Tarvitsen ideoita kauhunovelliini?

Kaikki kelpaa. :) Kiitos!
4264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sekalaista mietintää:

Keksi kiinnostava juoni, joka kantaa novellin alusta loppuun. Pitäydy idean ja tunnelman kannalta oleellisissa asioissa; muista asioista ei kannata edes kertoa. Aloita novelli juonen keskeltä tai alkupäästä, ei koskaa aivan alusta. Kasvata kerronnan intensiteettiä, kunnes jännitys saavuttaa huipennuksen novellin lopussa. Älä päästä tunnelmaa lässähtämään kesken kerronnan, sillä kauhu toimii ainoastaan jos saat lukijan tuntemaan ja pelkäämään. Novellin alussa anna odotuksen ja vinksahtaneisuuden kauhun näkyä kertomuksessa kaikesta mahdollisesta; novellin edetessä vaihda odottava tuntemus pelkoon ja kauhuun. Käytä intensiivistä ja epävarmaa minäkertojaa kaikkitietävän objektiivisen kertojan sijasta. Saat silloin syvemmän immersion lukijan ja päähenkilön välille, milloin lukija tuntee todellista pelkoa ja kauhua protagonistin puolesta. Älä paljasta kaikkia asioita vaan jätä paljon oleellista kertomatta ja lukijan pohdittavaksi. Keskity pelon ja kauhun lisäksi odotuksen, rauhattomuuden sekä omituisuisten tai häiritsevien yksityiskohtien kuvailuun. Jos pelonlähteenä on jokin olento tai ihminen, älä käytä tekstissä 'olento' tai 'hirviö' sanoja (Karmaiseva olento ryntäsi kimppuuni.) vaan kuvaile pelkästään olennon ruumiinosien toimintoja (Karmaisevat kädet kurkottelivat kaulaani.) Saat kuvailusta paljon intiivisemmän ja pelottavamman.

Lopuksi sanoisin, että lukijoista on pelottavaa tietää pelonlähde vasta viime hetkellä. Mutta sitäkin pelottavampaa on lukea sellaista kauhukertomusta, jossa lukija joutuu jatkuvasti odottamaan, että jokin karmaiseva syöksyy kimppuun tai että jotakin pelottavaa tapahtuu hetkellä millä hyvänsä, mutta mitään ei lopulta tapahdukaan. Annetaan jatkuvasti olettaa, että autiossa ja kammottavassa röttelötalossa ON jotakin odottavaa ja karmaisevaa, vaikka koskaan ei selviä mitä se jokin on. Tällainen kerronta on vaativa toteuttaa, sillä se voi helposti lässähtää lukijan arvatessa, että mitään ei lopulta tapahdukaan tai että kertomus kaatuu logiikan pettäessä. Onnistuessaan tällainen odotuksen täytteinen kauhutarina on todella pelottava.

Äänestä
  • en ole aloittaja, mutta parempaa neuvoa kirjoittamiseen kuin tuo edellinen viesti, ei voisi saada.KIITOS

    Äänestä

  • kotikirjailija kirjoitti:

    en ole aloittaja, mutta parempaa neuvoa kirjoittamiseen kuin tuo edellinen viesti, ei voisi saada.KIITOS

    Lyhyesti: voimakas eläytyminen median sisältöön.

    Immersio on voimakas psykologinen eläytyminen ja median käyttäjän tunne siitä, että hän sulautuu mediaan ja "uppoaa" virtuaaliseen mediamaailmaan. (www.mediaopas.com)

    Protagonisti on draaman tai kertomuksen päähenkilö. (wikipedia)

    Äänestä

kertoo kirjailijasta joka ei keksi ideoita. antikvariaatista löytää epäilyttävän vanhan kirjan jossa on ohjeet paholaisen kutsumiseen. sitä käyttämällä kirjailija tekee sopimuksen saatanan kanssa ja saa loistavat kirjalliset lahjat. tulee rikkaaksi ja suosituksi, mutta sitten takaisinmaksun aika koittaa.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moumiu kirjoitti:

Kaikki kelpaa. :) Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu