Viime kesänä oli unohtunut kesäloman aikaan maksaa sähkölasku, 50 €. Kyllä hämmästyin kun nyt helmikuussa tuli yhtiön puolesta perintätoimiston kautta muistutus asiasta. Siis 8 kuukauden päästä kömmähdyksestä. Ja suoraan perintäfirmalta. Onpa tökeröä suhtautumista asiakkaisiin. Kai me kaikki suuria huijaajia olemme! Hyvät ihmiset, en ikinä tule tekemään sopimusta tämän yrityksen kanssa. Toivottavasti et sinäkään. Kraft & Kultur, toimipaikka Vaasa.
Kraft & Kultur halpamaista pakkoperintää
HuhPuh
7792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tulevat nykyään monessa paikassa suoraan perintätoimistolta. Se tarkoittaa sitä, että ko. laskuttaja on siirtänyt maksujen valvonnan perintätoimistolle. Se alkuperäinen laskukin voi tulla perintätoimistosta mutta sähköfirman nimellä.
Laskutuksen ja valvonnan ulkoistaminen on usein yritykselle huomattavasti edullisempaa kuin oman henkilökunnan pitäminen.
Yritä nyt puhaltaa se herne nenästä ja ole mies!
En kyllä ymmärrä vaahtoamistasi. Et ole kahdeksaan kuukauteen maksanut laskuasi ja nyt vedät hernettä nenään kun perintätoimisto muistuttaa sinua asiasta. Ole onnellinen, että näin kauan olet voinut pitää sitä viisikymmppistä taskussasi. Moni firmaa laittaa perintätoimiston asialle paljon aikaisemmin.
Eli maksa laskusi kuin mies ja tee uusi sopimus. Muissa firmoissa et voi vedättää noin kauan.
Vaikka olen K&K-asiakas, herää kysymys, tuliko yhtään muistutusta (inhimillinen erehdys aina mahdollista maksajallakin)? Jos ei tullut, tapaus on aika ikävä. Tässä nyt on tietenkin vielä se puoli, että kuullaan vain yhtä osapuolta.
Kuvittele, että posti vie laskun väärään osoitteeseen, ja sen haltija ei vaivaudu palauttamaan sitä postiin. Minulle tulee noin kerran vuodessa.ihan väärien ihmisten postia, laskujakin, joskus oikeaan, joskus väärään osoitteeseen.. Viimeisen nimi oli niin hyvän näköinen, että mietin, voisiko posti etsiä sen oikean osoitteen ja kertoa minulle :)
.
Jep! Tein sähkösopimuksen Kraft&Kultur:n kanssa. Rakentaja.fi; edustaja Pekka Teponoja oli välittäjä. Kului jonkun aikaa kun KjaK:sta tuli kiitos ja kunnia! jne. Kului parikuukautta kun ei mitään kuitenkaan kuulunut, soitin yritykseen, sieltä vastasi vähän töykeänoloinen mimmi joka lupasi lähettää paperit. Mitään ei kuulunut ja nyt eilen pistin sähköpostia ko. yhtiöön ja pyysin selvitystä sekä moitin hieman siitä, kun en ole pystynyt sähköäni kilpailuttamaan muiden yhtiöin kanssa, kun elän epätietoisuudessa. Silloinen tarjous 14.12.10 5,95kW/h tuntui edulliselta. Olikohan niin, että lupasivat sähkön hieman liian halvalla ja vetäytyivät pois, sopimuksesta huolimatta. Hieman asia harmittaa.
Kyse on todennäkösemmin siitä, että olet ottanut sopparisi toimeksiantajan kautta ja tuossa linkissä on tapahtunut joku töppi... eli joko puutteelliset tiedot, tms ja asia ei näin ollen ole edennyt. Miksi ihmeessä et hoida soppareitasi itse? Sillon ainakin tiedät, eteneekö asia vaiko ei...
Kyllä aloittaja on oikeassa - meille kävi aivan samalla lailla!
Kaksi laskua jäänyt maksamatta vaikka yleensä olemme säntillisiä, tietenkin virhe voi olla meissä mutta yhtä hyvin voi lasku olla jäänyt tulematta (varsinkin kuin saimme alussa K&K:sta toisen ihmisen sopimusvahvistuksen), eihän kukaan nyt valvo että tuleeko laskua vai ei. Normaali käytäntöhän on esim. seuraavassa laskussa mainita asiasta vaikka 5 euron muistutuskululla joka olisi ok. Se että laskua peritään 8 kk jälkeen ei ole hyvää asiakaspalvelua todellakaan -miten edes muistaisi onko lasku edes tullut perille. Muistutuskulut ja korot tulee maksettavaksi (sinäänsä ehkä laillista mutta ei reilua noin pitkältä ajalta)
Vaikka on ympäristöystävällistä sähköä ja hyvät asiakaslehdet niin varsinkin nyt hintojen kohottua taitaa yhtiö vaihtua, jos laskutus toimisi asiakasystävällisesti olisi firma ok.
Omia kokemuksia K&K:sta. Hinta oli alkuun varsin edullinen, piakkoin perään parit korotukset, nyt pysynyt pitempään samana. Kuukausittainen laskutus pienessä kerrostaloasunnossa ei ole toimiva ratkaisu, laskutusväli saisi olla pitempi.
Asiakaspalvelu sähköpostitse ei toimi lainkaan, vastaanottokuittausta saati vastausta ei pitkästä odotuksesta huolimatta tullut koskaan. Maksumuistutukset on tosiaan ulkoistettu OK perinnälle, yksi muistutus tullut, tässäkin viivettä laskun eräpäivästä noin 7 kk. Tuntuu hieman pitkälle ajalle.