Ostolistalla nyt upouusi Accord 2,0 business back-varustein. Valinnassa ennen syksyä vain kaksi väriä, kirkkaan peruspunainen (milano red) tai sitten metallinsininen (ns keskisininen, "arctic blue" metalliväri).
Kumman ottaisitte? Itse hamuaisin eniten kirkasta metallihopeaa, vaan menisi syksyyn ja väliraha noin 1600 e suurempi. Itse olen miettinyt punaista, onhan auto hiukan sporttisen oloinen, vaan toisaalta metalliväri lienee hyvälläkin hoidolla kestävämpi?
Valinnan vaikeus! Kertokaapa mielipiteenne, kiitos!
Kumman ottaisitte? Itse hamuaisin eniten kirkasta metallihopeaa, vaan menisi syksyyn ja väliraha noin 1600 e suurempi. Itse olen miettinyt punaista, onhan auto hiukan sporttisen oloinen, vaan toisaalta metalliväri lienee hyvälläkin hoidolla kestävämpi?
Valinnan vaikeus! Kertokaapa mielipiteenne, kiitos!
Vastaukset 17
Vanhimmat
Metalliväri, etekin tumma, on viheliäinen autossa, pienikin hankauma peilaa heti ja paikkamaalaus on hankalaa. Perusväri, mieluummin valkoinen on paras.
"Perusväri, mieluummin valkoinen on paras."
Ei ole Accordin värilistoilla ja ei kai kukaan hullu valkoista ottaisi!?
Metalliväri hieno jos vaan jaksaa vahata autonsa joskus kunnolla.
Höpöpö, valkoinen on huolettomin autoväri ja sopii kaikkiin merkkeihin, sanon minä kolmen valkosien ja yhden tumamnsinisen metallin kokemuksella. Mielipiteitähän nämä kaikki ovat, mutta ylläpidosta voi esittää objektiivisiakin totuuksia.
Mutta tässä mielipiteitä.
1. Hopea
Tuo auton muodot hienosti esille, huono puoli että hopeita autoja paljon liikkeellä
2. Musta
Tyly valinta, itselläni tämä kun musta piti saada
3. Grafiitti
Erittäin hieno, varsinkin jos hankkii vanteet 17" EP-R5 lisävarusteena
4. Punainen
Sopii hyvin uuteen Accordiin
Kannattaa odottaa syksyyn, koska silloin Accord sport mallissa on jo vakionopeuden säädin vakiona ja sen ohjaus nappulat on ratissa sen oikeanpuoleisen alumiinilätkän paikalla.
Joten malta odottaa muutaman kuukausi niin saat myös haluamasi värisenä ja ota Ehdottomasti automaattivaihteisena.
itselläni siis 2.0 sport automaatti farkku ja värinä se indigo sininen..mustan olisin ottanut mutta viime syksynä olisi kestänyt liian kauan.
tuo tumma sininen on ihan okei,ei ihmeellinen.
mistä tieto ja onko tosiaan niin että uusia varusteita tulossa vakioksi? mm. tuo cruise olisi ollut mukava mutta kun ei saannut. entä VSA?
muuten ja lisä kommenttina - automaatti ehdottomasti kannattaa ottaa! erittäin hyvä ja mielyttävä käytännössä, ainakin kun ajelee kaupungissa ja ruuhkissa.muutenkin loistava
"automaatti ehdottomasti kannattaa ottaa!"
Onhan se tietysti mukava, vaan 2500€ on aika paljon rahaa. Ja totuus on kuitenkin että uudessa Accordissa on loistava manuaalilaatikko! Joten päätyisin automaagiin vain jos joutuisin joka päivä ajelemaan ruuhkissa. On olemassa autoja, joita en missään nimessä ottaisi muulla kuin automaagilla (bmw 5-sarja ja mese E-sarja etc.) mutta Honda Accord on eri asia.
Ai niin threadissa oli kyse väreistä: Musta on paras!
>mistä tieto ja onko tosiaan niin että uusia varusteita tulossa vakioksi? mm. tuo cruise olisi ollut mukava mutta kun ei saannut. entä VSA?<
-Tieto on Vehon Hondien myyjiltä.
Vakionopeuden säädin tulee vakiona syksyllä accord 2.0 sport tyyppiin ei muihin 2-litraisiin ei kuitenkaan tule VSA:ta.
Aivan samaa mieltä automaattivaihteistosta, kannattaa tosiaan ostaa Accord automaattivaihteisena vaikka se hieman enemmän maksaankin kun ostaa automaatin niin takuulla ei sen jälkeen manuaalivaihteista osta enää ikinä.
>tuo cruise olisi ollut mukava mutta kun ei saannut. entä VSA?<
-Sinun kannattaa laitattaa vakionopeuden säädin vehossa se tulee jälkiasennuksena siihen vasemman viiksen alle uutena viiksenä ja toimii erinomaisen hyvin.
Osta samantien accord 2.4 automaattivaihteisena, jossa on 190hv kone, joka kuluttaa aivan saman kuin 2.0 kone ja 2.4:ssa on jumalattoman paljon paremmat varusteet vakiona, mm. ajonvakaus/luistonesto järjestelmä,xenon valot,radio/cd soitin jonne voit laittaa 6kpl cd levyjä siihen samaan reikään, sähkö säätöinen kuljettajan istuin,vakionopeuden säädin,yms.
vaikka E500 mese. Kai se nyt joku limitti budjetissakin on...
Accordiin ei mielestäni oikein punainen väri sovi. Myöskin ko. auton urheilullisuudesta olen vähän eri mieltä. Jos et halua maksaa tyhjästä eli metallijauhosta kuultavan maalin seassa, ota musta tai valkoinen. Mustana uusi Accord on kohtalaisen tyylikäs, valkoisena en ole nähnyt, mutta esim. Alfa 156 ja Mazda 6, joita uusi Accord aika pitkälti plagioi, ovat ihan näyttäviä valkoisena.
Metallinhohtoväreissä on valinnanvaraa enemmän, mutta 600 euroa se maksaa lisää. Kannattaa harkita, kannattaako maksaa. Joissain autoissa lisähinta on yli 1000 e. Sitä en maksaisi.
Jaa, mutta saako sitä Accordia valkoisena?
Tarjolla vain 9 väriä, katso vaikka tuolta:
http://www.honda.fi/models/default.asp
Ihme kyllä; uusimpaan Acordiin käy erittäin hyvin kirkas peruspunainen väri! Se on muodoiltaan menevä, ja mukava kontrasti tulee kromilistoista ja ovenkahvoista, ja jos vielä kirkashopeiset 16 alut kuten business packissa niin nam!
Ei nykypunainen enää kovasti haalistu, pinnassa lakkakerros myös. Ja muutama vahaus kestovahalla (Autoglym)vuodessa ja käsinpesu niin kiiltää!
Punainen on tosiaan yllättävän maukas uuteen Accordiin. Mutta silti hopea on paras, koska se "häivyttää" etugrillin listat jotka eivät näytä hyvältä tummansävyisessä autossa.
Punaisena oli kyllä komea,mut sain nopeampaa käsiini harmaan...ja on makia :)
Passaa sillä naisen ajella...
Se on aivan sama minkävärinen Honda on uutena. Parin vuoden päästä se muuttuu ruskeaksi. Se on luonnonlaki.