Moro!
Häissä, joissa on hääauto käytössä, niin onko jotain sääntöä/tapaa olemassa, että kuka sitä autoa kuskaa? Onko se automaattisesti bestman, vai voiko kuka tahansa ajaa?
Kiitoksia vastauksista!
Hääuton kuski?
9
3139
Vastaukset
- remi
kyllä papin pitää sitä ajaa.
- Bestman
No hei ei tosiaan oo pappi välttämätön! Siskon häissä pappi ajoi, mutta ei se mun mielestä ole mikään sääntö.
- Minni
keksintö on että pappi ajaa hääautoa? Ellei vihipappi ole erityisen hyvä ystävä tai perheen pappi jo ammoisista ajoista niin toki mutta enpä ole aiemmin moisesta kuullut. Meillä auto oli vuokra-auto ja kuski kuului "kauppaan" Olen ymmärtänyt että bestman tai seremoniamestari ajaa tai joku hyvä ystävä mutta ei pappi.
- sulhanen
..jos se on juovuksissa. Muuten kyllä
- näin meillä
..minä olisin halunnu että bestman ajaa, mutta hänellä on tarkotus vetää kännit kahvituksen jälkeen jos ei muuta niin omasta pullosta,Joten morsiammen eli mun pikkuveli on kuski.
- Jupe
Serkun häissä kuskina oli hiippakunnan piispa, mutta sekin sanoi että vain hotellille asti.
- jerppa
mille hotellille menitte?
- Morsian
*reps*
- keke kuljettaja
Jos ei itse aja niin hoitakoon jonkun ajamaan.
Ainakin pitäisi ajaa kirkolta juhlapaikalle, siitä eteenpäin hoitakoon jonkun kaverinsa kuskiksi jos ei itse aja. Poikkeuksena toki jos joku muu haluaa ajaa (Wanha auto, tms)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758