Tunnen useita, jotka laittavat kaikki rahansa kiinni uuteen autoon ja vaihtavat sitä parin vuoden välein. Nämä samat henkilöt polttavat rahaa viihde-elektroniikkkaan ja tietokoneisiin tonnikaupalla per vuosi.
Muutamassa vuodessa rahaa palaa jopa 100 000 €. Kaikki mitä jää, menee sitten vuokraan yms.
EIkö peruskoulussa enää opeteta taloustietoa?
Muutamassa vuodessa rahaa palaa jopa 100 000 €. Kaikki mitä jää, menee sitten vuokraan yms.
EIkö peruskoulussa enää opeteta taloustietoa?
Vastaukset 39
Vanhimmat
eli ei
lainatakseni:
"auto nostaa elämisen laatua, asunto ei"
Siinä ei ole kyllä käyty edes peruskoulussa taloustiedon tunneilla. Peruskoulun päästötodistuksen keskiarvokin lienee paljon lähempänä 7 kuin 8.
Tosin kun aikajakson ajattelumaailma lähtee ajatuksesta vuokranmaksusta vuokranmaksuun, niin eihän tuossa paljon muuta voi odottaakaan.
sortua samaan nuorena sällinä, eli uusi auto oli kiikarissa, vaikka asuin vuokralla. Onneksi isäukkoni sai puhuttua järkeä päähäni ja "pakotti" ostamaan asunnon. No nyt, 12 vuotta myöhemmin, asutaan jo melkein velattomassa omistusasunnossa ja perheessä on kaksi autoa, joista toinen on ihan uusi. Aionpa pistää tuon isältäni saadun opin jakoon omillekin mukuloille, kunhan kasvavat siihen ikään.
Alkaa saneerauslainan kova maksaminen. Rahotusyhtiö vie autonromunne!
saneerauksista 24h/vrk täällä suolen palstalla.
Taitaa vuokrakassunne olla huonossa kunnossa :D
Kaikki homeneukut pitää saneerata. Väitätkö vastaan? Mikä vaivaa totudessa sinua?
Suollat satuja tänne päivät pitkät. Puuta heinää..
sinä negatiivinen ihminen. Varo, ettet kiukkuspäissäsi riko verisuonia päässäsi. Kun nyt näytät olevan huolestunut toisten asumisesta, niin helpotettakoon tiedonjanoasi sen verran, että talomme on vuonna 2003 rakennettu, eli jokin tovi menee ennen saneerauksia. Toki talon julkisivun puuosia on täytynyt jo kertaalleen maalata, mutta onneksi niitä ei ole paljon, kun kyseessä on kuitenkin kivitalo. Summa summarum: ihan mukavasti ollaan pärjäilty ja hyvin ovat myöskin nämä "autonromut" toimineet, joista toinen on vm. 2007 ja toinen 2010.
Eikös silloin ollut ne Virolaiset putket. Kaipaa jo uusintaa? Julkisivua ja veisikattoa korjailtava. KH eristekorjaus ja keittiö.
Mistäs ne romut, kun lainaa malsettu vertapierren?
Nolottaa puolestasi tuo asenteesi ja kielenkäyttösi. Mistä ihmeen virolaisista putkista sinä puhut? Ihan normaalille on näyttäkin ainakin talon alla, kun siellä olen käynyt taloa tarkastamassa. Julkisivu tulikin jo korjattua, kun puuosat maalattiin - nyt se on taas moitteeton monta vuotta. Vesikaton korjaustarve ilmenisi vissiin vuotoina, joita ei ole näkynyt. Ja mitenkäs se vesikatto pääsisikään vaurioitumaan, kun tiilikate on ehjä. Ja kylppärissäkö olisi tarvetta vesieristeen korjaukselle? No huh-huh... Silikonisaumat ajattelin tosiaan nurkista jossain vaiheessa huvikseni vaihtaa, mutta en nyt menisi kehumaan sitä saneeraukseksi, kun homman hoitaa itse ja nopeasti. Mitä autoihin tulee, niin ne toki vaihdetaan jossain vaiheessa - ensin tietysti se vm 2007 kakkosauto. Mutta lainaahan näihin ole otettu senttiäkään, sillä se on periaatteideni vastaista: lainaa nimittäin otetaan vain ja ainoastaan joko asuntoa tai mökkiä varten, mitään kulutustavaraa ei siis osteta velaksi.
se on. Isäni oppi meni jo sen verran nuorena perille etten silloin ajellut kuin vanhoilla koslilla ja pistimme vaimon kanssa rahat uuteen asuntoon. Sen jälkeen onkin ollut rahaa uusiin autoihin,uuteen asuntovaunuun ja moottoripyörään etc. Perherivarin hankinnan jälkeen emme ole 12 vuoteen tarvinneet hankkia mitään käytettynä. Perheasunnon vuokraamisella ajelisimme edelleen vanhalla koslalla...
Kyllä nollottaisi liikkua jollain alle kolmenkymmenen tonnin autolla...
Sosuhan anto?
LuckyLuki unohtanu psyykelääkkes, kun käyt noin kuumana?!
Eläkerahalla keppanaa ostaa?
Tunnen useita, jotka laittavat kaikki rahansa kiinni käytettyyn asuntoon ja remontoivat sitä parin vuoden välein. Nämä samat henkilöt polttavat rahaa gyprociin ja kattopeltiin tonnikaupalla per vuosi.
Muutamassa vuodessa rahaa palaa jopa 100 000 €. Jos jotakin jää, menee sitten parempaan ruokaan yms.
EIkö peruskoulussa enää opeteta elämänlaatutietoa?
Itse asun onnellisesti vuokralla, vailla huolta huomisesta. Tulotasoni on (niin kuin olen pyrkinytkin) kasvanut vuosi vuodelta, joten vuokra tuntuu joka vuosi pienemmältä. Perheessämme on kaksi kohtuulaadukasta uudehkoa autoa (tuloihin suhteutettu, tietysti) ja käymme lomalla ulkomailla ainakin kerran vuodessa. Syömme sitä, mikä parhaiten lystää, taloutemme kestää myös ulkona syömisen silloin, kun itse ei ruokaa huvita alkaa tekemään. Rahaa menee, mutta sitä myös tulee. Osa rahoista menee sijoituksiin (ei asuntoihin) ja pääoma kasvaa pienellä riskillä ja vakaasti. En ole vielä nähnyt mitään hyvää syytä "omistaa" asuntoa. En ainakaan siten, että sen takaisinmaksuun menee yli 5 vuotta. Ehkä sitten, kun tulotaso on riittävän korkealla, saatan ottaa max. 5 vuoden asuntolainankin.
Pienessä nälässä lyhentää homeneukun velkaa koko ikä. Elälkkeestä saneerausvelkaa..
Elää ikänsä vanhanaikaisessa neukussa!
pysynyt samana vuodesta toiseen?
Tulot nousee huomattavasti nopeammin kuin vuokra- ym. kulut.
Mutta lainaa maksaessa lainanmaksuun menevä erä pysyy samana koko lainan ajan. Samaan aikaan, kun vuokra on noussut moninkertaiseksi, ei lainaan kulu euroakaan enempää kuin lainaa ottaessa (yleensä itse asiassa vielä vähemmän kuin alussa). Useimpien lainat on tasaerälainoja, jolloin korkojen noustessa lainan pituus muuttuu, mutta erä pysyy samana. Itselläkin on mennyt täsmälleen sama raha kuukaudessa lainaan jo 4 vuoden ajan (lainaerä muuttuu itsellänikin vasta kun korot ovat yli 10%, eli lyhennän lainaa melko nopeasti). Sitten, kun laina on maksettu, tarvitsee maksaa pelkkää vastiketta + asumiskuluja ja vuokralainen maksaa identtisestä asunnosta moninkertaista hintaa kuukaudessa.
Ja kuvitteletko vuokranantajan vuokraavan asuntoaan tappiolla? Ei, vuokranantaja saa reippaasti voittoa vuokrastasi vielä remonttien jälkeen. Jopa putkiremontit kuitataan helposti kymmenien vuosien verralla tuottamallasi voitolla. Itse asiassa voittoa on niin paljon, että rahoilla voidaan ostaa uusia sijoitusasuntoja. Ainoastaan valtio tai kunnat voi teoriassa vuokrata tappiolla, mutta todellisuudessa heidänkin vuokra-asunnot tuottavat reilusti voittoa.
Siinä vaiheessa parikymppisenä, kun pitäisi säästää alkupääomaa omaan asuntoon, menee ja täräyttää itselleen kalliin auton velaksi, se on siinä, loppuelämä kasarmeilla. Näin kävi monelle, onneksi tuli itse valittua toisin ja ajeltua vaatimattomasti. Nyt 20 vuotta myöhemmin, nämä kalliin auton silloin ostaneet asuu kunnan vuokrakasarmissa ja ajelee romuilla, itsellä taas on laadukkaat autot, asunto maksettu, raahaa jää sijoituksiin, sekä tasokkaaseen elämään.
Surkeaa taksvärkkiä koko elämä, kun duunarin palkasta menee kolmasosa auton osamaksuihin ja toisella kolmanneksella lyhennetään vuokraisännän lainaa. Eikä kummallakaan suorituksella koskaan saa mitään omaksi.
Totta, noin se menee. Homma on verrattavissa kaljan kanssa lotraamiseen tai huumeiden käyttöön. Juuri kaksikymppisenä tehdään ratkaisevat virheet, ei ymmärretä pysyä erossa päihteistä, vaan kurlataan huonoja aineita vuokraläävässä ja samalla velkaa on niin perkeleesti jostain ruostuvasta autosta.
Viksu pelaa toisin. Opiskeluaikana ajetaan vanhalla, opiskellaan ja käydään samalla töissä jos voidaan. Sitten valmistuttua mennään hyväpalkkaiseen duuniin, jossa palkka nousee rakettina ja tornadona. Nyt onkin jo omistusasunnon oston paikka, ja sitten kun alkaa lapsia siunaantua, hankkiudutaan ok-asukkaaksi. Tässä vaiheessa tuhnu on jo niin rappiolla, ettei sieltä nousua enää ole.
Sitten kun lähiön baarin ikkasta näkyy citymaasturillaan ohi porhaltava ok-porvari, kirotaan ja äänestetään Velttoa.
On pojalla mielikuvitusta ja haaveita. Sossusyksiössä niitä tulee..
"Sitten valmistuttua mennään hyväpalkkaiseen duuniin, jossa palkka nousee rakettina ja tornadona."
Tämähän riippuu myös siitä, mitä vuosimallia se oma tutkinto on ja miltä alalta. Pelkästään huonolla tuurilla saatat joutua olemaan työttömänä, vaikka olisit kuinka helvetin hyvä missä tahansa. Se hyväpalkkaiseen työhön "meneminen" ei onnistu kaikilla aloilla ja pääkaupunkiseudulla sen pitäisi onnistua myös puolisolla, jotta järkevänkuntoisiin taloihin pääsee käsiksi.
Enemmän se on asenteesta kiinni, kuin jostakin helvetin tutkinnoista, pitää osata luovia, kun jossakin tie on tukossa, vaihdetaan suuntaa ja edetään taas. Ei pidä aina odottaa että jostakin annetaan työpaikka, työtä voi tehdä myös yrittäjänä.
DI inssisä ja akateemisia työttömänä, kuin 90-luvun lamassa. Nokia puskee lisää.. Varmaa työpaikkaa ei enää kellään.
Pitää olla valmis nopeasti vaihtaa asuinpaikkaa/maata. Miksi ikilainaan?
En ole savosta, vaan etelä-suomesta. Paikkaa ja maata ei ole tarve vaihtaa nopeasti, kun hankit/rakennat kunnon talon oikealle paikalle, voit elää siinä lopun ikääsi ja tarvittaessa muuttaa sitä elintilanteeseen sopivaksi. Omakotitalo on myös tukikohta, jolla on monta funktiota. Omassa asunnossa kärsii pitää välivuosia työstäkin, samalla voi tehdä jotakin hyödyllistä kotona.
Lopetat punavihreiden, sossujen, kepuleiden ja J.Käteisten kylväjien äänestämisen, kasvat mieheksi, lopetat piipittämisen ja alat äänestämään Soinin joukkoja, ajat siinäkin omaa etuasi.
ilmeisesti on parempi sitoa pääomaa kiinni irtaimeen omaisuuteen kuin kiinteään. Sitten tyffelit vielä ihmettelevät täällä kovaan ääneen että miksi kiinteä omaisuus ei käyttäydy kuten irtain, eli arvo laskisi vuodesta toiseen.
Maksat 25v. neuKkua, joka homehtuu. Sitten alat maksaa saneerausta purkukuntosesta? Oletko mielestäsi ihan viisas?
Kyl tääl selkeästi on nähtävissä joidenkin kommenteista, että heitä vituttaa asua vuokralla kun joku uskaltaa kertoa, että osti omistusasunnon, eli vaatimattomasti alku vuodet ja nyt alkaa olla laina loppusuoralla, jolloin rahaa alkaa myös jäädä hieman törsäämiseenkin. Kai se on niin, että vuokraa maksaessa kirpaisee joillakin kun kuulevat, ettei joidenkin tarvitse enään maksaa läheskään niin paljoa asumisesta ja voi ostaa muuta kivaa elämäänsä jäljellä jääneillä rahoilla...
P.S. Lähes velattoman putkiremontoidun kaksion omistaja, johon ei ole mitään suurempia remontteja tulossa 10 vuoteen. :)
Itse ajelen 5000€ autolla mutta käyn kerran vuodessa etelässä ja muutaman vuoden päästä velaton rivarikolmio ja sen jälkeen asumiskulut 300€ kuussa niin on varaa sen jälkeen elää leveästi ja lomailla vaikka parikertaa vuodessa. Kaikki ne jotka laittoivat nuorena rahansa autoon ovat joutuneet auton myymään asuntoa ostettaessa jos oli oma auto.
Asunno ikä. Velan suurus. Tulosi. Hahmotellaan tulevaisuuttasi. Ikäsi?
emme yhtä persaukisia kanssasi, että joutuisimme maksamaan lainojamme moisen ajan.
Mistä päästäänkin siihen että onko tuo 25v. odotettavissa olevasi elinaika, tuskin sinä muuten ikilainasta täällä vouhottaisit?
edes sataatuhatta velkaa kun osti asunnon oikeaan aikaan niin pääsi kohtuudella.
Itsellä kyllä olsii varaa ostaa uusi auot mutta kun on huono sijoitus ja autoni pystyy vielä huoltamaan itse kun nykyautoihin ei tartte kun öljyt ja suodattimet vaihtaa niin pysyy kunnossa.
Perheen tulot 80000€ vuodessa ja niin edelleen. Velkaa enää 40000€ ja se ei ole paljon.
Yli 250 000 maksa pelkästään kunnollinen kaksio. Asut tosi luokossa!
Miten olisin persaukinen? Kerro pölö?
Mistä repisit ennenaikaisesti homeneukun velan. Lukuja pöytään?
Suollat pelkkää skeidaa ja havetta!
Taisi tolppa-apina myöhästyä nopean ostajan -50 % tarjouksesta ;-D
joo, nämähän ne rahamiehen tuntomerkit ovat ;-D
katsos kun ostaa ajoissa niin saa halvalla. niin kuin minä ja niin kuin sinä et. minä ostin aikaan 90-luvun puolella sijoitusasuntoja. hintaa niille tuli 200.000 yhteensä. juu ja älä hätäile. kaikki ovat putkirempattuja ynnä hyvässä kunnossa. viimeisimmän päivityksen (20.02.2011) mukaan niiden arvo on 650.000. eli koeta nyt nuija tajuta, että jotkut ovat todella osanneet ostaa ajallaan. sinä et kuulu heihin...