Huoltoyhtiöt keski-uudenmaan alueella (Järvenpää)?

team-u

Onko kehuttavaa tai moitittavaa joistain huoltoyhtiöistä? (Esim. kapon huolto, reilax, pestok, daimex tai joku muu)

Haukkuja nykyisestä RTK palvelusta:
Olemme taloyhtiössä kilpailuttamassa huoltoyhtiön palvelut, koska nykyinen RTK palvelun hinta-laatutaso on huono. Ennen oli paikallinen huoltoyhtiö, joka sulautui RTK palveluun ja tästä alkoi kyllä huonompi taso, mutta hinta on vain noussut. Lumien auraus sujuu miten sattuu ja välillä ovat rikkoneet paikkojakin ja eivät poista lumia yleisten tilojen ovien edestä kuten roskiskatoksen ovelta tai varastojen ovilta. Eivät suorita kaikkia sopimukseen sisältyviä töitä, soitella saa perään eikä aina siltikään hoidu. Ainoa asia mikä taitaa olla sujunut oikein, on liputus.

Kun näistä puutteista ja huonosta työstä on reklamoitu ja tehty ylimääräinen katselmus RTK palvelun edustajan kanssa, ei muutosta parempaan tapahtunut, pikemmin huononi entisestään, meniköhän herne nenään. Noilla isoilla yhtiöillä taitaa olla ongelma, ettei pienemmät taloyhtiöt kiinnosta ja aivan yhdentekevää miten asiat hoituu. Ja vuodenvaihteessa RTK palvelu toimi taloyhtiötä kohtaan hyvän liiketoiminnan vastaisesti, joka katkaisi kamelin selän.

6

2542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reilaxiin kyllästyny

      En suosittele, sillä heillä on hyvin käsittämöttämät lumirajat (kannattaa lukea heidän omilta sivuilta) Tämän takia meidän piha oli suurta perunapeltoa kun satanut lumi tamppaantui epätasaisesti. Puhdistelee noita rappujen edustoja ihan ok:sta kaikki muu sitten unohtuukin. Ovat kyllä halukkaita tekemään noita tuntivelotteisia töitä, yllättäen.

    • Rosvoveirahat

      Huoltohommiin mennään nykyään kun luullaan ettei tarvitse mitään osata. Talosyke kaikista pahin. Eivät auraa, liputa,kerää pihoilta roskia yms. Eivät tee mitään.
      Pestokki menettelee mutta sekin nykyään iso ketju ja ... ei hyvä

      • Jaahas111

        Ei taida olla ongelma siinä ettei osattaisi menee vaan osaavat kaverit mielummin PKS kun palkkataso korkeampi...


    • HaravaEle

      Mitä huoltoyhtiötä suosittelette käytettävän Järvenpäässä?

    • Anonyymi

      Ei ole tilanne tuosta muuttunut. Kolmea ollaan kokeiltu. Yhtä huonoja kaikki. Oltaisiin valmiita maksamaan enempi jos saataisiin palvelua.
      Mikä on että kiinteistöhuolto ei kiinnosta?

      Saman liksan saa kai makaamalla sohvalla.

      • Anonyymi

        Tässä vähän faktaa ja mietittävää näistä kiinteistöhuolto yhtiöistä. Ajatellaan asiaa näin, että kyseessä olisi vaikka 10 vuotta vanha kerrostalo 4 rapulla ja noin 60 huoneistolla. Ja sanotaan että sopimukseen ei kuulu tässä tapauksessa porrassiivous. (Jätän sen ulkopuolella koska monessa voi olla siivous eri yhtiön hoidossa) Mutta kiinteistöhuollolle kohteessa kuuluu perus työt. Eli nurmikko, lehti, lumi, hiekanpoisto + siihen roskisten tyhjennys jos pihalla on, ja piha alueiden siisteys, leikkialueiden ja yleisten tilojen tarkastus huolto ja valvonta + pienet huolto työt. Ja nyt se tärkein, tälläisen kohteen sopimushinta voi olla jopa vain 2500 - 3500 e/kk. (monessa kohteessa pienemmissä jopa vain 800 - 1500 e/kk Mutta ajatelkaa asiaa näin, kiinteistöhoitajan palkka, työkoneiden kulut, eli traktori lumenauraukseen, työ välineet, auto millä huolto kulkee kohteeseen, lomitus ja sairaus tuuraaja yms kulut vakuutukset, toimipiste vuokrat yms yms. Nii miettikääpä monta tuon kokoista ja hintaista yhtiötä pitää yhdellä kiinteistönhoitajalla olla jotta se kattaa kiinteistöhoito yritykselle edes +/- 0 kulut, tai saisi edes voittoa. Ainoa tapa tuottaa edes vähän voittoa on saada myytyä taloyhtiöille lisä keikkaa joka ei kuulu kiinteään huolto sopimukseen, eli laskutettavaa erillistyötä. Sillä teidän 1 kiinteistönhoitajalla on helposti 10 - 20 kohdetta hoidossa, hän ei todellakaan yleensä kerkiä aina joka paikkaan ensimmäisenä. Varsinkaan talvikaudella kun hänelle saattaa vielä noiden kohteiden lisäksi kuulua muitakin aurauskohteita kun oman alueen. Ja huoltomies on nykyään enemmän tarkistaja, ja tilaaja. Nyky lakien mukaan kun pitää putkitöihin olla eri lupia, sähkötöihin eri lupia yms. Nykyään maailman lupaviidakossa se huoltomies ei vaan juuri saa tehdä ihmeitä. Sitten tilataan alihankkijoilta se palvelu tarvittaessa. Se että jos joku 5 - 10 vuotta vanha rivitaloyhtiö missä on noin 20 - 25 huoneistoa on valmis maksamaan vaikka 5000 - 8000 e/kk saattaa saada jo erillaista palvelua koska silloin voidaa kohdentaa niin että kyseisen kohteen kiinteistöhoitajalla on vähemmän paikkoja kun tuo yksi kohde pystyy tuottamaan enemmän ja siihen voidaan sillon keskittää enemmän. Tälläisiä kohteita on. Ja sitten muistakaa että huoltomies joutuu paljon pyytää lupia isännöitsijältä saako työn teettää, ja näiden vastaukset voi joskus venyä. Siis tutustukaa aiheeseen, ennen kuin pohditte mikä on hyvä, mikä huono ja paljon pystytte laittamaan rahaa. Ja ymmärtäkää se jo sopimusta tehdessä että esim piharoskiksen tyhjennys voi kuulua sopimukseen vain 1 kerran viikossa, joissakin jopa joka toinen viikko. Ja tutustukaa ja käykää läpi onko heillä käsilumityöntekijöitä vai tekeekö kohteen huoltomies sen aurauksien hiekotuksien jälkeen 2-3 päivää sateiden jälkeen. On paljon asioita mitä kannattaa miettiä ja tutustua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3195
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1244
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      876
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      838
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe