ajattelin kun ostin pari viikkoo sitten kirsikkasukarapuja euro kappaleelta. että onko se sitten halpa vai kallis hinta. ja kuinka nopeasti ne lisääntyvät niitä on akvaariossa kolme ja akvaario on 64 litrainen. akvaariossa on monnisia ja taistelukala. kiitos etukäteen vastauksista
kirsikkasukarapu
rap6643h
1758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos olivat punaisia kirsikkasukarapuja niin hinta oli normaali. Jos taas ovat värittömiä/ruskeita, niin yleensä niitä saa ilmaiseksi.
Kolme yksilöä on todella vähän. Kyllä rapuja pitäisi olla vähintään 10. Taistelukala syö suurella todennäköisyydellä rapujen poikaset ja aikuisetkin kirsikat ovat vaarassa joutua taiston ruokalistalle.
Kirsikat lisääntyvät reippaaseen tahtiin. Naaraat kantavat kuukauden verran munia mahassaan ja sen jälkeen päästävät toukat pohjalle. Toukista sitten kehittyy pieniä poikasia.
Jos kirsikkasi ovat punaisia, kannattaa niiden jälkikasvusta antaa eteenpäin värittömät poikaset. Jos et tee näin, niin pian lähes koko rapukanta muuttuu värittömäksi.