Mercruiser levisi

Mikäköhän mahtoi tapahtua? Kesken normaalin ajon ilman varoitusta Mercruiser 2.5L kävi nykimään ja sammui. Pilssi oli täynnä veden ja öljynsekaista töhnää samoin öljynmittatikku oli vesi/öljy sekoitteinen. Voisiko olla kannentiiviste? Selviääkö tämmöisestä yleensä vain tivarin vaihdolla vai voiko olla muitakin vaurioita?
Kiitos tiedoista etukäteen.
95140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuulostaa kyllä hieman pahemmalta. Todennäköisesti on lohko tai kansi halki. Jos olisi tiiviste niin näkyisi pelkästään öljyn seassa vesi, ei olisi pilssiin asti päässyt...

Äänestä
  • "vain" pakosarja puhki. Vesi menee koneeseen ja pursuaa ulos mittatikun reijästä. tai huohottimesta? Ei välttämättä ole tehnyt muuta vahinkoa?

    Äänestä

  • olla kirjoitti:

    "vain" pakosarja puhki. Vesi menee koneeseen ja pursuaa ulos mittatikun reijästä. tai huohottimesta? Ei välttämättä ole tehnyt muuta vahinkoa?

    Pakosarjan vuoto on yksi koneelle vaarallisimmista vioista;jos vesi ei ole ehtinyt vuotaa öljyn sekaan,niin vähintään menee kiertokanki jos sylinteri ei satu olemaan ensimmäinen"sytyttävä" sylinteri.Itsellä on kerran mennyt kone sisältä silpuksi,mutta ääni ei ollut mikään dramaattinen paukahdus,vaan tuntui kuin olisi saanut köyden potkuriin.Joten ei muuta kuin kone auki ja katsomaan mitä voi vielä käyttää.

    Äänestä

  • olla kirjoitti:

    "vain" pakosarja puhki. Vesi menee koneeseen ja pursuaa ulos mittatikun reijästä. tai huohottimesta? Ei välttämättä ole tehnyt muuta vahinkoa?

    jos pakosarja menee puhki ja kone käy miten se vesi joutuu öljyn sekaan eiköös pakokaasut aja sen pakoputkeen? EI minun moottorissa ainakaan pakosarjassa ole minkäänlaista öljy kanavaa Minä ehdottaisin öljyn lauhduttimen vikaa silloin vesi menee öljyn sekaan.

    Äänestä

Oireet viittaa kyllä lauhduttimen vuotoon. Muuten ei oljyn sekaan pitäisi päästä vettä, jos ei nyt sitten ole koko lohko halki jostain, mutta sellainen kyllä edellyttäisi aika kovaa lämpenemistä. Pura nyt lauhdutin ensin. Ja tietenkin koneesta pitäis saada laakeriliuskoilta vesi pois. Öljyvesimoskat pois. Uusilla öljyillä voi vaikka pyöritellä konetta tartilla jos et sitten ota ylös ja johonkin penkkiin koekäyttöön koko konetta.

Äänestä
  • Mulle on kerrottu, että lauhdutin muuttaa höyryn nesteeksi. Tässä ei liene siitä kysymys.

    Äänestä

on kansi tai lohko.muita vaihtoehtoja ei ajon aikana tapahtuvalle kyseiselle tapahtumalle ole. mrc ja omc vm.85-89 alkaa olla merivesikoneena siinä iässä!

Äänestä

...entinen. Tutkiskelin vähän konetta niin öljypohja on kuin haulikolla läpi ammuttu. Jotain on ilmeisesti hajonnut kunnolla kun on silput tullut öljypohjan läpi. Samoin öljypohjan kiinnityskohdat lohkoon on monesta kohtaa revenneet irti. Taitaa olla tulossa uuden koneen hankinta. Hintaa näyttää olevan 3.0L uudelle koneelle tommoset 7000€ jotenka tämän kesän veneilyt näyttää jäävän väliin. Tietääkö muuten joku käykö -89 vuoden Alpha One vetolaite uuteen Merc 3.0L koneeseen vai pitääkö myös vetolaite uusia? Kiitos vastauksista.

Äänestä
  • Mikä vene sulla on,jos et korjauta niin myytkö veneesi? [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SixGear kirjoitti:

Mikäköhän mahtoi tapahtua? Kesken normaalin ajon ilman varoitusta Mercruiser 2.5L kävi nykimään ja sammui. Pilssi oli täynnä veden ja öljynsekaista töhnää samoin öljynmittatikku oli vesi/öljy sekoitteinen. Voisiko olla kannentiiviste? Selviääkö tämmöisestä yleensä vain tivarin vaihdolla vai voiko olla muitakin vaurioita?
Kiitos tiedoista etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu