Lauteiden MAALAAMINEN???!!!

mitämitä??

Olemme ostamassa rivitaloasuntoa, edelliset asukkaat ovat maalanneet saunan lauteet valkoisiksi, ei siis saunasuojalla tms. vaan maalilla(!?) Onko olemassa maalia, joka kestää sitä kuumuutta, vai hilseileekö pois? Kuulostaa kyllä oudolta, mennä nyt maalaamaan lauteet ja luulisi, että ovat polttavan kuumatkin?? Lauteet ovat vanhahkot (siinä varmaan maalaamisen syykin) vaikka muuten kylpyhuone & sauna on remontoitu.. Jos tällä(kin) pikkuvialla saisi vähän hintaa pois :)

8

3274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mk

      Mitä tekvät koska ei laudesuojaa ole ollut kuin muutaman vuoden ja tietääkseni puupinnalle käyvät maalit eiivät kestä kauan sasunassa. Kuumuutta kyllä kestävät mutta se saunan kosteus onkin se pahempi ongelma ja jos haluaa lautteet pysyvä n hyvä nä niin kannattaa jäyttä istuinsuojia saunassa ja ksitellä saunasuojalla kerran vuodessa.

    • Joku vaan

      Jos lauteet on maalattu myyntiä varten, voit sanoa vaikka että maalista lähtee Luoja ties mitä kaasuja kun se kuumenee. Voit myös kyseenalaistaa koko remontin laadun, kun tuollaisen mokan lauteissa tekivät.

      • lauteet uusiksi

        Sama laittaako kuparia lauteiden pintaan vai maalaako. Lopputulos on sama, p#rse palaa. Siksi huokoiset puulajit on suosittuja koska tiukempi puuaines polttaa.
        Jos kauppoja on hieromassa asunnosta missä lauteet on maalattu, tiedustelisin kuka on muut rempat tehnyt? On sen verran iso moka että miten kaikki muu on rakennettu?


    • SPU:ta seinään ;)

      vaikka Tikkurilan tekniseen neuvojaan...

      • venetervalla

        meillä on haapalautaa ja on huokoinen ja kevyt mutta ei liukas.


    • egt 4eg 34egt er geg

      Syy voi olla mikä tahansa, ehkä maalanneet siksi, että ovat käytäneet saunaa varastona tai jotain.

      Kysy siltä myyjältä, mistä kyse. Lauteitten vaihtaminen ei maksa juuri mitään asunnoista puhuen.

      • xx.de

        Meillä lauteet maalattiin Horna uuninluukkumaalilla, tuli hienot, eikä polta persuksia läheskään yhtä paljon kun 0,5mm kupari levy.


      • n1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      188
      1341
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1148
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      870
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      864
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      790
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      49
      753
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      53
      712
    8. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      47
      670
    Aihe