Mistä kivestä apua poltergeistiin?

Hei,

kaveri muutti vanhaan rintamiestaloon, jossa tapahtuu välillä vähän levottomia. Esineitä liikutellaan paikasta toiseen, sulakkeet poksahtelee, valot välkkyy jne. Etsin kaverilleni tietoa poltergeististä jolta tuo minusta kuulostaa. Jostain luin että joku kivi voisi estää tuota ilmiötä, mutta nyt en enää löydä MIKÄ kivi se oli.

Olisiko täällä joku joka osaisi kertoa tuosta kiviasiasta enemmän?

KIITOS!
13653
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Googlella löydät varmasti esim. kivet ja niiden voimat
Ruusukvartsi edustaa ainaki rakkautta...

Äänestä
  • jos siis siitä on kyse vaan silloin poltergeistilla on keskushenkilö joka aiheuttaa tahtomattaan nuo tapahtumat..

    Äänestä

  • Olen kovasti yrittänyt googlettaa, mutta ei missään Jalokivigallerian tms. sivuilta ole löytynyt. Kyse oli jostain nettisivuista, jossa oli enemmänkin aaveista ja kummituksista juttua. Nyt en vaan enää harmikseni löydä niitä sivuja.

    Noh, etsintä jatkukoon!

    Äänestä

Haulikko mielummin?

Äänestä

Niillä on kyllä yleensä muutenkin tapana viskoa ihmisiä kivillä, että ei kannata niitä sinne ite ainakaan hommata. Kohtalaisen monessa tapauksessa kivien heittely on niiden yleistä puuhaa.

Jos talosta ei löydy ns. taikapussukkaa, eli pieni pussi/mytty, joka sisältää luita, hiuksia yms. niin kyseessä ei ole kirottu paikka. Tuossa tapauksessa pussin tuhottua mesonta loppuisi.

Muussa tapauksessa ainoastaan auttaa joku joka osaa ottaa yhteyden häirikköön ja ajaa sen pois.

Tavallinen kummittelu ei välttämättä lopu koskaan, mutta poltergeisteista voi yrittää hankkiutua eroon ja ne lopulta häipyvät itse kuukausien- vuoden jälkeen. Harva tapaus on kestänyt vuottakaan.

Äänestä

heitä näitä
Polttereita sekopäitä
Kun naamaan saat sä osuman
Ne lopettavat riehunnan

Äänestä
  • Kiitos Cigga_, tuolta onkin helppo lukea noita merkityksiä!

    Äänestä

  • Mä vaan kirjoitti:

    Kiitos Cigga_, tuolta onkin helppo lukea noita merkityksiä!

    esineet liikkuvat koska joku maanläheiseksi jäänyt vainaja koittaa herättää huomiota, siihen hänen voimansa riittää. Ei siis poltegreistia. Kivet eivät auttaisi muutenkaan vaan ilmeisesti sekoitat tiettyjen kivien kyvyn hajoittaa maasäteilyä.

    Äänestä

Osta vaikka iso Raamattu! Ortodoksien mukaan pahat henget kaikkoava ainakin 2 kilometrin päähän, kun viet Raamatun tuollaiseen taloon!

Äänestä

Sen toditaa Raamattu. Sen toisn rakentajat hylkäsivät, mutta on tullut kulmakiveksi.
On paras ja ainut lääke kummitteluihin.

Äänestä
  • Ihmiset saa uskoo ihan mihin vaan,mutta en usko et siihen mitkään kivet tai raamattu auta... siihen henkeen vaa yksinkertasesti pitää saada kontakti ja pyytää lähtee pois/valoon ja tää on aika monesti tehonnu... meedio vois auttaa saamaan kontaktin... jos asia häiritsee,,,

    Äänestä

Kummituksia voi tulla vaikka uuteenkin taloon, ja tosi hankaliakin, käyttävät asunnossa asuvien enerkiaa ja varsinkin sairaiden, joilla on heikko vastustuskyky. Yleensä ne on kuitenkin aika harmittomia, mutta kyllä on löytynyt tosi voimakkaitakin henkiä ja kaikki on lähteneet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mä vaan kirjoitti:

Hei,

kaveri muutti vanhaan rintamiestaloon, jossa tapahtuu välillä vähän levottomia. Esineitä liikutellaan paikasta toiseen, sulakkeet poksahtelee, valot välkkyy jne. Etsin kaverilleni tietoa poltergeististä jolta tuo minusta kuulostaa. Jostain luin että joku kivi voisi estää tuota ilmiötä, mutta nyt en enää löydä MIKÄ kivi se oli.

Olisiko täällä joku joka osaisi kertoa tuosta kiviasiasta enemmän?

KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu