        Nämä tällaiset viestit on kyllä yleensä ihan provoja, ei kannata turhaan verenpainettaan nostaa.


    • voi kiesus...

      Jepjep... EI kultakaloja alle 500l alvaarioihin! Päivittäkää kirjanne 2010 luvulle kiitos! Luette varmaan jonkun isoäidinne vanhaa koulukirjaa... Ja kultakala on PARVI kala eli 1kpl= 500l, 2kpl = 600l, 3kpl=700l jne. Mutta muistakaa... kultis vain viidestä ylöspäin parvissa!!!

    • jousimieskö?

      Kultakalan minimitila on 300 litraa mutta vain yhdelle. Sitten täytyy laskea melkeinpä 100 litraa lisää yhtä kultakalaa kohden. Ja kuten on sanottukin kultakala on parvikala ja parhaiten kultakalan elintilat saavuttaa kun on iso lampi missä voi polskia.

    • kultsi5

      Oletko tahallasi tänne tuollaisen viestin laittanut, niin kamalaa luettavaa oli. Eli ei KOSKAAN kultakalaa alle 150l akvaarioon, vaatii ainakin 500l VIIHTYÄKSEEN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      325
      4298
    2. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      159
      3986
    3. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      90
      3430
    4. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      242
      2923
    5. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      61
      2448
    6. Olet kyllä erittäin huono yhdistelemään pisteitä.

      Etkä vain sinä vaan kaikki teilläpäin.
      Ikävä
      34
      1797
    7. Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä

      The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v
      50 plus
      37
      1496
    8. Etkö sitten itse

      ole koskaan ylittänyt rajaa?
      Ikävä
      43
      1433
    9. Mitä järkeä iskeä

      Varattua ja yrittää saada sitä eroamaan
      Ikävä
      45
      1315
    10. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      162
      1287
    Aihe