Mikä on erityisopettaja?

Opeko?

Hei, olen 13-v tyttö, ja minua kiinnostaisi alkaa ehkä opettajaksi aikuisena. Olen hyvä koulussa, mutta enkku on minun lempi-aineeni. Olen miettinyt, että mitä eroa on luokanopettajalla, aineenopettajalla (sanotaanko esim. enkun opea sellaiseksi! LOL!) ja erityisopettajalla? Varsinkin tuo erityisopettaja on sellainen, jota en oikein ymmärrä, että mitä hänen ammattiin kuuluu. Miksi hän on ERITYISopettaja? Mitä se tarkoittaa? Entä kauanko opettajan koulutus kestää, onko noissa jotain eroja, että esim. luokanopettajalla olisi lyhyempi? Kuinka monta vuotta siis? Yritin googlettaa, mutta siellä puhutaan vain jostain opintopisteistä, enkä ymmärrä mitä ne tarkoittavat. Tahtoisin tietää montako vuotta menee koulutukseen.

Kiitos vastauksista jo etukäteen. :-)

4

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rääppis

      Luokanopettaja opettaa pääasiassa yhtä luokkaa ja sille useita oppiaineita. Enkunope taas on aineenopettaja, eli opettaa vain yhtä tai muutamaa oppiainetta usealle eri luokalle. Erityisopettaja opettaa oppilaita, joilla on oppimisvaikeuksia. Erityisluokaopettaja opettaa luokkaa, jossa on oppilaita, joilla on oppimisvaikeuksia, jokin vamma (esim. kehitys-, liikunta, näkö- tai kuulovamma) tai vaikka haastava käytös.

      Kaikki ovat yliopiston käyneitä maistereita ja koulutus on yhtä pitkä (n. 5-6 v.). Suurin osa erityisopettajista on ensin opiskellut luokanopettajaksi tai aineenopettajaksi ja sitten lisäksi vielä erityisopettajaksi.

      • Opeko?

        Kiitti tosi paljon vastauksestasi, tuo selkiyttikin paljon. Entä jos ensin opiskelee esim. luokanopeksi, ja sitten sen jälkeen vielä erityisopeksi, niin kauanko silloin koulutus kestää? Ei kai ainakaan toista viittä vuotta tarvi opiskella? Musta taitaa kyllä tulla enkunope! :D Mutta toi erityisope kuulostaa myös hienolta.


    • opex

      luokanopeksi kouluttautuminen kestää selvästi lyhyemmän ajan kuin aineenopeksi. Aineenopet opiskelevat keskimäärin 7 vuotta. Luokanopekoulutus on koulumaisemmin järjestetty ja lisäksi (anteeksi nyt vaan) akateemisella tasolla helpompi.

      • Opeko?

        Kiitti sinulle myös tosi paljon vastauksestasi! :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      3009
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1147
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1122
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      51
      1015
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      31
      974
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      858
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      837
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Oletko älykkäämpi kuin kaivattusi

      Pitääkö kaivattusi sinua älykkäämpänä teistä? Mitä luulet?
      Ikävä
      71
      770
    Aihe