hiivatulehdus, haavaumat?

hei. pikainen kysymys asiasta tietäville: kuuluuko hiivasienitulehdukseen mahdollisesti pienet haavaumat alapään limakalvoilla? häpyuhuulet todella punaiset, turvonneet ja ärtyneet. olen käyttänyt canesten kombi- voidetta häpyhuulille helpottaakseni sietämätöntä kirvelyä, mutta en ole voinut käyttää emätinpuikkoa koska menkat menossa..
36331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moi,
Mulla ainakin on mennyt hiivatulehduksen yhteydessä iho haavaumille. Lääkärin mukaan se on ihan normaalia. Kuulostaa muutenkin ihan hiivalta, ikävä vaiva, mut toivottavasti lähtee canestenilla ohi. Haavaumia voi voidella myös Bepanthen-voiteella (sillä, mikä sopii limakalvoille). Häpyhuulille voi käyttää kosteutukseen myös esim ceridal-öljyä ja ceralan plus -voidetta. Mulle ainakin ollut noista apua.

Äänestä

Ota lacto 7 maitohappobakteeria pari-kolme päivää, ohjeen mukaan.
Saat takuuvarmasti koko hiivan pois:)
Kannattaa käyttää jatkossakin aina, kun tuntuu että hiiva koittaa iskeä:)

Äänestä

Olen hoitanut kutinaa jo vuosia normaalilla perusvoiteella esim. Novalan, Bepanhtenia en käyttäisi, koska se on liian rasvaista ja tukahduttaa limakalvon. Hiiva ei aina ole hiivaa eli kaikki kutina ei johdu hiivasta, voi olla normaalia kuivumistakin, joten hiivalääkkeet (Canesten yms.) voivat vain pahentaa tilannetta. Limakalvoja voi hoitaa myös säännöllisellä Lactal-hoidolla eli joka toinen päivä Lactal-puikko illalla emättimeen. Ja ruokavalioon maitohappobakteerit, hiivat ja sokerit pois.

Jos oireet jatkuu, lääkäriltä Diflucan-reseptillä pilleri kerta-annoksena, minulla menee 1/3kk ja elän melkein hiivatonta elämää.

Alusvaatteissa kannattaa suosia vain puuvillaa, koska se antaa ihon hengittää, seksikkäät pitsit ovat vain viihdykkeitä eivät normaalikäyttöön. Myös pikkuhoususuojat ja siteet ovat myrkkyä limakalvolle eli ns. vanhanaikaiset siteet kehiin (Vuokkoset) ja pois kaikki muovi. Useammat pikkuhousut laukkuun ja vaihto pitkin päivää, iho hengittää ja voi paljon paremmin. Yöllä nukun aina ilman housuja, jotta limakalvot voi hengitellä rauhassa, joku suositteli kesällä myös päivät ilman housuja, mutta se tuntuu aika kornilta.

Ja mies on hoidettava myös, miehelle saippuapesua ja hiivavoidetta, jos naisella kutisee. Diflucan kannattaa ottaa myös, jos nainenkin käyttää. Pöpöt elää poimuissa kummallakin.

Jos harrastat irtosuhteita, muista, että toisten naisten pöpöt kulkee miesten mukana, joten kortsut on ehdottomia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tackförhjälp kirjoitti:

hei. pikainen kysymys asiasta tietäville: kuuluuko hiivasienitulehdukseen mahdollisesti pienet haavaumat alapään limakalvoilla? häpyuhuulet todella punaiset, turvonneet ja ärtyneet. olen käyttänyt canesten kombi- voidetta häpyhuulille helpottaakseni sietämätöntä kirvelyä, mutta en ole voinut käyttää emätinpuikkoa koska menkat menossa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu