Moro!
Häissä, joissa on hääauto käytössä, niin onko jotain sääntöä/tapaa olemassa, että kuka sitä autoa kuskaa? Onko se automaattisesti bestman, vai voiko kuka tahansa ajaa?
Kiitoksia vastauksista!
Häissä, joissa on hääauto käytössä, niin onko jotain sääntöä/tapaa olemassa, että kuka sitä autoa kuskaa? Onko se automaattisesti bestman, vai voiko kuka tahansa ajaa?
Kiitoksia vastauksista!
Vastaukset 9
Vanhimmat
kyllä papin pitää sitä ajaa.
No hei ei tosiaan oo pappi välttämätön! Siskon häissä pappi ajoi, mutta ei se mun mielestä ole mikään sääntö.
keksintö on että pappi ajaa hääautoa? Ellei vihipappi ole erityisen hyvä ystävä tai perheen pappi jo ammoisista ajoista niin toki mutta enpä ole aiemmin moisesta kuullut. Meillä auto oli vuokra-auto ja kuski kuului "kauppaan" Olen ymmärtänyt että bestman tai seremoniamestari ajaa tai joku hyvä ystävä mutta ei pappi.
..jos se on juovuksissa. Muuten kyllä
..minä olisin halunnu että bestman ajaa, mutta hänellä on tarkotus vetää kännit kahvituksen jälkeen jos ei muuta niin omasta pullosta,Joten morsiammen eli mun pikkuveli on kuski.
Serkun häissä kuskina oli hiippakunnan piispa, mutta sekin sanoi että vain hotellille asti.
mille hotellille menitte?
*reps*
Jos ei itse aja niin hoitakoon jonkun ajamaan.
Ainakin pitäisi ajaa kirkolta juhlapaikalle, siitä eteenpäin hoitakoon jonkun kaverinsa kuskiksi jos ei itse aja. Poikkeuksena toki jos joku muu haluaa ajaa (Wanha auto, tms)