Minun akvaarioni.

Kalahullu-81

Minun akvaarioni on 450 litrainen. Kaloina siellä on 3 helmirihmakalaa (1 uros 2 naarasta), 10 miekkapyrstöä (2 ursta, 8 naarasta), 30 platya (5 urosta, 25 naarasta), 50 miljoonakalaa (10 urosta, 40 naarasta), paljon miljoonakalojen, platyjen ja miekkapyrstöjen poikasia, 16 neontetraa, 8 rubiinitetraa, 1 pusukala, 10 seeprakalaa, palettikalapariskunta, 3 keltabarbia, 20 täplämonnista, 2 kuparimonnista, 4 jotain tuntematonta monnista, 1 partamonni, 1 levänuoliainen, 2 nuolimonnia, 3 kääpiökynsisammakkoa, paljon omenakotiloita, 4 taistelukalaa (1 uros, 3 naarasta), 20 mustaneontetraa, 4 leväbarbia ja 6 sinineontetraa. Lisäksi minulla on 250 litran akvaario, jossa on 4 sinirihmakalaa (1 uros, 3 naarasta), 3 keltarihmakalaa (1 uros, 2 naarasta), 1 helmirihmakala, 2 seeprarihmakalaa (1 uros, 1 naaras), 20 tiikeribarbia, 8 keltabarbia, 2 palettikalapariskuntaa, 5 lehtikalaa (2 urosta, 3 naarasta), 12 kirsikkabarbia (4 urosta, 8 naarasta), 1 juovaokamonni, 6 platya (2 urosta, 4 naarasta), 6 miljoonakalaa (2 urosta, 4 naarasta), 12 piikkisilmää, 1 levänuoliainen ja 5 partamonnia (2 urosta, 3 naarasta). Minulla on myös 63 litran akvaario, jossa on 4 taistelukalaa (1 uros, 4 naarasta), 8 kardinaalitetraa, 8 rubiinitetraa, 8 mustaneontetraa, 3 keltabarbia, 10 miljoonakalaa (3 urosta, 7 naarasta), 10 platya (3 urosta, 7 naarasta), mustamollipariskunta, 3 piikkisilmää, 4 kuparimonnista, 1 albiinomonni, 1 partamonni ja 7 perhoskirjoahventa (4 urosta, 3 naarasta). Luultavasti hankin pian noin 1500 litran akvaarion, johon laitan kaikki 3 akvaarioni kalat ja niiden lisäksi hankin 8 kiekkokalaa, 6 riikinkukkokirjoahventa, 3 haimonnia, 6 haibarbia ja erillaisia kirjoahvenia, kuten punakirjoahvenia, seeprakirjoahvenia ja sateenkaarikirjoahvenia.

12

1300

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fhbv

      aika paljon

    • (akva)

      tuossa on kyllä aika paljon...
      tuli ihan vaan huvin vuoksi laskettuu toi sun fisulauma :D noi vaikuttaa kyl aika täysiltä; mikään akvaario tuskin on tarpeeksi suuri kaloihin verrattuna :C 1500 litrainen on kai sopiva, mutta silloin sinulla olisi AINAKIN:

      28x mustaneontetra
      16x neontetra
      16x rubiinitetra
      8x kardinaalitetra
      6x sinineontetra

      10x seeprakala
      20x tiikeribarbi
      14x keltabarbi
      12x kirsikkabarbi (4u, 8n)
      4x leväbarbi
      6x haibarbi

      8-9x taistelukala (2u(ros), 6-7n(aaras))
      4x sinirihmakala (1u, 3n)
      3x helmirihmakala (1u, 2n)
      3x keltarihmakala (1u, 2n)
      1x helmirihmakala
      2x seeprarihmakala (1u, 1n)
      1x pusukala

      2x levänuoliainen
      15x piikkisilmä

      3x haimonni
      1x juovaokamonni
      2x nuolimonni
      7x partamonni (2u, 3n, 2?)
      20x täplämonninen
      6x kuparimonninen
      1 albiinomonni
      4x ? monninen

      10x miekkapyrstö (2u, 8n p(oikaset))
      66x miljoonakala (15u, 51n p)
      46x platy (10u, 36n p)
      2x mustamolli (1u, 1n)

      6x palettikala (3u, 3n)
      5x lehtikala (2u, 3n)
      8x kiekkokala
      6x riikinkukkokirjoahven
      7x perhoskirjoahven (4u, 3n)
      ?x punakirjoahven
      ?x seeprakirjoahven
      ?x sateenkaarikirjoahven

      3x kääpiökynsisammakko
      ?x omenakotilo

      aika paljon... turhankin paljon lajeja! : C
      teeppä kuule testi! valitset ne akvakalalajit, jotka muistat tuosta äsköisestä listasta! sitten näitä kaljoa oikein kunnolla, niin paljon kuin akvaan menee, mutta ENSIN kerrot meille täällä, mitkä lajit muistit! sitten me kerromme niille kaikki tärkeät jutut, jne. jne.

      ihan tosi, akva näyttää sekavalta, jos siellä on miljoona eri kalalajia!

      muuten... minkäs värisiä noi sun taisteluakalat on? tuleeko poikasia? missäs asut? entäs piikkisilmät, tuleeko poikasia? täällä meinaan olisi uksi innokas ostaja, piikkiksille ja taistopojille, meinaan :D tietoja minusta otsikon "UUSI HARRASTUS" alta.

      kiitos, anteeksi, ole hyvä, jne...

    • kaikkea sitä

      Tarkoitus ei ole nyt pahoittaa kenenkään mieltä, mutta onko tämä joku vitsi?
      Siltä varalta ettei ollut, niin muutama asia.

      Tuollainen kirjo kaloja altaissa saa akvaarion näyttämään sekaiselta. Nyt kannattaisi miettiä että onko mitään järkeä pitää noin paljon eri lajeja.
      Silmään pisti tuosta ainakin kuparimonniset. Miksi niitä on 450 litran purkissa 2 ja 63 litraisessa 4? Kuparimonninen, niin kuin kaikki muutkin monniset ovat parvikaloja ja ne kannattaisi pitää samassa altaassa. Ne tarvitsevat paljon tilaa ja 63 litrainen on niille ehdottomasti liian pieni.
      Partamonneja kannattaisi pitää enintään 1 kpl 100 litraa kohti. Ja jos partikset ovat eri sukupuolta ne lisääntyvät helposti ja pian on allas täynnä lapsosia ja niistä on vaikea päästä eroon.
      Muutenkin 63 litraisessa on ihan liikaa asukkaita

      Jos nyt ihan tosissasi mietit tuota 1500 liran altaan hankkimista niin onko tullut mieleen, että kaikilla kaloilla on omat vaatimuksensa vesiarvojen ja allasseuran suhteen.
      Jos nyt menet ostamaan vaikka nuo riikinkukkoahvenet niin uskoisin, että pikkukaloja on sen jälkeen hyvinkin vähän. Suurin osa viileää vettä vaativista kaloista kärsii jos lämmität altaan kiekkokalojen vaatimaan lämpötilaan.

      Ota nyt hyvä ihminen vaikka Markku Varjon akvaariokalat kirja käteen ja opettele sieltä minkälaisia vaatimuksia kaloillasi on. Sen jälkeen mieti mistä haluat luopua vai ostatko monta monta allasta lisää.

      • silppu

        Eiköhän tääkin ollut ihan vaan porvoosta päivää, ja näitähän täällä riittää...


    • Peacock

      Järkyttävää!!!

      Oletko yhtään tutustunut kalojen vaatimuksiin? Onhan se hienoa että on suuri allas ja että kaloja on paljon mutta eläviä olentoja nekin ovat!
      Ensinnäkin: platy ja miekkapyrstö vaativat kovaa ja emäksistä vettä, jossa esimerkiksi rihmakalat kärsivät! Muutenkin tuo on täysin ylikansoitettu ja kaloilla tuskin on tilaa liikkua siellä! Jos yhtään välität kaloistasi, kannattaisi tehdä esim. näin:

      Millikset, platyt, miekkapyrstöt ehdottomasti pois. Niillä on erilaiset vesivaatimukset kuin muilla ja lisääntyvät paljon ja pian sinulla ei ole enää montaa kalaa kun kuolevat siihen että eivät pysty uimaan tungoksessa. Sen lisäksi jätä vain yksi parvi monnisia pohjalle! Sinuna laittaisin kupari- ja tuntemattomat monniset pois, ne viihtyvät vain parvessa! Sen lisäksi säästä vain 1 tai 2 tetraparvea, ja kasvata parven kokoa vähän isommaksi, tulis varmaan hienoa jälkeä ;)
      Seeprakalat ja keltabarbit myös pois ... Ja helmirihmakala ei viihdy kauhean hyvin yksin, voisit siirtää sen pienemmästä suurempaan kun siellä olis sille kamuja ;)
      HUOM. Noin montaa tiikeribarbia EI VOI LAITTAA 250-LITRAISEEN! Tohon ei mene kuin 1-3 kpl tikruja. Kamalaa.
      Kun ostat sen 1500-litraisen, siitä tulee varmasti todella hieno! Mutta mä ainakin kauhistuisin jos näkisin noi kaikki kalat siellä muut jotka aiot vielä ostaa. Joten kannattais karsia kovalla kädellä kaloja pois. Akvaario on paljon paremman näköinen kun siellä ei asusta 40 eri kalalajia. Yksi tai kaksi suurta parvea pieniä kaloja ja sitten jotain isompia ja näyttävämpiä kohtuulla. Sitten ok ;)
      Muista noi tiikerit! Mua huolestuttaa niiden terveys ja varsinkin mielenterveys ..

    • Mistelihh

      Hirveää. Ilmeisesti tykkäät eläinrääkkäyksestä.

    • Kalat on söpöjä

      Minä ostin noin 20 kalaa akvaariooni.Kaikki ovat helppo hoitoisia,mutta onko mahdollista että syntyy aivan uusi väri kun ne tekee seksiä.Kaksi eri kalalajia tekee sitä.Onko se normaalia?

      • Taistelukala1

        On normaalia.Minullakin on on kaloja noin 40 kalaa.Minunkin kalat tekee sitä.On syntynyt oikei erikoisia kaloja.


      • Kalat on söpöjä
        Taistelukala1 kirjoitti:

        On normaalia.Minullakin on on kaloja noin 40 kalaa.Minunkin kalat tekee sitä.On syntynyt oikei erikoisia kaloja.

        Kiitos.


    • Kyzymyzaqwaario

      Mulla on noin 15 kalaa. Tuo määrä on ehkä hieman liikaa, eikä jotkin kaloista sovi yhteen! Jos akvaariosi on silti hyvin iso, voit harkita ja etsiä tietoa siitä mitä kaloja EI kannata laittaa samaan.
      Vastaattehan myös omaan kysymykseeni: Täplämonnin taapero / partamonnin poikanen. ?

    • Qwertyyuu

      Eikö toi 63 litrane oo vähäliia täynnä? ;o

    • kalasoppaa

      tän pitää olla vitsi kalasopasta huh..mutta jos olet ostanut 1500 litran altaan ja laittanut kaikki kalat sinne niin tällähetkellä siellä elelee riikinkukkokirjoahvenet tyytyväisenä meinaa noi kaikki pienet kalat on ainakin jo syöty....

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      104
      2255
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1514
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1094
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1048
    5. 100
      979
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      866
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      80
      777
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      767
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      764
    10. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      45
      748
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      739
    12. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      52
      714
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      676
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      648
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      546
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      527
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      490
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      36
      485
    19. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      482
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    Aihe