Uimaan??

11+234

voiko rottaa pitää kesäisin uima altaassa? osaavatko ne uida?? Entä sukeltaa?? Kertokaa!!:D

6

1436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rottatypykät

      no youtubeta vaikka rat swim....siellä voit nähä miten rotat ui..itseasiassa aika huvittavaa..mut siis viemärirottakin kyllähän ne osaa uida kun viemärissä elävätkin..ja kai lemmikkirotat osaa kans uida mut se onkin sit eri asia tykkääkö ne siitä ja miten ne siihen on tottunut..

    • piuiu

      eivät varmasti tykkää uida. se on luonnotonta ja pahimmillaan korviin voi mennä vettä, minkä seurauksena saattaa tulla korvatulehdus, joka on hoitamattomana tappava.

    • M

      Jotkut rotat pitävät uimisesta ja herkkujen tms. sukeltelusta veden alta.
      Rotta tosin pitää totuttaa veteen vähitellen, eikä sitä saa koskaan pakottaa veteen.
      Ja tietenkin veden pitää olla lämmintä, eivätkä uimatuokiot saa olla liian pitkiä ettei rotta vilustu. Ja tietenkin kuivataan uinnin jälkeen,

    • A

      Jotkut rotat uivat mielellään, toiset eivät taas koske veteen ollenkaan. Voit kokeilla, tykkääkö sun rottas, jos laitat vatiin vettä ja vaikka muutaman herkkupalan sinne lillumaan.

    • asiantuntia

      kyllä rotat uida ja sukeltaa osaavat,mutta seuraksena( jos rotan korvaan menee vettä) saattaa olla korvatulehdus.

    • Sedä

      Uskon, että itse uidessaan rotta osaa sulkea korviaan ettei niihin pääse vettä, näppärästi vedessä liikkuvia otuksia ainakin ovat. Kastumista kyllä yleensä inhoavat :D Mut tosiaan, kun laittaa laakeaan altaaseen vettä ja herkkuja, ja nostaa veden määrää kerta kerralta, voi saada ne ihan uimaankin :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      76
      4251
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      90
      3968
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2478
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      66
      2324
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2044
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1919
    7. 118
      1901
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1678
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1672
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1582
    Aihe