Moikka ! Täälä kirjoittelee 16 vuoden vanha nuori. Olen tapani mukaan huolestunut kaikista vähänkään vakavemmista sairauksista ym. oireista. Muutama vuosi sitten lomalla ollessamme isältäni lähti vasemmasta kädestä tunto, ja se "halvaantui". Noh... Äkkiä kiidätettiin sairaalaan, aivoinfarktin (tai vastaava) pelossa. Mitään vakavaa ei (Kai???) ollut. Tai vanhempani ovat jättäneet kertomatta... Tästä huolestuin kovasti, ja netistä aloin hullunlailla etsiä tietoa yms...
Nyt viime viikkojen aikana äidilleni on tullut muistikatkoksia. Nämä voinee johtua stressistä, ja tietty hajamielisyydestäkin, toivonmukaan.Esimerkiksi... Hän on unohtanut laittaa tiskikoneen päälle, hän täyttää koneen, mutta unohtaa painaa virtanappia. Lisäksi hän unohtelee henkilöiden nimiä, jotka hän on yli 6v tuntenut.
Tämä voi johtua stressistä, sillä hän tekee paljon kotitöitä (pyykit, siivoaa keittiötä, laittaa ruokaa, käy koulua, ja töissä). Koitan aina auttaa keittiön siivoamisessa, ja muissakin asioissa, jottei äitini joudu tehdä niin paljoa töitä.
Olen pahoillani, että tulen vuodattamaan ajatuksiani tänne suomi24-foorumeille, kun moni täälä oikeasti kärsii näistä taudeista, ja minä senkun kyselen muutamista oireista. Toivon että lukijat täälä ottavat minut tosissaan, eivätkä hauku tms. Haluaisin vain auttavia vastauksia, ja linkkejä. Mitä kannattaa tehdä? Voiko Dementiaa, TAI muuta muistisairautta parantaa, miten? Voiko lievittää, mitä voin tehdä?
Terveisin: Huolehtivainen Teini
Dementiaako?
2
290
Vastaukset 2
- Miisuliini
nuo muistamattomuudet johtuu vain stressistä. Usein voi unohtaa myös siksi, kun ajattelee monia asioita yhtäaikaa. Meillä naisilla se varsinkin tapahtuu usein. Ole ihan rauhassa. Kyse tuskin on mistään dementiasta.
Jos olisi, niin sitten varmaan minullakin olisi. Itselleni sattuu vielä pahempiakin unohduksia. :)
Kaikkee hyvää sulle. :) - .....
Olen samaa mieltä, kuin tuo Miisuliinikin. Tuontyyppiset asiat ovat ihan tavallisia unohduksia. Jotkut ihmiset ovat vielä hajamielisempiä kuin toiset. Minulla on jo aikuiset lapset, mutta muistan hyvin, kun oli paljon töitä kotona ja töissä ja kaikenlaista huolehdittavaa. Kyllä siinä unohtelee jokainen.
Dementian muistamattomuudet ovat erityyppisiä kuin nuo. Hienoa, että otat asioista selvää. Olet hyvä tyyppi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421620- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70960Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi325913- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69671
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571