Poliisille luettiin syyte taposta

poliisirikolliset

Helsinkiläiselle vanhemmalle konstaapelille on tänään luettu syytteet taposta ja ampuma-aserikoksesta. Syyttäjän mukaan poliisimies surmasi vapaa-ajallaan avovaimonsa viime heinäkuussa Rantasalmella.

Poliisimies on kiistänyt syytteet.

Tapahtumat sijoittuvat Rantasalmella olevalle kesämökille, jossa avovaimo oli tavalla tai toisella joutunut matalaan järveen. Nainen löytyi elottomana ja tapausta epäiltiin itsemurhaksi. Vasta useita viikkoja myöhemmin kuolinsyy muuttui ”epäselväksi” ja poliisimiestä alettiin epäillä naisen surmaamisesta.

49-vuotias poliisimies vastaa syytteisiin vangittuna. Uhri oli miestään huomattavasti vanhempi - noin seitsemänkymppinen.

Syyttäjä ja puolustus ovat eri mieltä lähes kaikista tapaukseen liittyvistä asioista. Etelä-Savon käräjäoikeus käsittelee syytteitä Mikkelin oikeustalolla useiden päivien ajan. Oikeus kuulee asiassa kymmeniä todistajia.

2

129

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venkula.

      saas nähdä?

    • pää poikki!

      poliisisioille kuolemantuomio on ainoa oikea rangaistus!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      139
      920
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      667
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      598
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      120
      590
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      542
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      63
      538
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      503
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      498
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      25
      472
    Aihe