Onko huuhaata (ilmainen horoskooppi)

Ottaa päähän kun kaikki horoskoopit joko maksaa ihan törkäesti tai sitten on täyttä iltalehti tasoa. Törmäsin googlessa tällaiseen: http://www.ilmainenhoroskooppi.com/

onko Jollain kokemuksia eli onko ihan humppaa vai järkeviä horoskooppeja?? 17vuoden kokemus kuulemma mutta ei sekään aina kaikkea kerro.
2592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta on ehdotettu, että tulee lukea aurinkomerkkinsä, nousumerkkinsä sekä kuumerkkinsä horoskoopit saadakseen paremman kuvan tilanteesta.
Luonnollisesti horoskoopit palvelevat ainoastaan niiden kirjoittajia antamalle heille leipää ja särvintä.
Paremman tulkinnan saa lukemalla omat transiittinsa esimerkiksi Astro.fi sivulta.
Transiitit voi opetella.
Yksi hyvä tapa tietää, mitä päivissään tapahtuu on tilata astrologilta esimerkiksi vuoden transiittitulkinnat. Rahan saa takaisin hyötynä huolehtomuudessa, ei tarvitse lukea muuta.

Äänestä

Tietenkin tuo "tarjous" on huuhaata.

Sinuna en tuhlaisi aikaa moiseen roskaan josta vielä rekisteriselosteessakin mainitaan että lähettäessäsi osoitteen, sinä sallit suoramarkkinoinnin!

"Rekisterin käyttötarkoitus
Rekisteriä käytetään viikoittaisen horoskoopin toimittamiseen asiakkaille, suoramarkkinointiin sekä asiakassuhteiden hoitamiseen kuten etämyyntiin, tilastointiin sekä markkinoinnin kohdentamiseen."

Eli he haluavat sinulta ainoastaan tiedot että saisivat lain mukaan lähettää sinulle kaikenlaista roskaa, koska muutoin spämmääminen on tässä maassa laitonta.


Ja sitten toinen asia.

Horoskoopin laatiminen ei ole mikään lyhytaikainen homma eikä se perustu pelkkään aurinkomerkkiin niinkuin tuossa, vaan henkilökohtaiseen syntymäaikaan ja paikkakuntaan (ja siksi tulkinta maksaa), joten on ihan turha kuvitellakaan että joku tarjoaisi sellaista työtä ilmaiseksi, pelkästään rahoitettuna muka jollain nettimainoksella.

Tämä mainos on ihan samaa kastia kuin nuo iltapäivälehtien horoskoopit ja saat saman "horoskoopin" joka kerta kun lähetät viestin.

Eiköhän tuo "Ulla Vainio" jolla on "17 vuoden kokemus" (mutta jolla ei ole edes nettisivuja tai mitään osoitteita missään) tiedä itsekin sen mitä jokaikinen ammattiastrologi muistaa aina toistaa, ettei päivälehtien aurinkohoroskoopit ole mitään muuta kuin sitä itseään, eli paskaa. Ne eivät siitä muutu yhtikäs miksikään vaikka sen tekisi kesätoimittaja, tai ammattiastrologi, koska ne eivät kerro sinusta.


Tässä tapauksessa teen poikkeuksen enkä ilmoita tuota aloitusmainosta heti poistettavaksi, koska toivon totisesti että tämä viesti luetaan eikä kukaan enää erehdy tuollaiseen huijaukseen ilmoittamaan yhteystietojaan jolla ei ole mitään tekemistä astrologian ja horoskooppien kanssa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tooFast2Love kirjoitti:

Ottaa päähän kun kaikki horoskoopit joko maksaa ihan törkäesti tai sitten on täyttä iltalehti tasoa. Törmäsin googlessa tällaiseen: http://www.ilmainenhoroskooppi.com/

onko Jollain kokemuksia eli onko ihan humppaa vai järkeviä horoskooppeja?? 17vuoden kokemus kuulemma mutta ei sekään aina kaikkea kerro.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu