Ostin rautakaupasta 4,5 hv puutarhajyrsimen (700 €). Se röhki kasvimaalla kaksi tuntia, ja sit meno tyssäsi, vaihteisto sökönä. Jyrsin on nyt sitten konekorjaamolla, osat tilauksessa, joita ei tietty ole Suomen maankamaralla. Saavat sen kuntoon ilmeisesti ensilumilla, vaikuttaa siltä, että hammasrattaan aineosia on malmikoira hakemassa,että paljonpa oli tänä keväänä siitä hyötyä. Maahantuoja ei ole kuullut vastaavasta tilanteesta, tosin huoltoliikkeessä näytti olevan toinen samanlainen sohlo. Tarinan opetus: Osta mikä tahansa työkone sellaisesta liikkeestä, joka niitä myös huoltaa, jolloin on toiveita saada laite kuntoon siihen vuoden aikaan, kun sitä tarvitsee. Vältyt myös turhasta takuunäässyttelystä maahantuojan, myyjän ja korjaamon kanssa. Kysymys: Minkälaisia kokemuksia kansalaisilla on tämän kokoluokan jyrsimistä? Mitä merkkiä suosittelisitte?
Neuvo työkoneen hankintaan
2
637
Vastaukset
- uusi kone
Vaadi kauppiaalta uusi kone.
Itseasiassa nuo on hyvin yksinkertaisia koneita ja suht kestäviä.
Vaihteessa on ollut nyt materiaalivika tai suunitteluvirhe, eikä kohtuullista ole asiakkaalla odotuttaa seuraavaan kesään, että pääsee konettaan hyödyntään.
Asetä viikon päähän takaraja, ellei osia ole siihen mennessä tullut ja kone toimintakunnossa, palautat laitteen myyjäliikkeeseen ja perut kaupan.
Ellei tämä mene kauppamiesten ymmärrykseen, käänny kuluttaja asiamiehen puoleen.
Itse olen ollut vuosia korjaamoallaa ja ihan normaali selitys on, ettei kauppias, huoltoliike, eikä maahantuoja ole vastaavista viosta koskaan kuullutkaan, vaikka varasto olisi täynnä särkyneitä koneita.
Kysyt minkä merkkisen koneen itse hankkisin.
Ruåttalaiset koneet on meillä toimineet. - Sohlon ostanut
Sepä. Sehän näissä kuluttajan kannalta typerää juttua on, on et kaik ymmärtävät harmisi, mut persnetto on kuitenkin sinun. Kun olet saanut asiasi taisteltua ok, em. tahojen (myyjä, valmistaja,maahantuoja) tilanne tosiaan koneenostajankannalta on se, et energiaa ja aikaa turhaan haaskaantuu eri asioihhin kun mitä olit ajatellut ko. ajanjaksolle. Tämmösis tilanteis tosiaan v.veisaa, mitä esim. Treen kuluttajassuoja asiasta on mieltä (kuulemma ei ole merkitystä, miten tilaamasi joriinit selvityvät tällä välin.) Olen itse tullut tilanneksi niitä vain 1750 € edestä saman verran kasvien siemeniä (mulle paljon, kuluttajan suojalle vähän) Että olen edelleen samaa mieltä, että olkaa tarkkoina, mihin kannataaa energiansa tuhlata . Että VUOKRATKAA KONE; että on joku haju, mis kohtaa sua vaan rahastetaan. Jos neuvottelutilanne on ku mullaa saat ehkä ”lippiksen pahan mielen palkkaa” mut muuton oot tehny samat työt, kun enen SOHLON OSTOO eli selkäs on kipee, ja oot itse toiminut jyrsimenä. Et elkäähän muut olko ihan yht. tyhmii….
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1166198Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv183481Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400