Terppa!
Ajattelin kysellä mitä teillä on ollut ko. auton keskikulutus. Eikö Forld ole luvannut tuolle mallille yhdistetyn kulutuksen olevan 7.6l/100km
Äsken tankilta tullessani laskin sen olevan 9.4l/100. Ajoon sisältyy enimmäkseen kaupunkiajoa, mutta myös jonkin verran maantiellä ajelua. Aika suurelta vaikuttaa.
Ajattelin kysellä mitä teillä on ollut ko. auton keskikulutus. Eikö Forld ole luvannut tuolle mallille yhdistetyn kulutuksen olevan 7.6l/100km
Äsken tankilta tullessani laskin sen olevan 9.4l/100. Ajoon sisältyy enimmäkseen kaupunkiajoa, mutta myös jonkin verran maantiellä ajelua. Aika suurelta vaikuttaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ittelläni on 1.8 farmari Focus ja keskikulutus on n.7-7.5 L/100 km. Matka-ajossa n.5.5-5.7 L/100 km(ilmastointi päällä) ja suurin kulutuslukema mitä on ollut on 9.8 L/100 km, talvella kun ajo oli pelkästään 4 km kerralla kaupunkiajoa keskimäärin -20 asteen pakkasessa.
Tuo sinun kulutuksesi vastaa vähän niitä arvoja, mitä niiden pitäisi olla. Mikä ***kele siinä mahtaa olla kun päälle ysin mennään? Vaikuttaako se vielä, että koneella on ajettu vasta 13tkm vai onko se väljistynyt jo tarpeeksi?
kulutus kierroksilla n. 3100 r/min = 7,8 l / 100
pienemmillä kierroksilla tippuu 6,8 litraan SIIS moottoritiellä läpi vuoden laskettuna
Ihan oikealta kuulostaa kulutuksesi. Itselläni 2.0 Focus ja siinä tehdas lupaa EU yhditetty 8,3 ja siinä se keikkuu. Kaupunkiajo vaikuttaa kulutukseen todella paljon. Pelkkää kaupunkiajoa omallani ja kulutus kesällä 12 sadalla. Tehdas ilmoittaa 11,6. Pelkkää maantietä viekin sitten kuuden pintaan. Tuo kulutusero 2.0 ja 1.8 välillä on aika pieni mutta erot autoilla on kuin yöllä ja päivällä.
Viimeinen tankillinen vei 4,5 l/100 km. Keskimäärin vie hieman alle viiden. Kaupungissakaan ei mene yli kuuden, ei edes talvella.
10 kulutus mulla oli 1.8 farkussa jos vähänkin raskaampi kaasujalka niin ei alle 10 pääse tolla autolla ja jos nätisti ajaa niin 8,5 vie.
Focus 1,6 3D Trend vm.-01.
Ajettu 58 tkm ja kaikki tankkaukset laitettu ylös.
Keskikulutus jossa kaikki ajot on 6,7 l/100km.
Pari kolme kertaa on päässyt alle 6 litran ja korkeimmillaa on mennyt yli 8 litraa kun koko tankillinen on ajettu talvella lyhyttä kaupunkiajoa.
Onko tuollaista edes olemassa?
ei tommosta 8v ole. Kyllä 1.8 16v sen reilu 9 litraa vie, ellei pelkkiä maanteitä suhaile.
8v= diesel...
ihan eri luonteiset autot myös kulutukselta