Heippa,
Onko havaintoa Tallinnan Prismojen ja Citymarkettien hinta-tasosta? Lähinnä elintarvikkeista olisi kyse. Kuuluuko näiden valikoimiin samat kuin Suomessakin, eli vaatteet, kengät, elintarvikkeet jnejne?
Kumpaan kannattaisi mennä?
Onko havaintoa Tallinnan Prismojen ja Citymarkettien hinta-tasosta? Lähinnä elintarvikkeista olisi kyse. Kuuluuko näiden valikoimiin samat kuin Suomessakin, eli vaatteet, kengät, elintarvikkeet jnejne?
Kumpaan kannattaisi mennä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siellä puolella merta Citymarket hitusen halvempi kuin Prisma. Samoin tuoretuotteet hiukan laadukkaampia, tuoreempia (varsinkin majoneesipohjaiset salaatit ja valikoima monipuolisempi. Virossa on paljon keskusteltu mikä on paras ruokakauppa. Citymarket on virolaisten enemmistön mukaan sellainen. Sen myynti onkin kovassa nousussa, no onhan niitä markettejakin avattu vähän väliä. Hyvä siisteys oli myös pointti, mikä löytyi gallupvastauksissa.
Saastumarket (Sekin Keskon omistama) ja Konsum oli kaikkien mielestä sotkuinen ja tuotteet usein jo lähellä pilaantunutta).
Joku sanoikin, että "En uskalla kesällä Pärnussa ostaa kalaa kuin Citymarketista".
Ettei olisi K-Kaupan Väiski asialla,Selver on ainakin halvempi ja Citymarketin valikoimat ei ole minusta niin kummoiset,vähän tietysti mitä etsii.
Mutta jos haluaa halpaa,kannattaa mennä Puolaan;)
Mikä on selverissä halvempaa? Täällä porukka heittelee aina yleistyksiä ilman faktoja.
Salaatit selverissä aika hyvät... se myönnettäköön. Haaberstin Citymarket ainakin Tallinnan ykkösruokakauppa.
Järve keskuksen Selver kakkonen. IMO.
2 vuoden aikana, useampi (10-20) kerta sekä Prisma sekä CM, laatu ja päiväykset vie prismassa aina voiton. Eipä paikallisia näy CM:ssä.
Olemme heinäkuun alussa menossa Hiidenmaalle mökkeilemään ja matkan varrella kannattaisi kai käydä kaupassa, kun kuulemma Hiidenmaan puolella on aika rajalliset ostosmahdollisuudet ??
..siis autolla tallinnasta suuntaamme ja olisinkin ennen lauttojen varaamista aikataulun suunnittelemista helpottamista kysellyt, missäpäin kannattaisi käydä ostoksilla ?
ihan sataman vieressä olen CM:ssa käynyt ..onko sitä tai Prismaa muualla matkan varrella tai muuta suositeltavaa kauppaa ? Prismaa alustavasti suunnittelin, kun kuulin sen olevan hyvä, mutten mistään löytänyt sen sijaintia (kartalla)..
Prisma on ainakin kauppakeskus Sikupillissä Tartu maanteen alkupäässä n. 2 km. Viruhotellilta.
..sinne siis ostoksille, kun on s-etukorttikin, niin saa bonukset :-)
Toinen on Rocca al Maressa Saku suurhallin vieressä rannan viertä länteen menevän Paldiski mnt varrella.
Tuo Sikupilli on Tartu-ja Peterburi mnt risteyksessä.
Kummassa on halvemmat 80% viinat?
Siis 0,5 l. pulloissa?
Menen ilman autoa firman kanssa kevätreissulle
ja ajattelin roudata edes rakenusporukan harjakaisjuomat mukanani repussa.
Entäs löytyykö enää mistään tummaa menthol-tupakkaa edukkaasti?
Halvimmat 80% viinat olen löytänyt KESKLINNA
FEENOKS. osoite; Gonsiori 12 Kapteeni viin 87,50kr
P:+372 661 2785 Fax. + 372 661 2786 Eiku ostoksille!