kultismalja

hieno21

haluaisin kultakalamaljan koska saan sellaisen yhdestä liikkeestä tosi halvalla. pistäisin sinne kultakala luonnonmuodon. kysymyksiä. käyttäisin sitä sisustuselementtinä.

14

1458

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgsdfg

      vastatkaa jo

    • ei jaksa

      mitäs tohon sitten vastataan kun ei ole kysymysmerkkiä.. :D

    • Ginte

      Ei missään nimessä.
      KULTAKALAN PITÄMINEN PYÖREÄSSÄ KULTAKALAMALJASSA ON ELÄINKIDUTUSTA.
      Vaikka niitä tehdään niihin ei nykyään ole tarkoitus panna kultakalaa.
      Sitten se kala siellä kituu ja elää alle vuoden joka on vähän sillä kultsit voivat elää 20 vuotta.

      Se joutuu vaan pyörimään koko elämänsä siellä.

      Ja muuten ne eivät ole helppoja lemmikkejä.Oikeanlainen vesi pitää olla.
      Kultakalan pitäminen on sama asia kuin pitäisi jotain eksoottisata eläintä.


      ET MIETI VÄHÄN MITÄ AIJOT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • KULTAKALTTTTTTTTTTTT

        kultakalat yleistä käsitystä ja luuloa vastaan kuuluvat juuri niihin kaloihin jotka tarvitsevat ihan oikeasti jättiläismäisen akvaarion, oliko se parin yksilön parvelle nyt jotain 300-400 litrainen. se, että ne viihtyisivät parin litran maljassa, on peräisin leffoista ja sarjakuvista, jotka on luultavasti niiltä ajoilta jolloin akvaariokaloista ei tiedetty mitään eikä niistä välitetty.


    • kalaton

      Kultakala?? Hommaa toki kalamalja, mutta uskon, että saat siitä kalamaljasta paljon hienomman näköisen ja helppohoitoisemman sisustuselementin kun istutat sinne jonkin kasvin.. itse ajattelisin, että pohjalle kukkamultaa rahkasammal, siihen sitten istutetaan jokin kiva kasvi joka ei kasva kovin isoksi ja voihan toki kasvia leikata. Säästyt näin veden kanssa läträämiseltä, kun laitat jonkun tavallisen kasvin ja suihkuttelet sillointällöin suihkepullolla!

    • Kultakalan omistaja

      Ei missään nimessä Kultakalamaljaa! Kultakala tarttee vähintään 120 litran akvaarion. Meillä on 240 litran akvaario jossa on neljä Kultakalaa. Kultakaloille täytyy olla uintitilaa. Mitä suurempi akvaario sitä onnellisempiä Kultakalat ovat. Meiän Kultakalat ovat pärjänneet tuossa 240 litran akvaariossa ja ovat hyvin onnellisia. Jos Kultakala joutuisi elämään koko elämänsä Kultakalamaljassa olisi sama kuin joutuisit itse asustamaan koko ikäsi vaatekaapissa. Joten jos haluat Kultakaloja tai muita kaloja hanki akvaario. Ala ekaksi ottaan kirjoista selvää mitä kaloja voi laittaa yhteen ja mitä taasen ei. Mutta muista 120 litran akvaario on kyllä minimi mihin Kultakaloja voi laittaa. Mutta älä missään nimessä laita Kultakaloja Kultakalamaljaan! Hanki sinne vaikka muutama taskurapu jos välttämättä Kultakalamaljan haluat mutta älä missään nimessä laita sinne Kultakaloja. Kultakalan poikaset saattavat näyttää hellyttäviltä ja pieniltä mutta näistä pienistä simpuista voipi kasvaa jopa 15kg jättejä!!!

    • kultakalat

      Eläin rääkkäystäkö meinasit? kultakalan minimi akva koko on 250-300 l kultakala kirja on vieressä.

      • Kultakalan omistaja

        Jos viestisi oli tarkoitettu minulle niin minun kirjassani kyllä lukee että 120 litraa. Mut ihan sama. Sanoinpahan vain oman mielipiteeni asiasta, ja sen miten minun Huntupyrstöni ovat pärjänneet.


    • Peacock

      Heeranjestas .. haluatko rääkätä kultakalaa? Eikö niitä ole kiduteetu jo tarpeeksi?

      Ensinnäkin: Minkään kalan pitäminen pysyvästi alle 40-litraisessa akvaariossa on LAINVASTAISTA.

      Toisekseen, kultakala tarvitsee HUOMATTAVASTI suuremman akvaarion kuin tuo 40 litraa. Yhdelle yksilölle vähintään 100-200 litraa.

      Kolmanneksi, kultakala on parvikala. Ja parven minimikoko noin 5-6 kalaa, tosin voi viihtyä hyvin myös pienemmässä porukassa.

      Neljänneksi, 5-6 kultakalan parvi tarvitsee VÄHINTÄÄN 400-500 litraa vettä.

      Toivottavasti siinä oli tarpeeksi syitä miksi ei kannattaisi ostaa kultakalamaljaa yhdestä liikkeestä tosi halvalla.

    • Xiphophorus

      Kultakala vaatii 300-litraisen akvaarion!USKOKAA JO!

      • ;))

        En kyllä alle 500 litraan laittaisi, on meinaan aika kakkakone.

        Nämä tällaiset viestit on kyllä yleensä ihan provoja, ei kannata turhaan verenpainettaan nostaa.


    • voi kiesus...

      Jepjep... EI kultakaloja alle 500l alvaarioihin! Päivittäkää kirjanne 2010 luvulle kiitos! Luette varmaan jonkun isoäidinne vanhaa koulukirjaa... Ja kultakala on PARVI kala eli 1kpl= 500l, 2kpl = 600l, 3kpl=700l jne. Mutta muistakaa... kultis vain viidestä ylöspäin parvissa!!!

    • jousimieskö?

      Kultakalan minimitila on 300 litraa mutta vain yhdelle. Sitten täytyy laskea melkeinpä 100 litraa lisää yhtä kultakalaa kohden. Ja kuten on sanottukin kultakala on parvikala ja parhaiten kultakalan elintilat saavuttaa kun on iso lampi missä voi polskia.

    • kultsi5

      Oletko tahallasi tänne tuollaisen viestin laittanut, niin kamalaa luettavaa oli. Eli ei KOSKAAN kultakalaa alle 150l akvaarioon, vaatii ainakin 500l VIIHTYÄKSEEN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      71
      1104
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      949
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      594
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      509
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe