Neon Saksasta

Onkos kukaan tuonut Neonia saksasta ? oon ajatellu Neonin ostoa, vm 2000-2001, ja jostain löysin linkin jossa näkee jotain saksalaisia liikkeitä,, suomeen verrattuna hintaero näkyi olevan 7000-8000 euroa,, siihen verot - silti säästäis ehkä pari tuhatta euroa. Luulen et pääsis ehkä kuitenkin helpommalla kun ostaa suomesta..
51201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Riippuen tietysti hieman, mutta säästö on suurempi saksasta tuotuna. Neon on niitä harvoja kansanautoja, joissa säästää tuoden kunnolla.

Mielestäni toisaalta parin tonnin säästö on vaivan arvoinen, sillä harvoin vastaavasta pääsee samoille tuloille.

Äänestä

Neoneissa säästää kyllä hyvin tai erittäin hyvin kun ostaa sen Saksasta eikä Suomesta. Kannattaa lukea ensin kunnolla Tullin sivuilta mille malleille on pienet veroprosentit ja mitkä mallit menee tullin mukaan minäkin mallina. Mitä Voyagereita on katsellut (ja sama on myös Neonin puolella) niin joissakin malleissa on todella pienet veroprosentit, mutta täytyy olla tarkkana että saa auton tällä pienellä prosentilla eikä tulli laita sille yleistä 29% jonkun syyn takia.

Äänestä
  • tarkkana kannattaa olla.Saksaan on tuotu Neonia monia eri malleja erillaisilla varusteilla.ensinnäkin moottori vaihtoehtoja on 1.6 1.8 2.0 näihin vielä eri varusteet.kannattaa tutustua Suomessa ensin täällä myytäviin malleihin ja niiden varusteisiin,niissä on todella isoja eroja.on karvalakki malleja ja täysin varustettuja malleja.moni täällä kirjoittava ei ehkä tiedä,että varuste tasosta riippuen vm,1999-2002 autojen ostohinnassa on eroja 1500-3500€.kaikki Neonit eivät ole suinkaan samallaisia.se täytyy ottaa huomioon kun katselee liikkeiden pyyntihintoja.

    Äänestä

  • niko kirjoitti:

    tarkkana kannattaa olla.Saksaan on tuotu Neonia monia eri malleja erillaisilla varusteilla.ensinnäkin moottori vaihtoehtoja on 1.6 1.8 2.0 näihin vielä eri varusteet.kannattaa tutustua Suomessa ensin täällä myytäviin malleihin ja niiden varusteisiin,niissä on todella isoja eroja.on karvalakki malleja ja täysin varustettuja malleja.moni täällä kirjoittava ei ehkä tiedä,että varuste tasosta riippuen vm,1999-2002 autojen ostohinnassa on eroja 1500-3500€.kaikki Neonit eivät ole suinkaan samallaisia.se täytyy ottaa huomioon kun katselee liikkeiden pyyntihintoja.

    Neon Le -00, 60tkm, 1 om., huoltokirja kuitteja, autom., A/C, SL, KL, vakionopsääd., ABS, luistonesto, 2renk, virheetön, juuri katsastettu, kuvia sähköpostilla hp.11900 p. 045-6767407

    Äänestä

Etkö ole seurannut mediaa...Tuontiautojen mittaria on pyöritetty eikä niitä siten voi ostaa!
Osta multa vaan vaikka onkin tuplahinta.T:Laakkosen kahvitupa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matias kirjoitti:

Onkos kukaan tuonut Neonia saksasta ? oon ajatellu Neonin ostoa, vm 2000-2001, ja jostain löysin linkin jossa näkee jotain saksalaisia liikkeitä,, suomeen verrattuna hintaero näkyi olevan 7000-8000 euroa,, siihen verot - silti säästäis ehkä pari tuhatta euroa. Luulen et pääsis ehkä kuitenkin helpommalla kun ostaa suomesta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu