Minulla kun on viisilapsinen perhe ja autonasentajan tuloillani yritän perhettäni elättää. Kerroit, että ruoka halpenee 40% jos tuista luovutaan. Kannatan suuresti ehdotustasi ruoan halpenemiseksi, mutta jos ruiskilon hinta on 5% leivänhinnasta, niin alentaaksesi leivänhintaa 40% sinun tulee ottaa viljelijoiden osuus pois kokonaan ja sitten vielä leipomon kaupan ja logistiikan osuudesta tuo loput 35%. Luuletko, että kukaan suostuu tähän!
Kysymys Arskalle,
K T Turkki
26403
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
ole hyvä vaan ,,,,
tuet?
Maataloustuen osuus on noin pari prosenttia. Teollisuustukien osalle jää siis noin 38% !!!
polla sekasin..
mutta aleniko ruuan hinta ja minkä takia TUETHAN ALENTAA RUUAN HINTAA EI NOSTA
usko sinua. Jos Jussi saa rukiistaan 20 senttiä kilolta ja tukea 10 senttiä kilolta, ei se edelleenkään ole kuin 7,5% siitä leivän hinnasta. Jos ruisleipä (700g) maksaa 3 euroa, siitä 40% on 1,20 euroa ja Jussin osuus tukineen on 23 senttiä, niin jää vielä 98 senttiä, mistä ne otat? Kun mäkin olen auton korjaajana huomannut, ettei enää suurien palkkakulujen takia kukaan korjauta autonsa osia, vaan laitetaan uutta osaa, koska se tulee halvemmaksi - joustaako palkat, vai mitkä!
Millai minä sitten pärjään kun ninulla on tapana jättää kaikki maahan. Olen poikamies
ruuasta joutuu tulevaisuudessa maksamaan täyden hinnan.
KEPUN PALKKAAMA
onko vaikee ymmärtää veronmaksaja makselee kolmeen kertaan ruokansa ensin kansallisina tukina ,sitten eu tukina ,kolmanneksi kaupan kassalla tajuuko vai onko vikaa tajus,,
arska ei sekaannu konnakerhoon ei ,,eikä tukipummi rinkiin,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
oletko joku huijari kun et meinaa ruokaasi maksaa
.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
mikä idiootti olet..
kertaan maksat, minulle riittää ihan hyvin kertamaksu:)
Mine ei maksa mitä minu ruoka
Ne maksa minu ruokalasku kaupunkin luukku siellä sosiaalitoimisto
tämä on hyvä maa asuu kun kaikki halpa ei maksa minule mitää
minu perhe myös tulosa tänne suomi kun täälä kaikki niin halpa
-
maajussi opettele nyt kunnon suomee, ei suakukaan usko, maajussi sossun luukulla kielinäyte kun rahaa pummitaan törkee rehupuntti,,,
40 hehtaarin alalta noin 60 tuhatta € maajusseille voittoo josta on jo vähennetty kulut, ja tuet siihen päälle jolla tuotos tuplaantuu,,,,
sähän kuulukkin tukipummirinkiin ei ne veroo maksele eikä sillon tukiakaan, pummille riittää kerta maksu kaupas, senkin se laittaa verovähennyksiin,,,
niin laskeeko kun raskaasti tuettu myyrään venäjälle MITÄÄÄÄ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PÖLJÄ PAHANEN!!!!!!!!!!!!!!!
minun puolesta ei mitään estettä somalien tulolle suomeen en ole rasisti nyt enkä tulevaisuures, arska vaan
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ostin vasta jauhoja erikoisvehnää 2kg pussin, oli hinta 82 senttiä !
kyläkaupassa vuokaleipä noin 4,5 e
miltä näyttää, kuka siitä saa enimmän, se viljantuottajako vai leipojat ?
palkkatasot alkaa oll asellaisia, ettei kohta kukaan teetä kellään mitään. olisko se palkkalainen se joka sen hinnan kohottaa.
te jotka maataloustuotajia kateilette, ette ymmärrä mitään koko asiasta.
siinä hommassa ei tuntipalkkoja lasketa.
sieltä kaupunkitöistä ei löydy yhään ihmistä, joka lypsää aamua iltaa sata lehmää, kaiken muun vaivan ohessa 7 päivää viikossa. ei auta onko juhla vai arki, sama homma aina.
miksei kukaan moiti kaljan hintaa, jota eikukaan kaipaa, mutt akannetaan kivitaloihin selkä notkolla ja sitten kaasuissa haukutaan ruoan tuottajaa.
Tuohon voisi vielä lisätä sen, että vehnäjauhojen hinta kaupassa ei ole sama kuin viljelijän saama hinta vehnäkilosta, joka on nykyisin 18 senttiä - rahti.
On tosiaan kummallista, että kaljan hinnasta ei kukaan valita, vaikka sitä kannetaan tolkuttomat määrät kaupasta, varsinkin kesäaikaan, taitaa joillakin olla kaljan osuus suurempi kuin ruokalaskun osuus.
Sitäkin valmistetaan maataloustuotteesta, ohrasta, jonka osuus kaljapullon hinnasta on pienempi kuin korkin hinta.
Omasta mielestäni kalja on kallista, vaikka käytän sitä vain alle 10 pulloa vuodessa.
Olen kyllä mallasohraa viljellyt.
Itse juon kunno olutta eli sakua.
http://www.saku.ee/eng