Hei,
Ajattelin kysellä kun kuulin parin ihmisen tekevän talossaan niin että kahen viikon lomareissun takia laskevat kaukolämmityksessä olevan omakotitalonsa lämpötilan 14 asteeseen säästämisen vuoksi! Olin ihan huuli pyöreenä kun kuulin tosta. Mitä ihmeen säästöö tolla saa vuodessa jos kerta vain kahen viikon ajan lämmöt on noin alhaalla? Luulisi olevan enemmän haittaa kuin hyötyä. Eikö se 'säästö' mene siinä sitten kun reissulta tullessa säätäävät lämpötilan takasi normaaliin?
Ei käy minun järkeen nyt tollane. Kertokaa te viisaammat minulle onko tossa kovakin säästö sitten.
Kaukolämpö ja säästäminen?
4
1509
Vastaukset
- säästäminen---
Totta, eihän silllä juuri mitään säästä. Usein on tärkeämpää säästää, kuin se että onko sillä jotain merkitystä.
Mutta mitä haittaa siitä voisi olla että laskee asumattoman talon lämmön neljääntoista pariksi viikoksi?- Mikie-
Kyse on vanhasta rintamamiestalosta eikä ole rakenteita remontoitu että kärsiskö tollasesta nopeesta lämpötilamuutoksista rakenteet sitten. Esim. nyt tällasilla pakkasilla kun miettii vesiputkia jne..
minä olen pudottanut käyttämättömät huonetilat 8...12 asteeseen. Energiansäästö on selvästi pienempi kuin terästehtaan vuosikulutus, mutta säästänpä silti :-)
huonelämpötilan yksi aste vuositasolla säästää viisi prosenttia, tuossa esimerkissä on noin kahdeksan asteen pudotus ehkä viidestoistaosalla lämmityskautta ... jotain siitäkin kertyy
"pienistä puroista ..." jne. Saisipa jokaisen suomalaisen talouden säästämään edes vähän- Ja paha sellainen
Eihän tuolla mitään taloudellista merkitystä ole, mutta saa säästettyä.
Tuossa juuri 5 päivää sitten tuli kaverini vanhemmat kuukauden mittaiselta lomalta takaisin. Olivat tiputtaneet lämmön 10 asteeseen. Kodinhoitohuoneessa putki halki.
Kyllä tuossa varmaan säästi ainakin 20ekiä. Ei mikään pikku säästö. Onneksi kuulemma vakuutus korvasi. Omavastuusta kun vähentää tuon 20 ekiä, niin ei oikeasti maksanut putkirikko mitään.
Pienistä puroista... Saisipa jokainen uusittua putkensa yhtä halvalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1594989Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203601Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1603401Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382897Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1042655Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie272054Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191895Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101745Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1541505Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111502