Lapsipossut

Mielestäni kaikkein ikävimmät ilmiöt ns. ylilihavuuskentässä ovat 5-12 -vuotiaat lapset, jotka ovat jo siinä iässä varsinaisia pikkuPuttepossuja. Sellaisia näkee aina joskus liikkuessaan.

Tämä menee tietenkin yksinomaan vanhempien piikkiin, koska antavat lapsen paisua luonnottomiin mittoihin. Lapsi saa varmasti pilkkaa koulussa ym. hankaluuksia.

Millaiset vanhemmat antavat lapsensa turvota aivan liikaa?
5917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hemmottelevat lasta makeilla herkuilla tai hamppariaterioilla..laiskuus ja mukavuudenhalu...

Piittaamatonta paisuttaa muksu jota sit kiusataan taatusti!Ja tulevaisuuden kannalta...lapsesta asti ajatus:pitäis laihduttaa...

Ai niin,nykymuksut ei liiku...tietsikan tai tv:n äärellä liian paljon.

Äänestä

On nuo nähty, sukulaisten "pikkupallerot".

Ja marketissa pallerot vinkuu 6 litraa kokista, irtokarkkia ja uutta pleikkapeliä. Vanhemmat maksaa kun eivät jaksa tapella vastaaan.

Aikaisemmin normaaliin perheautoon mahtui ihan hyvin 5 henkeä. Nyt 5 henkinen perhe ostaa 7 hengen tila-auton kun palleroita ei mahdu takapenkille kuin 2 rinnakkain.

Äänestä
  • Eivät laiskuuttaan viitsi taistella muksujensa oikuttelua vastaan.

    Kai se on sitten kiva kun muksu itkee...koska koulussa tai pihalla haukutaan...

    Äänestä

"Komean miehen" ketjuun...oikeassa olette.Nykyään kun niin paljon hellitellään pieniäkin epämukavuuksia namuilla,sipseillä ja limpparilla.Siitä tulee jo valtava lisäainekuorma,kaloreista puhumattakaan.Kun jo kouluissa on "pakko" tarjota karkkia toisille,jos on syntymäpäivä.
Sitten ihmetellään,kun lapset lihovat.Ja kyllä minäkin olen sitä mieltä,että meidän vanhempien tehtävä on katsoa,millaisia määriä tällaista roskaruokaa lapsen suuhun menee.En nyt halua tuomita ketään,omilla tytöilläni vaan on on tiukkis-linja,vaikka he ihan hoikkia ovatkin.Lapset eivät tee näitten namujen ym. herkkujen sisältämillä antimilla mitään.

Äänestä

Laiskat, välinpitämättömät ja vanhemmat, joilla on vääristynyt vanhempi -käsite! "Rakastan lapseni hengiltä!" Eli syötän hyvää, juotan hyvää, aina, joka pyyntöön...Itsekkin vanhemmat ovat oikein mukavuudenhaluisia soffaperunoita ja harratuksena tölsää ja videopelejä, videoita yömyöhään ja liikunta on täysi NOLLA. Lähisuvussa just tämmönen tapaus. Pikku Putet alkoivat lihoa lihomistaan. Nyt painoindeksit molemmilla n. 48 !! Tiedän sattumalta. T: Normaalipainoinen ko. lasten täti! Itsellä normaalipainoiset lapset ja lastenlapset !!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äimän käki kirjoitti:

Mielestäni kaikkein ikävimmät ilmiöt ns. ylilihavuuskentässä ovat 5-12 -vuotiaat lapset, jotka ovat jo siinä iässä varsinaisia pikkuPuttepossuja. Sellaisia näkee aina joskus liikkuessaan.

Tämä menee tietenkin yksinomaan vanhempien piikkiin, koska antavat lapsen paisua luonnottomiin mittoihin. Lapsi saa varmasti pilkkaa koulussa ym. hankaluuksia.

Millaiset vanhemmat antavat lapsensa turvota aivan liikaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu