Hikinokkosihottuma!

vittuuntunut

Onko kellään ollut/onko?
Tosi rasittava, tulee 100m kävelymatkastakin, kun vähän lämpee niin näppylät naamaan ja käsiin, rintaan, selkään, kylkiin, jalkoihin!

Noh antihistamiinit auttaa kyllä, mutta tosi vittumainen jos päivänkin on ilman antihistamiinia, eli unohtaa ottaa. Vuoden kestänyt jo, eikös se muutamassa vuodessa lähde? Kauan teillä kesti?

Ja sanokaa jotain mikä helpottaa.

Tosi vittumainen, en toivoisi tätä edes pahimmalle vihamiehelle... Ja tarkotan sitä

10

4596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauhoittunut

      Mulla oli 10 vuotta sitten, ei voinut edes imuroida kotona. Järkky kutina alkoi heti, eikä muuta vaihtoehtoa kuin kylmä suihku. Mulle tuli stressistä, kun sain elämäni kuntoon(erosin), loppui kaikki muutkin allergiat. Elikä oli psyykkistä. Nykyisinkin joskus kun on oikein stressaavaa, saattaa lenkillä tulla, mut tosi harvoin. Tiedän sitten aina, että asiat kuntoon, niin helpottaa.

      • 1+1

        urticarian takana suinkaan läheskään aina ole stressi.
        Itselläni sen aiheuttaa mm. kylmyys.


    • 7 + 7 = 14

      Ainakun se iskee niin vitutus on niin kova että meen kylmään suihkuun ja mielellään vaikka vilustutan itseni...

      Joku päivä meen hyppäämään läheiseltä sillalta tonne jääveteen...

    • En tiä saatana!

      Täälä ilmeni vuoden vaihteessa ja just noista samoista asioista se puhkee mm. imurointi ja kylmä. Just testasin piruuttaan saunomista (en oo saunassa käyny sitten vuoden vaihteen) ja saunan jälkeen suihkuun, niin johan iski ihon punaseks kauttaaltaan tuli myös sitä pientä täplää joka paikkaan.

      Zyrtecciä vedän päivittäin ettei kutia, mutta se ei auta tohon iholle ilmenevään punotukseen/punaseen "täplään". Se ilmenee melkein aina, kun iho saa kylmää tai sitten äkillistä lämmön vaihtelua. Tiedä sitten. Lääkäri ei ainakaan edes ehdottanu mitään muuta kun, että "älä stressaa" ja "älä hikoile". Että näin.

      Jos jollain on jotain hyviä vinkkejä tai parempia LÄÄKKEITÄ, niinkertokaa ihmeessä!

      Täysin perseestä koko v*tun tauti.

      • äijän alku

        Onkohan mulla tää hikinokkosihottuma, ku oon melekee 16v äijän alku, oireet tulee: saunassa, hikoillessa ylipäänsä, lämpitilan vaihtelut, ja sosiaalisissa tilanteissa, jos esim nolostuu. Oireita on hillitön kutina päänahassa, selässä kyljissä ja kasvoissa. Mitkä hoitokeinot toimii vai meneekö ittestää ohi? Pitäskö käyä lääkärissä?


      • Anonyymi

        Imurointi? Tuleeko imurin läpi minkä sortin allergeeneja? Kunnon suodattimet i muriin! Itsellä tulee töissä järkyttäviä kutinakohtauksia, punoitusta. Olen siivooja, joudun käyttämään mm klooripesuainetta- joskin käytän vain tarpeen mukaan. Reagoin myös sanytol-suihkeaineelle, sekä ns saniteettiaineelle, sekä tuotantotilassa sen kemikaaleille.
        Yleensä iltapuoleen iho kutiaa jo niin, että suihku on kuin taivaaseen pääsisi- kylmää. Ihan hyytökylmää.


    • ihotuma

      Minulla alkoi oirelu v2015 talvella, teen raskasta ruumiillista työtä, hikoilu aloitti pirullisen pistelyn. Minulla on myös pahoja nivelkulumia ja söi verenpaine sekä särkylääkkeitä,allergia lääke oli myös käytössä. Sain lähetteen ihotautien erikoislääkärille,siellä oireet selvisivät heti. Hikinokkosihottuma lääkemääräys oli perusvoidetta jaDesloratadine Actavis 5mg. Vaiva on edelleen, sen lakaisee ihon läpötilan nousu,sauna pieni puuhastelu. Syytä tähän vaivaan ei tunnu tietävän kukaan varmasti. Itse epäilin kylmyyttä,räjäytyskaasuja joita hengitin niihin aikoihin kun vaiva ilmeni,myös syömiäni lääkkeitä epäilin. Lääkäri on sanonut että vaivasta ei pääse täysin eroon, aika näyttää.

    • Vuosua

      Itselläni Xyzal/Zyrtec auttaa ennakkoehkäilynä. Esim. tuntia ennen lenkkiä otan, niin kutina ja iho-oireet vähenevät oleellisesti. On toiminut jo vuosia.

    • näintäällä

      2 vuotta sitten itsellä alkoi, juuri ennen armeijaan lähtöä (keväällä alkoi, ja kesällä armeijaan). Useammalla eri lääkärillä juostiin ja ketään ei saanut selville mikä sen aiheuttaa. Montelukast (astma lääke) ja desloratadine (allergia lääke) iltasin ni kestää seuraavan päivän ilman oireita, intti meni A-miehenä läpi vaikka lääkäri suositteli C-papereiden ottamista koska "en tulisi siellä pärjäämään näillä oireilla". Itsellä siis oireet olivat niin pahat että taju lähti noin 15 sekunnin oireilun jälkeen (jos siis jatkoin urheilua jne enkä välittänyt oireista). Kutinan sijasta tuntui enemmänkin pistelyltä, ihan ku joku hakkais neuloilla ympäri kehoa.

      Nyt ehtisin pari kuukautta olemaan ilman lääkitystä ennen kuin oireet alkoivat pikku hiljaa taas tulemaan takaisin. Takasi lääkityksel ja varmaan seuraavat pari vuotta taas nappia naamaan. Kuulemma saattaa jopa 6-10 vuotta kestää oireet.

    • Anonyymi

      Itel alko vähä aika sit tää ja tän kans on vaa pakko elää

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe