osaakos joku vastata?

kyselenvaan

Katse kiinnittyi mediassa tuohon arkkuun jossa ns. rauhanturvaajaa kuljetetaan!

Mistähän se on hankittu?

Lennätetäänkö arkut suomesta vai onko siellä jokin väline / varusvarasto?

Kuinka monta niitä arkkuja on jo hankittu ennakkoon varastoon?

Onko tämäkin asia ennakkoon kuuluva tarkka suunnitelma koulutuksessa ja hyvissä varusteissa, kun " kaikki mahdollinen otetaan operaatiossa huomioon"

4

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sole mikhä

      Jokaiselle tehtiin arkku valmiiksi säkylässä puutyöverstaassa iltapuhteina. Siellä otettiin kuvat hammaskalustosta tunnstamista varten, koska riskit olivat niin suuret.
      Kun ja jos Kosovosta selvisi hengissä, sai jokainen ostaa sen oman arkkunsa 50 eurolla ja mukaan sai intin kalasarit, pikeepaidat, sukat, bokserit ja sitten sellaiset helvetin hyvät Jelly -maiharit.
      Itse kotiouduin kosovosta Audilla Via-Baltikaa pitkin kännissä ajaen ja ruumisarkkuni oli kattotelineillä.
      Oli hyvä kun ei tarvionnut miettiä missä viinat kuljettaa, kun oli "suksiboxi" katolla. :)

      - Ei vaan siis kyllähän ne arkut tulee sen kuljetuskoneen mukana Suoemesta. Paikanpäällä' ukko arkkuun ja koneeseen, lipanveto ja soronoo.

      • kysyn vielä

        voipa se noin mennä....
        missäs se kaveri viruu ennen kun kone sen arkun kiidättää paikalle- onkos kylmiö uhreille yms. vai käytetäänkös paikallista kalmiota?


      • Natolainen
        kysyn vielä kirjoitti:

        voipa se noin mennä....
        missäs se kaveri viruu ennen kun kone sen arkun kiidättää paikalle- onkos kylmiö uhreille yms. vai käytetäänkös paikallista kalmiota?

        Eiköhän Natolla ole joku oma systeemi tässä asiassa.


      • Pastori oikeesti
        kysyn vielä kirjoitti:

        voipa se noin mennä....
        missäs se kaveri viruu ennen kun kone sen arkun kiidättää paikalle- onkos kylmiö uhreille yms. vai käytetäänkös paikallista kalmiota?

        No eipä taida kristityn fighterin ruumis muslimien kalmistoon kelvata. Kyllä siellä se ruumiskontti on mukana joka reissussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2155
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      336
      1358
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1315
    4. 157
      1198
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1021
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      958
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      909
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      878
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      819
    Aihe