kultismalja

hieno21

haluaisin kultakalamaljan koska saan sellaisen yhdestä liikkeestä tosi halvalla. pistäisin sinne kultakala luonnonmuodon. kysymyksiä. käyttäisin sitä sisustuselementtinä.

14

1373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgsdfg

      vastatkaa jo

    • ei jaksa

      mitäs tohon sitten vastataan kun ei ole kysymysmerkkiä.. :D

    • Ginte

      Ei missään nimessä.
      KULTAKALAN PITÄMINEN PYÖREÄSSÄ KULTAKALAMALJASSA ON ELÄINKIDUTUSTA.
      Vaikka niitä tehdään niihin ei nykyään ole tarkoitus panna kultakalaa.
      Sitten se kala siellä kituu ja elää alle vuoden joka on vähän sillä kultsit voivat elää 20 vuotta.

      Se joutuu vaan pyörimään koko elämänsä siellä.

      Ja muuten ne eivät ole helppoja lemmikkejä.Oikeanlainen vesi pitää olla.
      Kultakalan pitäminen on sama asia kuin pitäisi jotain eksoottisata eläintä.


      ET MIETI VÄHÄN MITÄ AIJOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • KULTAKALTTTTTTTTTTTT

        kultakalat yleistä käsitystä ja luuloa vastaan kuuluvat juuri niihin kaloihin jotka tarvitsevat ihan oikeasti jättiläismäisen akvaarion, oliko se parin yksilön parvelle nyt jotain 300-400 litrainen. se, että ne viihtyisivät parin litran maljassa, on peräisin leffoista ja sarjakuvista, jotka on luultavasti niiltä ajoilta jolloin akvaariokaloista ei tiedetty mitään eikä niistä välitetty.


    • kalaton

      Kultakala?? Hommaa toki kalamalja, mutta uskon, että saat siitä kalamaljasta paljon hienomman näköisen ja helppohoitoisemman sisustuselementin kun istutat sinne jonkin kasvin.. itse ajattelisin, että pohjalle kukkamultaa rahkasammal, siihen sitten istutetaan jokin kiva kasvi joka ei kasva kovin isoksi ja voihan toki kasvia leikata. Säästyt näin veden kanssa läträämiseltä, kun laitat jonkun tavallisen kasvin ja suihkuttelet sillointällöin suihkepullolla!

    • Kultakalan omistaja

      Ei missään nimessä Kultakalamaljaa! Kultakala tarttee vähintään 120 litran akvaarion. Meillä on 240 litran akvaario jossa on neljä Kultakalaa. Kultakaloille täytyy olla uintitilaa. Mitä suurempi akvaario sitä onnellisempiä Kultakalat ovat. Meiän Kultakalat ovat pärjänneet tuossa 240 litran akvaariossa ja ovat hyvin onnellisia. Jos Kultakala joutuisi elämään koko elämänsä Kultakalamaljassa olisi sama kuin joutuisit itse asustamaan koko ikäsi vaatekaapissa. Joten jos haluat Kultakaloja tai muita kaloja hanki akvaario. Ala ekaksi ottaan kirjoista selvää mitä kaloja voi laittaa yhteen ja mitä taasen ei. Mutta muista 120 litran akvaario on kyllä minimi mihin Kultakaloja voi laittaa. Mutta älä missään nimessä laita Kultakaloja Kultakalamaljaan! Hanki sinne vaikka muutama taskurapu jos välttämättä Kultakalamaljan haluat mutta älä missään nimessä laita sinne Kultakaloja. Kultakalan poikaset saattavat näyttää hellyttäviltä ja pieniltä mutta näistä pienistä simpuista voipi kasvaa jopa 15kg jättejä!!!

    • kultakalat

      Eläin rääkkäystäkö meinasit? kultakalan minimi akva koko on 250-300 l kultakala kirja on vieressä.

      • Kultakalan omistaja

        Jos viestisi oli tarkoitettu minulle niin minun kirjassani kyllä lukee että 120 litraa. Mut ihan sama. Sanoinpahan vain oman mielipiteeni asiasta, ja sen miten minun Huntupyrstöni ovat pärjänneet.


    • Peacock

      Heeranjestas .. haluatko rääkätä kultakalaa? Eikö niitä ole kiduteetu jo tarpeeksi?

      Ensinnäkin: Minkään kalan pitäminen pysyvästi alle 40-litraisessa akvaariossa on LAINVASTAISTA.

      Toisekseen, kultakala tarvitsee HUOMATTAVASTI suuremman akvaarion kuin tuo 40 litraa. Yhdelle yksilölle vähintään 100-200 litraa.

      Kolmanneksi, kultakala on parvikala. Ja parven minimikoko noin 5-6 kalaa, tosin voi viihtyä hyvin myös pienemmässä porukassa.

      Neljänneksi, 5-6 kultakalan parvi tarvitsee VÄHINTÄÄN 400-500 litraa vettä.

      Toivottavasti siinä oli tarpeeksi syitä miksi ei kannattaisi ostaa kultakalamaljaa yhdestä liikkeestä tosi halvalla.

    • Xiphophorus

      Kultakala vaatii 300-litraisen akvaarion!USKOKAA JO!

      • ;))

        En kyllä alle 500 litraan laittaisi, on meinaan aika kakkakone.

        Nämä tällaiset viestit on kyllä yleensä ihan provoja, ei kannata turhaan verenpainettaan nostaa.


    • voi kiesus...

      Jepjep... EI kultakaloja alle 500l alvaarioihin! Päivittäkää kirjanne 2010 luvulle kiitos! Luette varmaan jonkun isoäidinne vanhaa koulukirjaa... Ja kultakala on PARVI kala eli 1kpl= 500l, 2kpl = 600l, 3kpl=700l jne. Mutta muistakaa... kultis vain viidestä ylöspäin parvissa!!!

    • jousimieskö?

      Kultakalan minimitila on 300 litraa mutta vain yhdelle. Sitten täytyy laskea melkeinpä 100 litraa lisää yhtä kultakalaa kohden. Ja kuten on sanottukin kultakala on parvikala ja parhaiten kultakalan elintilat saavuttaa kun on iso lampi missä voi polskia.

    • kultsi5

      Oletko tahallasi tänne tuollaisen viestin laittanut, niin kamalaa luettavaa oli. Eli ei KOSKAAN kultakalaa alle 150l akvaarioon, vaatii ainakin 500l VIIHTYÄKSEEN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5196
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      85
      2845
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2742
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2120
    5. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2011
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      48
      1919
    7. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1853
    8. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1835
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1771
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1761
    Aihe