että milloin viimeksi on ATK & IT-maailmassa eletty näin mielenkiintoisia aikoja? NÄyttää siltä että koskettelukännykkä ja miniläppäribuumi ovat aloittaneet jotain raivoisaa kilpailuakin pitkästä aikaa. Sodan nimi taitaa olla nyt Ekosysteemi-sota.
Sanokaas henkilöt
Windows Ekokemille
25476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
sitten 80-luvun, jos silloinkaan. Kukaan ei tiedä minkänäköiset tietsikat — ja millä käyttiksellä — ovat suurimmassa suosiossa joskus kolmen vuoden päästä, ja se on jotain todella uutta Windows-PC:itten yli 20 vuoden valtakauden jälkeen.
Totta. Vähän samanlaista oli 2000-luvun alussa kovimman .com-buumin aikaan, mutta aika (ja teknologia) ei ollut silloin vielä kypsä. Nyt näyttää vahvasti siltä, että erilaiset kannettavat, jatkuvasti internetiin kytketyt laitteet korvaavat hiljalleen perinteiset PC:t. Google ja Apple taitavat olla tämän sodan voittajat, samaan tapaan kuin Microsoft voitti PC-sodan.
Tabletit ja kännyt eivät todellakaan korvaa PC koneita! Tabletien ja älyluurien suosio voi olla huimaa mutta ne ovat eri tarkoitukseen kuin PC, enemmänkin viihde ja hömppäkäyttöön kun PC taasen on työkalu.
Yhtä hölmöä olisi vertailla vaikka henkilöauton ja pakettiauton suosiota myyntimäärissä.
aikoinaan tilanne ollut juuri tämmöinen saaristomainen, eli jokaisella oli joku oma käyttis ja toimisto-ohjelma? Kunnes sitten MS ja Apple vakiintuivat kahteen pääleiriin.
No nyt näyttää siltä että historia toistaa taas itseään. Toivoisinkin että jonkun suljetun Windowsin tilalle saataisiin nykyisen ekosysteemisodan jälkeen laitevalmistajien "yhteinen" avoin käyttis jota ei kukaan omista. Toiveajatteluako vain? Eikö Android tavallaan ole tällainen yhteiskäyttis jo?
Omassa työpaikassa olisi nimen omaan tabletti/älykännylle kysyntää, mutta hankaa siitä että, sovellus käyttää Silverlightia, eli ei tietenkään pelitä missään Android/iOS vehkeissä tällä hetkellä.
Tilanne elää, ties vaikka tulevaisuudessa myös yritys/työkäytössä tabletti on vakiokamaa missä PC pölylaatikko tänää.
........oiskohan ollut 84-86 vuodelta, jossain siinä main ja siinä esiteltiin kotitietokoneita... oli monenlaista valmistajaa ja käyttistä ja Apple oli yrityksissä suosituin, jutun lopussa esittelyiden jälkeen oli pieni pieni maininta marginaalikäyttis Windowsista. Niin se aika muuttuu ja muuttumaan se aina tulee.
Olet oikeassa tuossa, että tabletien/älypuhelinten ja PC-koneiden vertailu on samaa tasoa kuin henkilö- ja pakettiauton vertailu. Käyttötarkoitukset kylläkin ovat osittain samat, ja PC tullaan jatkossakin valitsemaan esimerkiksi ohjelmistokehitykseen. Käynnissä on kuitenkin samantapainen sukupolvenmuutos kuin silloin, kun suurtietokoneet ja minitietokoneet korvattiin monissa käyttötarkoituksissa PC:illä. Eli ne aiemmat laitteet pysyvät toki mukana erikoistarpeita varten, mutta "tavallisten ihmisten" tietokoneina tulevat jatkossa toimimaan yhä suuremmissa määrin tabletit, miniläppärit ja älypuhelimet.
Valituissa Paloissa vm. -68 (löysin joskus muksuna semmosen mummivainaan vintiltä) sanottiin että tietokoneet eivät koskaan tule tavallisten ihmisten saataville koska ne ovat niin isokokoisia etteivät mahdu normaaliin asuntoon tai ainakin vievät kokonaisen huoneen tai kaksi ja ovat niin kalliita ettei yksityisen ihmisen rahat riitä sellaiseen. Ja todisteena artikkelissa oli kuva jossa valkoiseen labratakkiin pukeutunut henkilö istui tosiaan huoneen kokoisen möhkäleen edessä sitä tuijotellen. Siitä on niin paljon aikaa kun artikkelin luin etten muista oliko kyseessä valokuva vai pelkkä piirros, saattoi olla piirroskin mutta anyway. Sama laskentateho saavutettiin taskulaskimissa joskus 80-luvulla tms. kuin sen kuvan koneella oli.
Huvittavaa, että tässä sentin paksuisessa ja 10x5cm pinta-alaltaan olevassa vehkeessä on laskentatehoa kaksi-kolme kertaa enemmän kuin ehkä 12 vuotta sitten hankkimassani Windows 98 -möhkäleessä, joka oli sen ajan mittapuulla melko tehokas. RAM-muistia tässä taitaa olla noin viisinkertaisesti, tallennustilaa yli tuplasti ja hinta alle kolmasosan siitä, mitä siitä Pentium MMX-koneesta silloin maksettiin.
Muistaakseni MMX-koneet olivat siinä 12000 - 15000 markkaa ja vuotta aiemmin samoissa hinnoissa pyörineet 120-166MHz Pentiumit olivat enää vain 8000 markan kohdalla, kuukausipalkan verran siihen aikaan useimmille ;)
Shneider -niminen halpamerkki toi about 6000 markkaa maksavat MMX-penat kauppoihin joskus about -98-99. Silloin ei rahat riittäny kyllä siihenkään kun sen aikanen muija oli työtön mutta kova kuluttamaan rahojamme. Kaupassa sanoi myyjä että tästä ei tietokoneen hinta tule ikinä alemmas että ostaosta nyt vaan.
Eikö se ollut Schneider vai muistanko ihan väärin?
Kuukausipalkan (käteen jäävä) verran noi Macit ovat nykyisin monelle! Peruspäivärahaisen pitäis laittaa parin kolmen kuukauden tulonsa investointiin.
Mitään yhteistä käyttistä ei ole eikä tarvita mutta standardoinnin lisääminen on sitten hyvä juttu. Pisimmälle standardoituja käyttöjärjestelmiä ovat LSB yhteensopivat käyttöjärjestelmät. Näistä pisimmälle yhteisomistuksessa on Debian
Helkkari kun en nyt muista minä vuonna tuo MMX tuli hankittua, veikkaisin vuotta -99. Koneen hinnasta ei myöskään mitään muistikuvaa, paitsi että aika kallis se oli. Sitten vuoden 2000 puolella kateutta herätti kaverin 450-megainen Pentium II. Seuraavassa koneessa olikin jo gigainen Celeron (kunnon raketti siihen aikaan) ja Windows Me (huhhuh, kyllä oli hirveä käyttis). Muistaakseni XP oli silloin juuri tullut markkinoille, mutta koska rahaa ei ollut ihan liikaa niin valittiin sitten tarjouksessa ollut Me-kone (taisi maksaa "vain" 4500 markkaa?), tällä kertaa Citymarketista, alan asiantuntijaliike oikein. Sillä koneella aloin sitten tutustumaan eri Linux-jakeluihin, alkaen Damn Small Linuxista, Slaxista ja muista Live-CD:istä ja sittemmin Mandrivan kautta Ubuntuun.
Debian ei ole LSB-standardin mukainen käyttis. Eihän se tue edes RPM-paketteja!
Minä laittaisin rahani vedonlyönnissä (jos sellaista harrastaisin) minipäätteisiin. Tulevaisuudessa siirrytään entistä enempi henkilökohtaisiin päätteisiin, siis puhelimeen. Kaikki ohjelmat ja todellinen laskentateho on jossain päin maailmaa tehokkaassa keskustietokoneessa. Päätelaite on rullalle kääritty kelmu (noin 150 mm mittainen ehkä 30-40 mm paksu ) käärittävä kelmu sisältää tarkan kosketusnäytön. Toisella puolella on aurinkokenno, jolla laitetta voi ladata. Reunassa on 15-20 mm lieriö joka sisältää akut ja prosessorit sekä tarvittavat yhteysprotokollat (GSM, WLAN, Bluethoot ja jne) sekä yleisliittimen kaikille mahdollisille laitteille.
Tulevaisuudessa (ehkä jo muutaman vuoden kuluttua suurimmat kaupungit ja kyläkeskustat kattavat vapaat WLAN-yhteydet. Hintaa ei makseta yhteyksistä, vaan palvelusta. Kun katsot esim. jonkin elokuvan, sinun ei tarvitse huolehtia latausmaksuista, vaan maksat euron tai jotain elokuvan jakajalle. Sama toiminee kaikissa toimistosovelluksissa. Ohjelmat siirtynevät verkkoon, jossa niiden toimivuudesta huolehtii ammattilaiset.
OLEMME VASTA MUUTOKSEN ALUSSA.
Schneider.
Muuten, kun kauan sitten olin intissä, mopoaikana muuan Schneider oli "patterin tyhmin mies". Ja se väite piti paikkansa.
Ostin erikseen Pentium MMX 200 Mhz prosessorin ja se maksoin 2300mk, aika oli jotain 1998 loppu puolta.
Suunnilleen tuon verran se prossu taisi maksaa, kun nyt ajattelen asiaa. Olisikohan sittenkin ollut vuosi 1998, tuntuu vähän hassulta että se kone olisi ollut vain kaksi vuotta käytössä, koska seuraava kone hankittiin joskus vuoden 2001 lopussa.
Schneider joka valmisti telkkareita, radioita yms halvempaa hupielektroniikkaa. Oli muistaakseni aikoinaan vähän semmoista Goldstar-tasoa.
Näyttää olevan vielä hengissä
http://www.suomenschneider.fi/tmp_schneider_site_0.asp?lang=1&sua=1&s=95&q=y
Muistan sellaisen halvan Schneider merkkisen koti-PC:n jota myytiin mustassa pörssissä.
8088, 512 Kt, vain korppuasema. Ei kevannut silloin kenellekkään kun Atari ja Amiga olivat jo olemassa ja olivat molemmat siihen aikaan paljon parempia joka tavalla.
Kyllä tukee. Siellä on sellainen softa kuin Alien tätä varten. Sitä paitsi paketoinnin standardointi epäonnistui muutenkin joten väliäkö sillä.
Kaikki näyttää nyt niin kauniilta ja ruusuiselta, mutta mitenkähän rahat riittää ruokaan muutaman vuoden kuluttua. Kustannukset kasvaa, työnsaantimahdollisuudet vähenee, palkka pienenee, kysyntä romahtaa ja vain valvonta pelaa.
Enää et pääse edes "hiekkalaatikolle" ilman valtion valvovaa webkameraa. Siellähän voisi joku tehdä laittomia suunnitelmia, vaikka laatia uutta käyttöjärjestelmää. Vain tätä varten on MS nyt voimissaan, että se rakentaisi maailmanlaajuisen kansalaisten valvontaverkon, ennen kuin tulee eko ja talouskatastrofi, joka lopettaa hulluuden.
Yhdellä yhtenäisellä systeemillähän homma hoituu helpoimmin ja varmimmin. Useamman järjestelmä yhteiskäyttö saattaisi jättää valvontaan hankalasti valvottavia oikoteitä ja siksi on ehdottoman tärkeää, että on vain windows olemassa.
Kun katsoo historiaa olisi Windowsin kaiken järjen mukaan pitänyt jäädä syntymättä, mutta toisin kävi.
Monet atk-harrastajat unohtavat kokonaan sen että tietokoneen ja netin käyttö on muuttunut 2000 luvulla täysin.
Monet tuntemistani ihmisistä eivät tarvitse tietokonetta muuhun kuin sähköpostiin, facebookkiin ja satunaiseen selailuun. Tähän riittää älypuhelin tai tabletti hyvin. Tai pieni läppäri.
Jos henkilöllä on tarvetta ni totta kai silloin ostaa sen 27" näytöllä varustetun PC:n tai iMacin mutta jos tarvetta ei ole niin miksi sitten ostaa painolastia kotiin?
Melko turhaa alkaa edes arvailemaan miltä valtavirran tietotekniikka näyttää 10 vuoden kuluttua.
Ja vaikka Applen tietokoneet ovatkin kalliita ovat ne custom laitteita. Katsoppa vaikka paljon custom PC:t maksavat! Alien ware, Jim's PC:t (ne paremmat) jne. Äkkiä menee niissäkin hinta sinne 2000€ kovemmalle puolelle. Alienwaresta saa jo sen verran rajun hintaista Windows konetta pöydälle että ei meinaa edes kansanedustajan kk palkka riittää.
Ja jos et omista Applen tietokonetta niin turha siitä on vikistä, niiden olemassa olo kun ei ole sinulta pois!
Ja käytöstä vielä. Vaimoni käyttää työssään maccia, tekee töitä kotona. Mutta jos hän siinä illalla istuu sohvalla ja haluaa käydä katsomassa sähköpostit tai piipahtaa jollain www sivulla ottaa hän iPadin käyttöön, ei mene laittelemaan työasemaansa päälle. Hänen iMac on päällä tasan sen aikaa kun hän tekee töitä. Täysin työkone, ei muuta. Itsekkin tulee kotona käyettyä iPadia paljon nettiselailuun ja sähköpostiin jos en ole oman työasemani ääressä.
Ja muistin juuri että elämäni ainoa merkkikone jonka olen koskaan hankkinut on edelleen tallessa varastossa.
IBM Aptiva 486DX 50Mhz 4MB ram 120MB HDD 2x cdrom, 16bit soundblaster ja 14" svga näyttö!
Tuo harmaa laatikko maksoi silloin vähän vajaat 14 000 markkaa, siihen ostin vielä 4MB lisää muistia joka maksoi jotain 1200 markkaa. Oli kova kone siihen aikaan :D
käyttö saattaa monella olla enenevissä määrin. Kevyt, edullinen ja vähävirtainen nettilauta sohvapöydällä, keittiössä yms. Pääkoneena on sitten joku läppäri.
Saa nähdä kuinka kauan perinteiset PC-pöntöt vielä tekevät kauppansa. Itse ostin viime kesänä uuden "räätälöidyn" PC:n ja tuolla pitäisi mennä vähintään 5 vuotta, katsotaan mitä sen jälkeen on tarjolla. Tänä vuonna varmaan tulee hankittua olohuoneen sohvapöytäkoneeksi joku tablettikone ja luulen ettei PC:tä enää kovin montaa kertaa käynnistellä, muuten kuin jos tarvii leffoja tai musiikkia pakkailla kovalevylle.