Hämeenlinnan vankila

Mites siellä menee nykyään?? Joko vankilan johto on vaihdettu ja henkilökunta vaiennettu?
Hiljaista on, vai saammeko lukea vaikka Alipista uutta piakkoin.
3406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ainakin erään lääkäriksi itseään kutsuvan toimet ovat kiikarin alla, mutta eihän noitten pahimpien sadistien teot koskaan pääse suuren yleisön tietoon. Kerronpa kuitenkin muutamasta tapauksesta ja ns. lääkärin edesottamuksista. Nimittäin erään nuoren kauniin tytön elämän oli ja on pilannut hänen pedofiili-sukulainen. Jo ihan pienestä viisivuotiaasta häntä oli hyväksykäytetty seksuaalisesti aina 13-vuotiaaksi. Tyttö oli lähtenyt kotoa ja niinkuin melkein aina tällaisissa tapauksissa hakenut unhoitusta huumeista ja lääkkeistä ja sitä myötä tyttö-parka joutunut rikoksen tielle. Kerrottuaan hyväksikäytöstä ns.vankilan lääkärille tyttö oli saanut kuulla, että raiskaukset ja hyväksikäytöt olivat hänen omaa syytään. Selitykseksi tämä psykiatri oli maininnut nuoren naisen pukeutuvan liian paljastavasti, koska hänellä kuumana kesäpäivänä oli hiaton paita. Hieman julmalta varmaan kuulostaa ja nuoren naisen elämänhallinta taisi järkyttyä melkoisesti. Tuskin ainakaan parantavaa vaikutusta voisi kuvitella. Tällainen asiakas on sadistille otollinen uhri, koska ei hänen voimavaransa riitä tehdä asiasta ilmoitusta. Onneksi ja luojalle kiitos vuosien jälkeen tämän lääkärin toimia tarkkaillaan, mutta miten käy loppupelissä. Voittaako oikeus? Tapaus ei ole laatuaan yksittäinen ja muutamat samanmieliset henkilökuntaan kuuluvat ovat kannustaneet lääkäriä hänen sadistiseen käytökseensä. Yksi hänen suurista ihailijoistaan kuuluu jopa esimiesasemaan ja ns. vittuilee röyhkeästi uhri-raukoille. Mutta totuus ei pala tulessakkaan ja niin edelleen.

Äänestä
  • Ei ollut kaunista tietoa!

    Kyllä pitäs jonkun puuttua tohon toimintaan!

    Äänestä

Ihan kiitos vaan kysymyksestä kivasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Odottava äiti kirjoitti:

Mites siellä menee nykyään?? Joko vankilan johto on vaihdettu ja henkilökunta vaiennettu?
Hiljaista on, vai saammeko lukea vaikka Alipista uutta piakkoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu