Kaukolämpö ja säästäminen?

Mikie-

Hei,
Ajattelin kysellä kun kuulin parin ihmisen tekevän talossaan niin että kahen viikon lomareissun takia laskevat kaukolämmityksessä olevan omakotitalonsa lämpötilan 14 asteeseen säästämisen vuoksi! Olin ihan huuli pyöreenä kun kuulin tosta. Mitä ihmeen säästöö tolla saa vuodessa jos kerta vain kahen viikon ajan lämmöt on noin alhaalla? Luulisi olevan enemmän haittaa kuin hyötyä. Eikö se 'säästö' mene siinä sitten kun reissulta tullessa säätäävät lämpötilan takasi normaaliin?
Ei käy minun järkeen nyt tollane. Kertokaa te viisaammat minulle onko tossa kovakin säästö sitten.

4

1532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säästäminen---

      Totta, eihän silllä juuri mitään säästä. Usein on tärkeämpää säästää, kuin se että onko sillä jotain merkitystä.

      Mutta mitä haittaa siitä voisi olla että laskee asumattoman talon lämmön neljääntoista pariksi viikoksi?

      • Mikie-

        Kyse on vanhasta rintamamiestalosta eikä ole rakenteita remontoitu että kärsiskö tollasesta nopeesta lämpötilamuutoksista rakenteet sitten. Esim. nyt tällasilla pakkasilla kun miettii vesiputkia jne..


    • minä olen pudottanut käyttämättömät huonetilat 8...12 asteeseen. Energiansäästö on selvästi pienempi kuin terästehtaan vuosikulutus, mutta säästänpä silti :-)

      huonelämpötilan yksi aste vuositasolla säästää viisi prosenttia, tuossa esimerkissä on noin kahdeksan asteen pudotus ehkä viidestoistaosalla lämmityskautta ... jotain siitäkin kertyy

      "pienistä puroista ..." jne. Saisipa jokaisen suomalaisen talouden säästämään edes vähän

      • Ja paha sellainen

        Eihän tuolla mitään taloudellista merkitystä ole, mutta saa säästettyä.

        Tuossa juuri 5 päivää sitten tuli kaverini vanhemmat kuukauden mittaiselta lomalta takaisin. Olivat tiputtaneet lämmön 10 asteeseen. Kodinhoitohuoneessa putki halki.

        Kyllä tuossa varmaan säästi ainakin 20ekiä. Ei mikään pikku säästö. Onneksi kuulemma vakuutus korvasi. Omavastuusta kun vähentää tuon 20 ekiä, niin ei oikeasti maksanut putkirikko mitään.

        Pienistä puroista... Saisipa jokainen uusittua putkensa yhtä halvalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      202
      2133
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1178
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      22
      824
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      741
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      567
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      532
    Aihe